• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 5.5.2025Meniny má Lesana, Lesia
11°Bratislava

Slovensko uzná Juana Guaidóa za dočasného prezidenta Venezuely

  • 16:21 01.07.2020
  • Bratislava
Slovensko uzná Juana Guaidóa za dočasného prezidenta Venezuely

Slovenská republika v stredu uznala Juana Guaidóa ako dočasného prezidenta Venezuelskej bolívarovskej republiky.

V stredu po rokovaní vlády o tom informoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS). Ako doplnil, informoval o tom aj vládny kabinet.

Korčok poukázal na to, že vlani sa vo Venezuele odohrali voľby, počas ktorých sa Nicolás Maduro nelegitímnym spôsobom nominoval za prezidenta. „Jeho prezidentský post nebol uznaný, ale zároveň 24 členských štátov EÚ urobilo rozhodnutie, že uznajú za dočasného prezidenta súčasného predsedu Národného zhromaždenia, to znamená parlamentu,“ povedal Korčok. Ako vysvetlil, Slovensko sa tak týmto krokom pridá ku skupine 24 členských krajín EÚ. Zároveň vyzval režim Madura na dodržiavanie ústavnosti a demokratických princípov.

Šéf slovenskej diplomacie tak reagoval na dlhodobo sa zhoršujúcu vnútropolitickú situáciu vo Venezuele a pokračujúci protiústavný postup Madura v otázke vyhlásenia nových demokratických prezidentských volieb. „Môj krok reaguje priamo na eskaláciu zo strany režimu nelegitímneho prezidenta Madura voči EÚ. Konkrétne to, že dal vyhostiť šéfku diplomacie EÚ vo Venezuele,“ povedal Korčok s tým, že to považoval za dôležité. Zároveň vyzval režim Madura na dodržiavanie ústavnosti a demokratických princípov.

Venezuelský prezident Maduro rozhodol o vyhostení Isabel Brilhantovej Pedrosovej po tom, ako sa Únia rozhodla uvaliť sankcie na 11 venezuelských vládnych predstaviteľov podporujúcich prezidenta. Sankcie majú podobu zákazu vstupu na územie EÚ či zmrazenia majetku. Na rozšírenom zozname sankcií sa ocitol aj predseda Národného zhromaždenia Luis Parra. Sankcie EÚ sa doteraz vzťahovali na 25 osôb z Madurovho okolia.

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v utorok (30. 6.) dopoludnia odsúdil vyhostenie veľvyslankyne EÚ vo Venezuele a prostredníctvom odkazu na Twitteri naznačil, že Únia zareaguje recipročným spôsobom.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Šaško chce v júni predstaviť opatrenia na stabilizáciu personálu v zdravotníctve

Šaško chce v júni predstaviť opatrenia na stabilizáciu personálu v zdravotníctve

DNES - 16:15Domáce

Minister zdravotníctva Kamil Šaško chce v júni predstaviť koncept opatrení na stabilizáciu ľudských zdrojov v zdravotníctve.

Hnutie Slovensko opäť vyzýva opozičné strany, aby spolu išli 9. mája do Kyjeva

Hnutie Slovensko opäť vyzýva opozičné strany, aby spolu išli 9. mája do Kyjeva

DNES - 14:50Domáce

Hnutie Slovensko opakovane vyzýva opozičné strany Progresívne Slovensko, SaS, KDH a mimoparlamentných Demokratov, aby spolu 9. mája vycestovali do Kyjeva.

Sokolová: Návštevníci v nemocniciach majú skôr dbať na dezinfekciu ako návleky

Sokolová: Návštevníci v nemocniciach majú skôr dbať na dezinfekciu ako návleky

DNES - 13:40Domáce

Návštevníci v nemocniciach majú skôr dbať na alkoholovú dezinfekciu rúk ako návleky na obuv.

Ministerstvo zdravotníctva spustilo bezplatnú Národnú linku na podporu duševného zdravia

Ministerstvo zdravotníctva spustilo bezplatnú Národnú linku na podporu duševného zdravia

DNES - 12:45Domáce

Ministerstvo zdravotníctva SR od 1. mája oficiálne spustilo Národnú linku na podporu duševného zdravia, ktorá poskytuje bezplatné dištančné psychologické poradenstvo.

Polícia zaistila viac ako deväť kíl kokaínu v hodnote vyše jedného milióna eur

Polícia zaistila viac ako deväť kíl kokaínu v hodnote vyše jedného milióna eur

DNES - 12:35Domáce

Polícia koncom minulého týždňa na hraničnom priechode Jarovce - Kittsee zaistila viac ako deväť kilogramov kokaínu v hodnote vyše jedného milióna eur.