Týchto 12 faktorov by dokázalo zabrániť takmer polovici prípadov demencie

Najväčší svetoví odborníci na demenciu a Alzheimerovu chorobu sa zhodli na tom, že s prevenciou pred demenciou treba začať už v mladom veku. Rozhodujúcich je pritom týchto 12 faktorov.
Demencia je súhrnné označenie skupiny príznakov, ako je strata pamäte, schopnosti rozprávať a celkovo myslieť. Najčastejšie sa vyskytujúcim typom demencie je Alzheimerova choroba, ktorou na Slovensku trpí okolo 50-60-tisíc ľudí.
Niektoré krajiny v posledných rokoch zaznamenali pokles nových prípadov demencie, za čo podľa vedcov môže aj skvalitnenie životného štýlu. Je totiž možné, že práve ten dokáže značne ovplyvniť riziko tohto ochorenia.
28 vedúcich expertov z oblasti výskumu Alzheimerovej choroby sa zišlo na Medzinárodnej konferencii Alzheimerovej spoločnosti, kde prezentovali 3 nové faktory, ktoré zvyšujú riziko demencie:
- nadmerná konzumácia alkoholu
- poranenie hlavy
- znečistenie ovzdušia
Prispeli tak k 9 už známym faktorom, ktoré sa počas života dajú ovplyvniť:
- zanedbané vzdelanie počas skorej mladosti
- strata sluchu v strednom veku
- vysoký krvný tlak
- obezita
- fajčenie
- depresia
- sociálna izolácia
- málo fyzickej aktivity
- cukrovka v neskoršom veku
„Dnes už vieme, že prevencia pred demenciou začína skoro a pokračuje počas celého života, takže nikdy nie je priskoro alebo neskoro na to, aby s ňou človek začal,“ uviedol v tlačovom vyhlásení člen komisie a lekár Lon Schneider.
Demencia v súčasnosti trápi okolo 50 miliónov ľudí po celom svete, no ako sme už spomenuli, v niektorých krajinách počet aktívnych prípadov klesá. Podľa lekárov to majú na svedomí kroky k zdravšiemu životnému štýlu, a tak si myslia, že takmer polovici prípadov na celom svete by sa dalo vyhnúť vďaka efektívnej prevencii.
„Dokopy existuje 12 ovplyvniteľných rizikových faktorov, ktoré súvisia so vznikom asi 40% prípadov demencie na celom svete. Tieto prípady by sa teoreticky dali oneskoriť alebo by sa im mohlo dať celkom zamedziť,“ polemizujú autori. „Prevencia má vysoký potenciál, pričom najvyšší by mohol byť v rozvojových krajinách, kde sa demencia vyskytuje častejšie.“
Schneider s kolegami odporúča jednotlivcom aj zdravotníkom niekoľko preventívnych opatrení, ak sa chcú vyhnúť akémukoľvek riziku demencie:
- nefajčiť
- byť fyzicky aktívny/a
- zabezpečiť deťom aspoň základné vzdelanie
- obmedziť príjem alkoholu
- vyhnúť sa poraneniam hlavy
- vyhnúť sa pohybu na znečistenom vzduchu
- chrániť sluch pred poškodením a celkovou stratou

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.