Takto môžu diabetici znížiť riziko ochorenia COVID-19

Vedci majú dobré správy pre cukrovkárov, ktorí sa boja nákazy novým koronavírusom.
Čoraz viac výskumov ukazuje, že ľudia s diabetom 2. typu sú vystavení vyššiemu riziku infekcie koronavírusom alebo úmrtia na COVID-19. U ľudí s optimálnou hladinou cukru v krvi je menej pravdepodobné, že budú potrebovať umelú pľúcnu ventiláciu a majú vyššiu mieru prežitia nákazy koronavírusom.
Nová štúdia publikovaná v časopise Cell Metabolism však prináša pozitívne správy aj pre diabetikov, ktorí majú pod kontrolou hladinu glukózy v krvi. Títo pacienti majú oveľa väčšiu šancu na prežitie v porovnaní s pacientmi so slabo regulovanou glykémiou.
Profesor Hongliang Li, hlavný autor štúdie, uviedol:
„Boli sme prekvapení, že sme zaznamenali také priaznivé výsledky v skupine s dobre kontrolovanou hladinou glukózy v krvi u pacientov s COVID-19 a už existujúcim diabetom 2. typu.
Vzhľadom na to, že ľudia s diabetom mali oveľa vyššie riziko úmrtia a rôzne komplikácie a neexistujú žiadne špecifické lieky na COVID-19, naše zistenia naznačujú, že kontrola hladiny glukózy v krvi môže fungovať ako účinný pomocný prístup na zlepšenie prognózy pacientov s COVID- 19 a už existujúcou cukrovkou.“
Viac ako pol miliardy ľudí na svete trpí cukrovkou 2. typu. Ľudia s týmto zdravotným stavom patria medzi najčastejšie obete COVID-19. Výskumný tím preto sledoval 7 337 pacientov COVID-19 v 19 nemocniciach, pričom 952 z nich boli ľudia s cukrovkou 2. typu.
Ľudia s cukrovkou, ktorí boli prijatí do nemocníc, potrebovali viac lekárskej starostlivosti na zníženie závažnosti ochorenia COVID-19. Napriek všetkým lekárskym zásahom mali pacienti s diabetom oveľa vyššiu úmrtnosť a vyššie riziko zlyhania viacerých orgánov. U pacientov s cukrovou bola miera úmrtnosti až 7,8% oproti 2,7% u ostatných pacientov.
K úmrtiu a zdravotným komplikáciám však omnoho zriedkavejšie došlo, ak mali diabetici pod kontrolou hladinu glukózy v krvi. Pacienti v tejto skupine tiež menej často potrebovali kyslíkovú terapiu alebo umelú pľúcnu ventiláciu.
Autori zdôraznili, že ľudia s diabetom by mali prijať viac preventívnych opatrení, aby predišli infekcii. Ak sa pacienti s cukrovkou nakazia novým koronavírusom, musia dbať naudržiavanie správnej hladiny cukru v krvi, aby sa znížila závažnosť infekcie.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.