• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 25.1.2021Meniny má Gejza
Bratislava

Laureát Nobelovej ceny: Správny postup pri dýchaní vás môže ochrániť aj pred vírusmi

  • 19:09 30.06.2020
  • Svet
Laureát Nobelovej ceny: Správny postup pri dýchaní vás môže ochrániť aj pred vírusmi

Louis Ignarro je jedným z držiteľov Nobelovej ceny za opísanie spôsobu, akým funguje oxid dusnatý v tele človeka. Ignarro dnes ponúka návod, ako správne dýchať a zamedziť tak šíreniu patogénov.

Hlboký nádych nosom a výdych ústami – nejde len o mantru učiteľov jogy. Takýto postup pri dýchaní telu v skutočnosti poskytuje náskok v boji proti vírusovým infekciám.

Nosné dierky produkujú molekuly oxidu dusnatého, ktorý podporuje prítok krvi do pľúc a zvyšuje hladinu kyslíka v krvi. Nádych nosom preto dodáva oxid dusnatý priamo do pľúc, kde pri ochorení zabraňuje množeniu vírusových častíc. Prečo je to dôležité a čo všetko môžeme získať vďaka správnej technike dýchania?

Úloha oxidu dusnatého v tele

Louis Ignarro je jedným z troch farmakológov, ktorí boli v roku 1998 ocenení Nobelovou cenou za opísanie procesu, akým vzniká a funguje oxid dusnatý v tele človeka. Pre vedecký časopis The Conversation uviedol, prečo považuje správne dýchanie za kľúčovú zložku boja proti vírusom.

Pozrime sa najprv na to, čo je oxid dusnatý a aké je jeho postavenie v organizme. Táto molekula dokáže v tele človeka spustiť rôzne fyziologické účinky. Na rozdiel od iných signalizačných molekúl sa oxid dusnatý v prirodzenej forme vyskytuje ako plyn a používa sa napríklad na rozšírenie pľúcnych ciev u novorodencov s pľúcnou hypertenziou.

Oxid dusnatý sústavne produkuje trilión buniek, ktoré sa nachádzajú vo vnútorných výstielkach ciev a žíl, predovšetkým v pľúcach. Oxid v nich zjemňuje povrch, vďaka čomu nedochádza k zvýšeniu krvného tlaku a zastavenia prívodu krvi do orgánov. V normálnych cievach oxid dusnatý zamedzuje aj vzniku zrazenín.

Oxid dusnatý pôsobí uvoľňujúco aj na hladké svaly dýchacích ciest. Tento plyn tiež stojí za vznikom Viagry, pretože práve vďaka nemu dochádza k erekcii. Viagra teda zvyšuje množstvo oxidu dusnatého v krvi.

Niektoré bunky v tele, vrátane bielych krviniek a tkanivových makrofágov, produkujú oxid dusnatý na antimikrobiálne účely. Oxid spolu s ďalšími látkami, ktoré tieto bunky produkujú, bojuje proti mikroorganizmom, a teda aj bektériám, parazitom a vírusom.

Terapia oxidom dusnatým

Oxid dusnatý sa používa aj v lekárstve, napríklad na liečbu spomínanej pľúcnej hypertenzie u novorodencov. Jeho vdychovaním sa rozšíria zablokované pľúcne cievy a zvýši sa tok krvi do pľúc. Hemoglobín tak môže vyťažiť viac kyslíka a transportovať ho do krvného obehu. Predtým, ako sme poznali takúto funkciu oxidu dusnatého, väčšina detí s pľúcnou hypertenziou umierala.

V čase publikovania tohto článku sa oxid dusnatý skúma aj ako možný liek na ochorenie COVID-19. Vedci dúfajú, že koronavírus sa podarí zastaviť pomocou troch skutkov: rozšírením pľúcnych ciev a zvýšením objemu krvi prúdiacej do pľúc; rozšírením dýchacích ciest a zvýšením množstva kyslíka privádzaného do pľúc a krvi; priamym usmrcovaním a spomalením rastu a šírenia koronavírusu v pľúcach.

Ako oxid dusnatý zabíja vírusy

Počas poslednej epidémie SARS v roku 2004 sa v laboratóriách konali testy, ktoré potvrdili, že oxid dusnatý dokáže priamo ničiť bunky infikované vírusom SARS-CoV. V tom istom roku sa tiež dokázalo, že vdychovaný oxid dusnatý efektívne bojuje proti SARS-CoV u pacientov so zápalom pľúc.

SARS-CoV, ktorý potrápil väčšinu sveta na prelome rokov 2003 a 2004, má podobný genóm ako SARS-CoV 2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Podľa toho vieme, že vdychovanie oxidu dusnatého by mohlo byť riešením aj v čase súčasnej pandémie.

Sliznica v nosovej dutine neustále produkuje nový oxid dusnatý. Tento plyn je chemicky identický s tým, ktorý sa používa v zdravotníctve. Dýchaním cez nos teda dodávate oxid dusnatý priamo pľúcam, čím podporujete prúdenie vzduchu a krvi a úspešne sa vyhýbate vírusom a iným mikroorganizmom.

Na výsledky klinických štúdií o inhalovaní oxidu dusnatého ako liečebnej metódy sa zatiaľ stále čaká. Zatiaľ si môžeme pomôcť správnym dýchaním a znásobiť tak množstvo oxidu dusnatého v pľúcach. Ignarro preto radí vdychovať nosom a vydychovať ústami.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, theconversation.com, sciencealert.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
10 nezvyčajných tipov, ktoré vám pomôžu rýchlo zaspať: Číslo 10 si zamilujete!

10 nezvyčajných tipov, ktoré vám pomôžu rýchlo zaspať: Číslo 10 si zamilujete!

VČERA - 21:11Zdravie

Ak na vašu nespavosť nezaberajú recepty starých mám, vyskúšajte menej tradičné tipy a triky.

7 spôsobov, akými vám telo dáva vedieť, že netoleruje cukor

7 spôsobov, akými vám telo dáva vedieť, že netoleruje cukor

VČERA - 19:38Zdravie

O intolerancii sacharidov sa dá hovoriť vtedy, keď konzumáciu jedál s ich vysokým obsahom sprevádzajú nepríjemné príznaky. Zistite, či ňou netrpíte aj vy.

Uvažujete nad vysadením kávy? Pozor, toto sa vám môže stať s pokožkou!

Uvažujete nad vysadením kávy? Pozor, toto sa vám môže stať s pokožkou!

20:12 23.01.2021Zdravie

V prípade, že sa z akéhokoľvek dôvodu rozhodnete pre vysadenie kávy z jedálnička, pripravte sa na tieto zmeny, ktorými na tento krok zareaguje pokožka.

Ako poraziť depresiu: Pomôže vám týchto 8 každodenných návykov

Ako poraziť depresiu: Pomôže vám týchto 8 každodenných návykov

18:38 23.01.2021Zdravie

Vďaka týmto tipom znovu nájdete vyrovnanosť a pokoj.

Na čo sa pripraviť po hospitalizácii na COVID-19? S týmto sa pacienti stretávajú po liečbe

Na čo sa pripraviť po hospitalizácii na COVID-19? S týmto sa pacienti stretávajú po liečbe

17:51 23.01.2021Zdravie

Pacienti, ktorí boli kvôli ochoreniu COVID-19 hospitalizovaní, znášajú príznaky najťažšie. Problémy však neprestávajú ani po prepustení z nemocničnej starostlivosti.