• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 10.8.2020Meniny má Vavrinec
21°Bratislava

Laureát Nobelovej ceny: Správny postup pri dýchaní vás môže ochrániť aj pred vírusmi

  • 19:09 30.06.2020
  • Svet
Laureát Nobelovej ceny: Správny postup pri dýchaní vás môže ochrániť aj pred vírusmi

Louis Ignarro je jedným z držiteľov Nobelovej ceny za opísanie spôsobu, akým funguje oxid dusnatý v tele človeka. Ignarro dnes ponúka návod, ako správne dýchať a zamedziť tak šíreniu patogénov.

Hlboký nádych nosom a výdych ústami – nejde len o mantru učiteľov jogy. Takýto postup pri dýchaní telu v skutočnosti poskytuje náskok v boji proti vírusovým infekciám.

Nosné dierky produkujú molekuly oxidu dusnatého, ktorý podporuje prítok krvi do pľúc a zvyšuje hladinu kyslíka v krvi. Nádych nosom preto dodáva oxid dusnatý priamo do pľúc, kde pri ochorení zabraňuje množeniu vírusových častíc. Prečo je to dôležité a čo všetko môžeme získať vďaka správnej technike dýchania?

Úloha oxidu dusnatého v tele

Louis Ignarro je jedným z troch farmakológov, ktorí boli v roku 1998 ocenení Nobelovou cenou za opísanie procesu, akým vzniká a funguje oxid dusnatý v tele človeka. Pre vedecký časopis The Conversation uviedol, prečo považuje správne dýchanie za kľúčovú zložku boja proti vírusom.

Pozrime sa najprv na to, čo je oxid dusnatý a aké je jeho postavenie v organizme. Táto molekula dokáže v tele človeka spustiť rôzne fyziologické účinky. Na rozdiel od iných signalizačných molekúl sa oxid dusnatý v prirodzenej forme vyskytuje ako plyn a používa sa napríklad na rozšírenie pľúcnych ciev u novorodencov s pľúcnou hypertenziou.

Oxid dusnatý sústavne produkuje trilión buniek, ktoré sa nachádzajú vo vnútorných výstielkach ciev a žíl, predovšetkým v pľúcach. Oxid v nich zjemňuje povrch, vďaka čomu nedochádza k zvýšeniu krvného tlaku a zastavenia prívodu krvi do orgánov. V normálnych cievach oxid dusnatý zamedzuje aj vzniku zrazenín.

Oxid dusnatý pôsobí uvoľňujúco aj na hladké svaly dýchacích ciest. Tento plyn tiež stojí za vznikom Viagry, pretože práve vďaka nemu dochádza k erekcii. Viagra teda zvyšuje množstvo oxidu dusnatého v krvi.

Niektoré bunky v tele, vrátane bielych krviniek a tkanivových makrofágov, produkujú oxid dusnatý na antimikrobiálne účely. Oxid spolu s ďalšími látkami, ktoré tieto bunky produkujú, bojuje proti mikroorganizmom, a teda aj bektériám, parazitom a vírusom.

Terapia oxidom dusnatým

Oxid dusnatý sa používa aj v lekárstve, napríklad na liečbu spomínanej pľúcnej hypertenzie u novorodencov. Jeho vdychovaním sa rozšíria zablokované pľúcne cievy a zvýši sa tok krvi do pľúc. Hemoglobín tak môže vyťažiť viac kyslíka a transportovať ho do krvného obehu. Predtým, ako sme poznali takúto funkciu oxidu dusnatého, väčšina detí s pľúcnou hypertenziou umierala.

V čase publikovania tohto článku sa oxid dusnatý skúma aj ako možný liek na ochorenie COVID-19. Vedci dúfajú, že koronavírus sa podarí zastaviť pomocou troch skutkov: rozšírením pľúcnych ciev a zvýšením objemu krvi prúdiacej do pľúc; rozšírením dýchacích ciest a zvýšením množstva kyslíka privádzaného do pľúc a krvi; priamym usmrcovaním a spomalením rastu a šírenia koronavírusu v pľúcach.

Ako oxid dusnatý zabíja vírusy

Počas poslednej epidémie SARS v roku 2004 sa v laboratóriách konali testy, ktoré potvrdili, že oxid dusnatý dokáže priamo ničiť bunky infikované vírusom SARS-CoV. V tom istom roku sa tiež dokázalo, že vdychovaný oxid dusnatý efektívne bojuje proti SARS-CoV u pacientov so zápalom pľúc.

SARS-CoV, ktorý potrápil väčšinu sveta na prelome rokov 2003 a 2004, má podobný genóm ako SARS-CoV 2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Podľa toho vieme, že vdychovanie oxidu dusnatého by mohlo byť riešením aj v čase súčasnej pandémie.

Sliznica v nosovej dutine neustále produkuje nový oxid dusnatý. Tento plyn je chemicky identický s tým, ktorý sa používa v zdravotníctve. Dýchaním cez nos teda dodávate oxid dusnatý priamo pľúcam, čím podporujete prúdenie vzduchu a krvi a úspešne sa vyhýbate vírusom a iným mikroorganizmom.

Na výsledky klinických štúdií o inhalovaní oxidu dusnatého ako liečebnej metódy sa zatiaľ stále čaká. Zatiaľ si môžeme pomôcť správnym dýchaním a znásobiť tak množstvo oxidu dusnatého v pľúcach. Ignarro preto radí vdychovať nosom a vydychovať ústami.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, theconversation.com, sciencealert.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto lieky pri chronickej bolesti neužívajte, môžu vám skôr uškodiť

Tieto lieky pri chronickej bolesti neužívajte, môžu vám skôr uškodiť

VČERA - 20:09Zdravie

Podľa lekárov môžu niektoré lieky spôsobiť viac škody ako úžitku.

Kedy vysoká teplota signalizuje nedostatok vitamínu: Na tieto príznaky treba dať pozor

Kedy vysoká teplota signalizuje nedostatok vitamínu: Na tieto príznaky treba dať pozor

20:08 08.08.2020Zdravie

Vysoká telesná teplota môže v niektorých prípadoch značiť nedostatok vitamínu. Ako zistiť, či si ho stačí doplniť, alebo či by ste radšej mali zájsť na vyšetrenie?

Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

19:37 07.08.2020Zdravie

Mnohí sa pri šírení koronavírusu spoliehajú na horúce počasie s veľkým množstvom UV žiarenia zo Slnka. Podľa odborníkov tak robia chybu.

Horúčavy majú trvať niekoľko dní, netreba zabúdať na pitný režim

Horúčavy majú trvať niekoľko dní, netreba zabúdať na pitný režim

14:25 07.08.2020Zdravie

Horúčavy, ktoré v piatok zasiahli Slovensko, by mali pretrvať aj počas nadchádzajúcich dní.

Čoraz viac pacientov po ochorení COVID-19 prichádza o vlasy

Čoraz viac pacientov po ochorení COVID-19 prichádza o vlasy

20:12 06.08.2020Zdravie

Okrem čuchu a chuti pacienti hlásia aj stratu vlasov.