3 najdôležitejšie doplnky, ktoré by ste mali užívať, ale neužívate

Moderná strava západných krajín často neponúka dôležité živiny, ktoré slúžia pre celkové zdravie organizmu. Vitamínové doplnky sa preto stávajú takmer povinnosťou. Ktoré z nich sú najefektívnejšie?
V posledných rokoch si vitamínové doplnky stravy získali pozornosť obrovského množstva ľudí, čo je tiež dôvod, prečo sa stráca povedomie o tom, ktoré z nich sú skutočne prospešné a ktoré sa užívajú zbytočne, alebo môžu dokonca uškodiť.
Bežne predávané vitamínové doplnky často obsahujú prídavné farbivá, výplne a konzervanty, ktoré nemusia byť prospešné pre zdravie človeka. Ideálnou voľbou sú preto kvalitné vitamínové doplnky na lekársky predpis alebo vitamíny z lekárne. Až v poslednom rade siahnite po doplnkoch z drogérie a iných nešpecializovaných predajní.
Keďže každý z nás je jedinečný, je len veľmi ťažké určiť, ktoré doplnky najefektívnejšie podporujú zdravie celého organizmu a zabraňujú vzniku vážnych ochorení. Stres je však jedným z problémov, ktorý trápi väčšinu z nás a dokážu si s ním poradiť niektoré konkrétne vitamínové doplnky.
Multivitamíny
Zložky v multivitamínových tabletách dopĺňajú všetky živiny, ktoré telo nie je bežne schopné absorbovať z potravy. Okrem iných ide o vitamíny skupiny B, vitamín C a vitamín A.
Vitamíny skupiny B pomáhajú s hladinou energie a kognitívnymi funkciami a takisto vďaka nim lepšie zvládame stres.
Vitamín C podporuje zdravie kostí a chrupaviek a udržiava zdravé cievy. Vitamín A sa zas stará o zdravie pokožky.
Multivitamíny by mal užívať každý, kto trpí nedostatkom kľúčových živín.
Adaptogény
Táto skupina doplnkov je v súčasnosti najžiadanejšou pomôckou pri vyrovnávaní sa so stresovými situáciami, pretože dokáže regulovať hladinu „stresového hormónu“ kortizolu. Nadmerné množstvo kortizolu v tele vzniká následkom nedostatku spánku a množstva stresu a priamo súvisí aj so vznikom zápalu.
Medzi najobľúbenejšie adaptogény patria tie vyrobené z withanie opojnej (respektíve ashwagandha) a rozchodnice ružovej (alebo rhodiola). Je klinicky preukázané, že zlepšujú fyzický výkon, mentálne zdravie a libido.
Kyselina alfa lipoová (ALA) a chróm
Tieto dva doplnky sa užívajú najmä na zníženie množstva cukru v krvi. Jeho nadbytok často vedie k vzniku cukrovky a srdcových ochorení, ale aj k oslabeniu pamäte a kognitívnemu úpadku.
Kyselina alfa lipoová pomáha regulovať krvný cukor a ako silný antioxidant tiež chráni pred poškodením orgánov súvisiacim s vysokou hladinou cukru v krvi a vysokým cholesterolom.
Chróm je prírodný kov, ktorý pomáha vyrovnať hladinu krvného cukru a posilniť svalstvo. Západná strava obsahuje menej ako 60 percent odporúčanej dennej dávky chrómu, takže sa tento prvok skvele hodí ako doplnok.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.