Opakovanie týchto myšlienok neraz súvisí s Alzheimerovou chorobou

Vedci zaradili k skorým príznakom Alzheimerovej choroby ďalší faktor, ktorý by mohol pomôcť pri diagnostike.
Alzheimerova choroba je progresívne ochorenie, pri ktorom mozgové bunky postupne degenerujú až odumierajú. Alzheimerova choroba je najčastejšia príčina demencie a jej príznaky sa často zamieňajú s bežným starnutím, preto je ťažké ich rozoznať. Patrí sem najmä časté zabúdanie a neschopnosť zvládnuť bežné úkony.
Pri včasnej diagnostike ochorenia by mohol byť nápomocný výskum neziskovej organizácie Alzheimerova asociácia, podľa ktorého medzi počiatočné príznaky Alzheimerovej choroby možno zaradiť aj opakujúce sa negatívne myšlienky.
Podľa vedeckého tímu neprestajné a ničivé obavy súvisia s rýchlejším kognitívnym úpadkom a hromadením amyloid beta proteínov, ktoré sú jedným z hlavných biologických ukazovateľov nástupu Alzheimerovej choroby.
„Pre skvalitnenie poznatkov o demencii je pre nás nevyhnutné oboznámiť sa s faktormi, ktoré môžu zvýšiť riziko tohto ničivého ochorenia, a vyvinúť preventívne opatrenia, ak je to možné,“ vysvetľuje výskumníčka z Alzheimerovej asociácie Fiona Carragherová.
Výskum sa zaoberal výsledkami hromadnej štúdie s názvom PREVENT-AD, ktorej sa zúčastnilo 292 ľudí vo veku viac ako 55 rokov, ktorí boli v dobrej fyzickej a kognitívnej kondícii, ale mali jedného rodiča alebo dvoch súrodencov, u ktorých sa vyskytla Alzheimerova choroba. Pre účely výskumu boli okrem toho využité údaje o 68 účastníkoch štúdie zameranej na skenovanie mozgov pacientov s Alzheimerovou chorobou.
Všetci účastníci na začiatku vyplnili dotazník, ktorý sa zameriaval na ich negatívne myšlienky o minulosti a obavy z budúcnosti. Okrem toho vyplnili test na zistenie úzkosti a depresie, aby sa vylúčila spojitosť negatívnych myšlienok so psychickými ochoreniami.
Nasledovala séria kognitívnych testov, ktorých cieľom bolo zmapovať pamäťové a kognitívne schopnosti, pozornosť a jazyk každého účastníka.
„V priebehu 48 mesiacov sme zistili, že vyššie množstvo negatívnych myšlienok sa spája s rýchlejším úpadkom celkovej kognície a krátkodobej a dlhodobej pamäti.“
Vedci ďalej vysvetľujú, že neustále negatívne myšlienky takisto súvisia s vyššou hladinou proteínu tau v entorinálnej kôre mozgu a vyšším celkovým množstvom amyloidov v mozgu.
Carragherová pripomína, že ide o pomerne malý posun v množstve proteínov a negatívne myšlienky rozhodne netreba vnímať ako spúšťač Alzheimerovej choroby. „Väčšina ľudí v štúdii už podliehala zvýšenému riziku vzniku Alzheimerovej choroby, takže by sme sa mali pozrieť na to, či tieto výsledky platia aj pre celkovú verejnosť a či opakované negatívne myšlienky skutočne zvyšujú riziko Alzheimerovej choroby.“
Najnovšia štúdia nie je prvá svojho druhu. Už v minulosti sa potvrdilo, že u ľudí, ktorí sa liečia z depresie a úzkosti, existuje vyššie riziko vzniku Alzheimerovej choroby.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.