Pred cukrovkou a demenciou vás dokáže ochrániť jediné slovo

Znížte svojpomocne riziko mozgových ochorení a cukrovky. Pomôže vám s tým jediná prospešná aktivita.
Cukrovka a demencia sú dve ochorenia, ktoré toho majú len málo spoločné. Obe postihujú rozličné časti tela a ani príznaky nemajú podobné. Spája ich však jeden rizikový faktor, ktorý však môže byť vašou najlepšou zbraňou proti nim – spánok.
Kvalitný celonočný spánok netreba podceniť ani v mladosti. Následky prebdených nocí sa totiž môžu pokojne dostaviť aj o niekoľko rokov neskôr.
Žurnál Diabetes Care nedávno publikoval článok, v ktorom hovorí, že „opakovaná krátka dĺžka spánku alebo zmeny v dĺžke spánku počas mladej až neskoršej dospelosti súvisia s vyšším rizikom vzniku diabetu 2. typu vo vyššom veku.“
Zdravý spánok hrá veľkú rolu aj v tom, ako sa mozog zbavuje odpadových látok. Tento proces prebieha prostredníctvom glymfatického systému. Ako hovorí Maiken Nedergaard z Medicínskeho centra Rochesterskej Univerzity, „spánok je kľúčový pre správnu funkciu odstraňovania odpadu z mozgu a táto štúdia dokazuje, že čím je spánok hlbší, tým je prospešnejší.“ Nedergaard zároveň dodáva, že výskum dokazuje aj dôležitosť spánku pri prevencii Alzheimerovej choroby a demencie.
Glymfatický systém je funkčný len počas spánku. Systém stláča mozgové bunky a privádza do mozgu mozgomiešny mok, ktorý odstraňuje odpadové látky. Nimi sú aj beta-amyloidy, ktoré sa často skloňujú v súvislosti so vznikom Alzheimerovej choroby.
Aj ďalšie štúdie potvrdzujú dôležitosť spánku tým, že dokazujú, že jeho nedostatok môže spôsobiť problémy s pamäťou, spracovaním emócií, učením a spomínanou cukrovkou.
Spánkový rituál, ktorý vás privedie k zdraviu
Pri spánku nie je dôležité len samotné jeho vykonávanie, ale aj to, čo sa deje predtým. Na to, aby ste každú noc dosiahli pokojný a ničím nerušený oddych, si aspoň hodinu pred spaním doprajte relax v podobe nenáročných činností, ako napríklad čítanie. Inšpirovať sa môžete aj spánkovým rituálom Donalda Altmana, autora knihy Simply Mindful.
Pred spaním
- sa vyhnite elektronike. Televízor, počítač, mobil a ďalšie elektronické zariadenia spomaľujú produkciu melatonínu v tele a sťažujú tak zaspávanie.
- vypite teplé mlieko alebo kamilkový čaj, ktoré sú známe svojimi upokojujúcimi účinkami.
- počúvajte pokojnú a tichú hudbu.
- si prečítajte nenáročnú knihu, ktorá vás nevydesí. Hlavne nečítajte v posteli, pretože to by mohlo viesť k predĺženému času bdenia.
- sa oblečte do pohodlného pyžama či iného nočného úboru.
- necvičte a aspoň hodinu pred spaním nejedzte.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.