Trpíte poruchou osobnosti? Stačí si odpovedať na tieto dve otázky

Len dve jednoduché otázky vám môžu pomôcť odhaliť skrytú osobnostnú poruchu. Aká bude vaša odpoveď?
Termín porucha osobnosti sa v súčasnosti často skloňuje aj v každodenných konverzáciách. Mnohí ľudia premýšľajú nad tým, či ňou trpia, a sami si na internete vyhľadávajú jej príznaky.
Podľa odborníkov je porucha osobnosti „pretrvávajúci vzor vnútornej skúsenosti alebo správania, ktorý vedie ku klinickej poruche alebo nefunkčnosti sociálnej, pracovnej alebo inej dôležitej zložky života.“
Problémy s poruchou osobnosti sa zvyknú neustále vracať a jediný spôsob, ako ich odstrániť, je samostatne sa o to pokúsiť. Vo väčšine prípadov je však problém samotné spoznanie príznakov, ktoré ľuďom s poruchou osobnosti nepripadajú podozrivo.
Mnohí ľudia s poruchou osobnosti vinia za svoje chyby niekoho iného, čo tiež vedie k pokračovaniu ochorenia bez liečby. Neraz obhajujú svoje správanie aj napriek oprávnenej kritike a snahe pomôcť zo strany najbližších.
Ochorenie má okrem toho dopad aj na ich pracovný život. Ľudia s poruchou osobnosti často striedajú zamestnania aj priateľov, hoci sami si to nevedia rozumne zdôvodniť. Nikdy sa nepokúšajú zmeniť niečo na sebe, čo je jedným z hlavných príznakov poruchy osobnosti.
Ak chcete zistiť, či poruchou osobnosti trpíte aj vy, položte si tieto dve otázky:
1. Akú časť problému tvorím ja?
Ak si viete bez irónie položiť túto otázku, ste na dobrej ceste k náprave. Znamená to, že pri konflikte si viete priznať, že vina môže byť rovnako vo vás ako v niekom inom. Ľudia s poruchou osobnosti sa na problémy väčšinou takto dívať nedokážu.
Samozrejme, netreba hneď predpokladať, že vy ste všetkému na vine – stačí len predpokladať, že problém mohol vzniknúť čiastočne aj kvôli vám. Keď správne pochopíte, čo ste mali spraviť inak, bude to pre vás slúžiť ako pripomienka do budúcnosti.
2. Čo môžem nabudúce spraviť inak?
K druhej otázke logicky dospejete až po zodpovedaní tej prvej. Keď raz pochopíte, že ste mali čo i len malý podiel na vzniku problému, môžete do budúcna uskutočniť plány, ako sa mu vyhnúť. Zmena správania je často kľúčom k zlepšeniu súčasnej situácie.
Ľudia s poruchou osobnosti vkladajú všetko svoje úsilie do pocitu bezmocnosti alebo snahy zmeniť ostatných, preto im neostáva čas na to, aby niečo spravili sami so sebou. Môže ich zachvátiť hnev alebo sa celkom vyhnú situácii, vyriešia ju pasívne-agresívne alebo si nájdu výhovorky. Na vine bude vždy niekto iný.
Niektorí ľudia majú typické črty poruchy osobnosti, ale napriek tomu dokážu vyvinúť snahu na zmenu seba samého. Pomôže im pravidelné kladenie si týchto dvoch otázok.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.