Ľudia s touto vlastnosťou majú o 82% vyššie riziko úmrtia na rakovinu

Riziko sa dá zmierniť okamžitou zmenou životného štýlu.
Leniví ľudia čelia vyššej hrozbe úmrtia na rakovinu, ukázal výskum. Pozorovanie 8.000 dospelých ľudí dospelo k záveru, že tým, ktorí vedú najviac sedavý život, hrozí až o 82 percent vyššie riziko takejto smrti.
„Ide o prvú štúdiu, ktorá jednoznačne dokazuje spojitosť medzi úmrtím na rakovinu a minimálnym pohybom,“ hovorí docentka Susan Gilchristová z Texaskej univerzity, ktorá stála na čele výskumu.
Netreba však podľahnúť panike. Výskum publikovaný v žurnále JAMA Oncology totiž dodáva, že riziko úmrtia na rakovinu sa dá výrazne redukovať len 30 minútami každodenného pohybu. „Naše výsledky dokazujú, že je dôležité viac sa hýbať a menej sedieť,“ uviedla Gilchristová pre CNN.
Gilchristová, ktorá sa tiež živí ako lekárka, v rozhovore spomína, že rozhovor s pacientmi vždy začína otázkou, prečo nemajú dosť času na cvičenie. „Vždy im poviem, nech sa po každej hodine v práci postavia na 5 minút, alebo nech namiesto výťahu používajú schody. Možno to neznie ako dosť, ale vďaka tejto štúdii vieme, že aj ľahký pohyb je pri rakovine pozitívom.“
Účastníci (dospelí vo veku viac ako 45 rokov) jeden týždeň nosili akcelerometer, ktorý zaznamenával ich pohyb. Meranie sa pritom opakovalo niekoľkokrát v priebehu rokov 2009 až 2013.
Z 8.000 ľudí tí, ktorí sa počas meracieho týždňa hýbali najmenej, mali štatisticky najväčšiu šancu na úmrtie v dôsledku rakoviny – konkrétne o 82 percent vyššiu v porovnaní s ľuďmi, ktorí sa hýbali najviac, a to aj po zohľadnení veku, pohlavia a prípadných ochorení.
Tí z účastníkov, ktorí v rámci výskumu vymenili 30 minút sedenia denne za ľahkú formu pohybu, ako je kráčanie, dokázali redukovať riziko ochorenia o 8 percent. Ešte väčší úspech zaznamenali tí, ktorí namiesto sedenia podnikli stredne náročnú aktivitu, ako je bicyklovanie, práca v záhrade alebo tenis. Im sa podarilo redukovať riziko úmrtia na rakovinu o 31 percent.
„Naším ďalším krokom je zistiť, aký vplyv má objektívne zmerané sedavé správanie na vznik rakoviny, a či v tom zohráva rolu aj pohlavie a rasa,“ dodáva Gilchristová

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.