Nikotín neútočí len na dýchacie cesty. Rakovina hrozí aj tomuto orgánu

Riziko rakoviny pľúc je u fajčiarov niekoľkonásobne vyššie ako u nefajčiarov. Bohužiaľ, prvá skupina je rovnako viac ohrozená metastázovaním rakoviny do ďalších orgánov.
Pacienti s rakovinou pľúc, ktorí naďalej fajčia alebo sa zlozvyku zbavujú postupne, by podľa vedcov mali okamžite odložiť nikotín v akejkoľvek podobe. Ako totiž ukázal výskum publikovaný v Journal of Experimental Medicine, práve týmto ľuďom najviac hrozí metastázovanie rakoviny do mozgu, čo výrazne redukuje šancu na vyliečenie a kvalitný život.
Podľa výskumníkov zo Spojených štátov dochádza k metastázovaniu rakoviny pľúc do mozgu u asi 40 percent pacientov, z ktorých väčšinu tvoria fajčiari. Fajčiari sú okrem toho oveľa náchylnejší na samotnú rakovinu pľúc.
Po tom, ako sa rakovinou okrem pľúc „nakazí“ aj mozog, šance na vyzdravenie dramaticky klesajú a väčšina pacientov sa nedožíva viac ako 6 mesiacov, uvádza štúdia.
Vedci podrobne analyzovali tumory v telách zosnulých pacientov, pričom narazili na zvýšené množstvo gliových buniek typu mikroglia M2. Tieto bunky sa uvoľňovaním chemikálií v organizme podieľajú na zrýchlenom raste tumorov. Mikroglie M2 sa pritom rýchlejšie tvoria v telách tých pacientov, ktorí akýmkoľvek spôsobom užívajú nikotín.
„Pre mnohých pacientov so závislosťou na nikotíne je ťažké skoncovať s fajčením aj po stanovení diagnózy,“ vysvetľuje profesor Kounosuke Watabe z Wake Forest University (Severná Karolína), ktorý je autorom štúdie.
Watabe ďalej hovorí, že riešením nie sú ani nikotínové nahrážky. „Ako pomoc pri odvykaní od fajčenia slúžia e-cigarety, nikotínové náplaste a nikotínové žuvačky. Naše výsledky ale dokazujú, že nikotín má dlhodobé ničivé následky na rast metastáz mozgu. Pacienti s rakovinou pľúc by sa preto celkom mali vyhnúť tejto látke.“
Ako zvrátiť účinky nikotínu
Watabe sa s kolegami pokúsil idetifikovať liečivá, ktoré by pomohli zvrátiť negatívne účinky nikotínu na tvorbu metastáz. Pomocou pokusov na myšiach zistili, že túto úlohu by mohla zohrať látka parthenolid, ktorá sa prirodzene vyskytuje v rimbabe obyčajnej.
Na snímke rimbaba obyčajná; Foto: Paul Stout/Shutterstock.com
Parthenolid z rimbaby u myší dokázal blokovať metastázovanie tumorov spôsobené nikotínom. Rimbaba sa pritom roky používa na liečbu bolesti hlavy a zápalu a nemá takmer žiadne vedľajšie účinky.
Rakovina mozgu sa v súčasnosti lieči len pomocou rádioterapie. „Tradičná chemoterapia nedokáže preraziť bariéru medzi krvou a mozgom, čo však dokáže parthenolid. Je preto nádejou na liečbu a možnú prevenciu pre vznikom metastáz na mozgu,“ dodáva Watabe.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.