Ako často by sme mali kupovať nové nohavičky? Ak prekročíte tento limit, hrozí katastrofa

Väčšina žien si v šatníku uchováva rovnaké druhy spodnej bielizne aj niekoľko rokov. Čo však na to hovoria experti?
Pokiaľ ide o hygienu, každá žena vie, že každodenná výmena spodnej bielizne je nutnosť. Zabraňuje sa tak prenosu baktérií a iných patogénov, ktoré by mohli narušiť zdravie pokožky a intímnych partií.
Na druhej strane kupovanie novej bielizne už u väčšiny žien nie je také prísne stanovené. Mnohé sa zaobídu s jednými nohavičkami aj niekoľko rokov, pri čom však nemyslia na dôsledky.
Ako vysvetľuje odborníčka na intímne zdravie doktorka Shirin Lakhaniová, úlohu prania netreba preceňovať – choroboplodné zárodky a baktérie totiž vedia prežiť aj napriek pravidelnému kúpeľu v práčke.
„Spodná bielizeň je dlhodobo v blízkom kontakte s vašou pokožkou, obzvlášť v intímnych partiách,“ vysvetľuje Lakhaniová pre magazín Tyla. „Bežne preto prichádza do kontaktu s mŕtvymi bunkami a baktériami z týchto oblastí – zdravými, prirodzene sa vyskytujúcimi, ale aj tými, ktoré spôsobujú pohlavne prenosné ochorenia.“
Podľa Lakhaniovej niektoré výskumy dokazujú, že ani pranie nedokáže za každých okolností celkom vyhubiť baktérie ako E.coli. Je preto dôležité kupovať si nové nohavičky aspoň raz za pol roka.
Redaktori magazínu sa porozprávali aj s riaditeľkou reťazca práčovní Love2Laundry Nadeem Abbasovou, podľa ktorej je výmena spodnej bielizne závislá od podmienok jej nosenia. „Vo všeobecnosti sa odporúča vymieňať si spodnú bielizeň raz za 6 až 12 mesiacov, ale existuje niekoľko spôsobov, pomocou ktorých môžete predĺžiť jej životnosť.“
Abbasová napríklad tvrdí, že praním bielizne na nízkej teplote zachováte jej elastickosť. Vysokým teplotám by ste sa mali v tomto prípade vyhnúť aj pri žehlení, a sušička sa neodporúča vôbec.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.