7 zdravotných problémov, ktoré vám môže spôsobiť nevhodne zvolený vankúš

Mnoho ľudí hovorí o tom, že správny výber vankúša dokáže ovplyvniť kvalitu spánku, no o jeho vplyve na celkové zdravie tak veľa nepočuť. Týmito spôsobmi vplýva vankúš na vaše zdravie.
S vankúšom sa stretávame každý deň, a naša hlava na ňom v spánku strávi približne pätinu života. Ak si preto nechceme pokaziť deň, alebo dokonca zdravie nesprávnym výberom, je dobré poznať spôsoby, akými vankúš ovplyvňuje zdravie. Toto je 7 z nich:
1. Bolesti krku
V prvom bode musíme, samozrejme, spomenúť to, čo každý čakal – bolesť krku. Dlhodobé držanie hlavy v neprirodzenej polohe môže spôsobiť nepohodlie. K tomu dochádza pri spaní na mäkkých aj tvrdších vankúšoch.
Ak preto viete, že najčastejšie spávate na boku, zadovážte si pevnejší vankúš, ktorý vašej hlave poskytne dostatočnú oporu z oboch strán. Spánok na bruchu zas volá po mäkkom vankúši – príliš tvrdý vankúš by vám hlavu zatláčal dozadu, čo by sa po niekoľkých hodinách mohlo prejaviť bolesťou. Z podobného dôvodu sa mäkký vankúš hodí aj pre spáčov na chrbte, aby vám netlačil hlavu dopredu.
2. Bolesti chrbta
Foto: Albina Glisic/Shutterstock.com
Ďalší zrejmý následok nesprávneho výberu vankúša – bolesti chrbta. Tie môžu prameniť zo zlej opory hlavy, krku či ramien.
Ak spávate na bruchu, hodí sa vám plochý vankúš, ktorý nekladie záťaž na kríže. Tí, čo spávajú na boku, by mali uprednostniť dostatočne vysoký vankúš, ktorý udrží rovnú líniu chrbtice a krku. Ak spávate na chrbte, nájdite si vankúš, ktorý bude kopírovať prirodzenú líniu chrbtice.
3. Bolesť hlavy
Ak vám vankúš počas noci neposkytne dostatočnú oporu, krk sa ocitne v nepohodlnej polohe, v ktorej zotrvá po celú noc. Natiahnutie svalov na krku môže následne viesť k bolestiam hlavy.
4. Alergie
Trápia vás problémy so spánkom, svrbenie očí, bolesti hlavy, kýchanie alebo únava počas dňa? Všetko môže mať na svedomí váš vankúš. Vzniku alergií sa vyhnete pravidelným praním obliečky aj samotného vankúša. Zbavíte sa tak roztočov, na ktoré je alergické množstvo ľudí. Medzi ďalšie prejavy alergie patrí astma, ekzém a zápal prinosových dutín.
5. Nespavosť
Foto: Marcos Mesa Sam Wordley/Shutterstock.com
Alergie, nesprávna poloha pri spaní a následná bolesť – všetky tieto faktory môžu podporovať nespavosť. Keď telu nedoprajete dostatok času na regeneráciu, odplatí sa vám zahmlenými myšlienkami a zvýšeným rizikom cukrovky, obezity a vysokého krvného tlaku.
6. Problémy s pokožkou
Keď spávate na bruchu alebo na boku, vaša tvár sa neustále dotýka vankúša, a na obliečku sa dostáva všetka špina, mastnota a baktérie z pokožky. Pri kontakte s týmito prvkami nedochádza k zhoršeniu stavu pokožky, no problém vzniká, keď sa na vankúši nahromadia.
Asi nemusíme zdôrazňovať, že obliečky treba prať pravidelne. Pomôcť si môžete aj špeciálnymi obliečkami, ktoré počas noci zabraňujú otáčaniu do boku, alebo takými, ktoré obsahujú iónové striebro, ktoré vie vyhubiť baktérie a choroboplodné zárodky.
7. Chrápanie
Nepohodlný alebo príliš vysoký vankúš, ktorý tlačí hlavu do neprirodzenej polohy, môže spôsobovať chrápanie. Situáciu ešte zhoršuje alergia na roztoče, ktorá vyvoláva zápal dutín a upchatie dýchacích ciest.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.