• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 6.8.2020Meniny má Jozefína
18°Bratislava

Prípadov nákazy koronavírusom je viac, ako sa očakávalo. Vedci opisujú “tiché infekcie”

  • 19:27 29.07.2020
  • Svet
Prípadov nákazy koronavírusom je viac, ako sa očakávalo. Vedci opisujú “tiché infekcie”

Ochorenie COVID-19 má podľa vedcov ďalšie špecifikum.

Ľudia nakazení novým koronavírusom vykazujú širokú škálu príznakov, no objavuje sa aj množstvo bezpríznakových prípadov. Vedci zistili, že „tichých“ prípadov infekcie COVID-19 je omnoho viac, ako si myslíme. K týmto záverom dospeli vedci v štúdii publikovanej v časopise Thorax.

Tiché infekcie môžu byť jednou z najbizarnejších čŕt ochorenia COVID-19. Keďže veľa ľudí môže byť infekčných, ale nevykazujú žiadne príznaky, výrazne to zvyšuje riziko prenosu.

Typické príznaky, ako napríklad vysoká teplota a kašeľ, môžu človeka upozorniť na infekciu a znížiť pravdepodobnosť jej šírenia. Nie je pritom potrebné, aby ste boli v priamom kontakte s nakazeným človekom. Okrem dotyku či rozprávaním sa s infikovaným človekom sa stačí dotknúť infikovaného povrchu, ako sú kľučky či tlačidlá výťahu a následne sa dotknúť vlastnej tváre.

Viac ako 80 percent nakazených na lodi nemalo žiadne príznaky

Vedci v štúdii zaznamenali veľký počet bezpríznakových prípadov COVID-19 pri sledovaní izolovaných cestujúcich na výletnej lodi. Štúdia zistila, že viac ako osem z desiatich cestujúcich a členov posádky nevykazovalo žiadne známky infekcie, aj keď boli pozitívni na COVID-19.

Loď opustila Argentínu v polovici marca na 21-dňovú výpravu do Antarktídy. Počas týchto troch týždňov nemohli na palubu vstúpiť cestujúci z krajín s vysokým počtom infekcií COVID-19. Pred nalodením im bola zmeraná teplota a na palube bolo veľa ručných dezinfekčných staníc.

V 8. deň plavby zaznamenali prípad horúčky, následkom čoho došlo k sprísneniu hygienických opatrení. Cestujúci boli držaní v kabíne a okrem donášky jedla boli všetky ostatné denné služby pozastavené. Členovia posádky tiež museli nosiť ochranné pomôcky, ak prišli do kontaktu s nakazenou osobou.

Počas 20. dňa plavby vykonali testy všetkých cestujúcich a posádky, ktoré odhalili, že 59 percent z nich bolo pozitívnych na koronavírus. Iba 19 percent z pozitívne testovaných malo príznaky, zatiaľ čo 81% nemalo symptómy. Je zaujímavé, že po dobu 28 dní cestujúci nemali kontakt s vonkajším prostredím.

Autori očakávajú, že výskyt koronavírusovej infekcie na výletných lodiach je značne podhodnotený. Preto odporúčajú, aby boli cestujúci po vystúpení z lode monitorovaní, aby sa predišlo možnému šíreniu infekcie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, thorax.bmj.com, jwatch.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nový test dokáže odhaliť Alzheimerovu chorobu 20 rokov pred prvými príznakmi

Nový test dokáže odhaliť Alzheimerovu chorobu 20 rokov pred prvými príznakmi

8:25 01.08.2020Veda

Testy dokážu určiť, či sa u človeka vyvinie Alzheimerova choroba aj 20 rokov pred nástupom príznakov.

Vedci zistili, odkiaľ pochádzajú megality Stonehenge

Vedci zistili, odkiaľ pochádzajú megality Stonehenge

11:21 30.07.2020Veda

Vedci objasnili pôvod megalitov, z ktorých pozostáva prehistorická archeologická lokalita Stonehenge, nachádzajúca sa v anglickom grófstve Wiltshire.

Netopiere môžu byť kľúčom nielen k liečbe COVID-19, ale aj rakovine a starnutiu

Netopiere môžu byť kľúčom nielen k liečbe COVID-19, ale aj rakovine a starnutiu

20:41 23.07.2020Veda

Vedci zmapovali DNA netopierov v snahe nájsť liek na koronavírus, rakovinu aj starnutie.

Dokáže UV svetlo ničiť koronavírus? Vedci overili jeho účinky

Dokáže UV svetlo ničiť koronavírus? Vedci overili jeho účinky

21:09 17.07.2020Veda

Vedci overili účinnosť zdrojov ultrafialového žiarenia v boji proti koronavírusu.