Ako vplýva koronavírus na tehotné ženy: Lekári majú dobré aj zlé správy

Nová štúdia naznačuje, že tehotenstvo môže zvýšiť riziko vážnych komplikácií COVID-19.
Tehotné ženy pozitívne na ochorenie COVID-19 boli s väčšou pravdepodobnosťou prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS) alebo potrebovali umelú pľúcnu ventiláciu. Zdá sa však, že tehotné ženy nie sú vystavené zvýšenému riziku úmrtia na chorobu v porovnaní so ženami, ktoré nie sú tehotné. Uvádza to štúdia Centers for Disease Control and Prevention (CDC).
Nové zistenia viedli agentúru k aktualizácii varovaní o tehotenstve a COVID-19. Vládna agentúra teraz hovorí, že „tehotné ženy môžu byť vystavené zvýšenému riziku vážneho ochorenia spôsobeného COVID-19 v porovnaní s netehotnými ľuďmi.“
Vyššie riziko komplikácií
Nová štúdia analyzovala informácie od viac ako 8 200 tehotných žien a 83 200 netehotných žien v USA vo veku od 15 do 44 rokov, ktoré boli testované pozitívne na COVID-19 v období od januára do júna.
Štúdia zistila, že takmer jedna tretina tehotných žien s COVID-19 bola hospitalizovaná v porovnaní so šiestimi percentami netehotných žien. Kriticky však táto štúdia nedokázala rozlíšiť medzi tehotnými ženami, ktoré boli hospitalizované kvôli pôrodom a tými, ktoré boli hospitalizované špecificky pre COVID-19.
Štúdia však tiež zistila, že tehotné ženy s COVID-19 mali vyššiu pravdepodobnosť prijatia na JIS a potrebu umelej pľúcnej ventilácie. Konkrétne 1,5% tehotných žien bolo prijatých na JIS v porovnaní s 0,9% žien, ktoré neboli tehotné; a 0,5% tehotných žien vyžadovalo ventiláciu, v porovnaní s 0,3% ostatných žien.
Riziko úmrtia na COVID-19 bolo rovnaké pre tehotné aj ostatné ženy - miera úmrtnosti v oboch skupinách bola 0,2%.
Tehotné ženy by mali byť opatrnejšie
Dobrá správa je, že sa zdá, že tehotné ženy s väčšou pravdepodobnosťou nezomrú na COVID-19, ale zlá správa je, že majú vyššie riziko prijatia na JIS a potrebu umelej pľúcnej ventiálcie.
Štúdia sa však nezaoberala tým, ako sa riziko infekcie COVID-19 menilo v konkrétnych trimestroch alebo či ovplyvňuje zdravie detí. Autori budú potrebovať ďalšie údaje na túto tému, aby úplne pochopili riziko COVID-19 u tehotných žien.
Z nových zistení však vyplýva, že tehotné ženy by mali prijať preventívne opatrenia, aby sa chránili pred COVID-19. CDC odporúča, aby tehotné ženy počas pandémie čo najviac obmedzili interakcie s inými ľuďmi, mali by si držať odstup od ostatných a nosiť rúška. Tehotné ženy by nemali zanedbávať konzultácie s lekárom a uistiť sa, že budú mať dostatok liekov, ktoré užívajú.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.