• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 15.7.2020Meniny má Henrich
26°Bratislava

Preberá si vaše dieťa v jedle? Chybu hľadajte v sebe!

  • 20:41 30.05.2020
  • Michigan
Preberá si vaše dieťa v jedle? Chybu hľadajte v sebe!

Ak je vaše dieťa za stolom prieberčivé a odmieta jesť niektoré jedlá, pozrite sa najprv na to, v čom zlyhal váš štýl výchovy.

Niektoré deti pri pohľade na brokolicu držia protestnú hladovku, iné s ňou zas nemajú problém. Ako sa však ukázalo, rozdiel nie je v povahe, ale vo výchove.

V minulosti sa preberanie jedla u detí považovalo za počiatočné známky poruchy prijímania potravy. Nová štúdia to však nevidí tak čierno, a prieberčivé deti označuje len za výsledok príliš prísnej výchovy.

Podľa výskumu publikovaného v medzinárodne uznávanom žurnále Pediatrics rodičia, ktorí deťom zakazujú jesť jedlá, ktoré by chceli, alebo im naopak prikazujú jesť určité jedlá, môžu očakávať, že ich dieťa si pravdepodobne samé začne v jedle preberať. Platí to aj naopak – deti, ktoré pri jedení nemuseli dodržiavať prísne pravidlá, si neskôr preberajú len málo.

Vedci zo Spojených štátov sledovali viac ako 300 párov rodičov a detí v domácnostiach s príjmom rovnakým alebo nižším ako je v USA považované za hranicu chudoby – teda 25.000 amerických dolárov ročne na štvorčlennú rodinu.

Štúdia trvala niekoľko rokov, počas ktorých rodičia niekoľkokrát opísali zmeny v stravovacích návykoch svojho dieťaťa. Deti potom rozdelili do troch skupín – prieberčivé, mierne prieberčivé a neprieberčivé. Asi 15 percent z nich spadlo do prvej kategórie, pričom tieto deti odmietali jesť zeleninu alebo nové recepty.

„Táto štúdia je unikátna vďaka tomu, že sme dokázali sledovať takéto správanie v priebehu dlhšieho času,“ uviedla autorka Megan Peschová, ktorá pracuje ako vývojová a behaviorálna pediatrička v Detskej nemocnici CS Mott v Michigane, pre CNN.

Jedným z hlavných výkričníkov, na ktoré štúdia poukazuje, je to, že správanie prieberčivých detí sa počas trvania štúdie nezmenilo. To, či sa takéto správanie môže zmeniť v budúcnosti, je podľa Peschovej predmetom ďalších výskumov.

Podľa výskumníkov nenávisť detí voči určitým jedlám pramení aj zo spomienok na to, že im nechutili, alebo z hádok s rodičmi kvôli nedojedeným zvyškom.

„Nenúťte deti dojesť jedlo,“ radí Peschová rodičom. „Nenúťte ich sedieť za stolom, kým nezjedia celý chod. A vyhnite sa vydieraniu.“ Podľa odborníčky by ste napríklad deťom nemali sľubovať zmrzlinu, ak zvládnu zjesť fazuľu alebo niečo iné, čo im inak nechutí.

Vyššia miera prieberčivosti pri jedení bola tiež zaznamenaná u emocionálne nevyrovnaných detí a u detí náchylných na prudké zmeny nálad a podráždenosť. „Niektoré deti sú za každých okolností pozornejšie a nervóznejšie,“ hovorí Peschová. „Rodičia by sa v tomto prípade nemali obviňovať. U niektorých detí ich prieberčivosť jednoducho nezmeníte.“

Je samozrejmé, že deťom by ste v rámci stravovania nemali neustále ustupovať. Podľa odborníkov je zdravé ich povzbudzovať do jedenia väčšieho množstva zeleniny a ovocia, ktoré zvyknú byť najväčším problémom.

„Môže to chvíľu trvať, kým začnú tolerovať tieto potraviny na tanieri, alebo kým z nich trochu zjedia. Napriek tomu by ste sa nemali prestať snažiť,“ dodáva Peschová.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, aappublications.org, nypost.com, cnn.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Zbraň na verejnosti za bieleho dňa – hádku v Prievidzi musela ukončiť polícia

Video: Zbraň na verejnosti za bieleho dňa – hádku v Prievidzi musela ukončiť polícia

DNES - 14:49Zaujímavosti

Prievidžanov vystrašila hádka na ulici. Jeden z mužov na druhého po celý čas mieril zbraňou. Záležitosť musela preveriť polícia.

Video: Reportérka musela zakryť to, čo sa dialo za ňou

Video: Reportérka musela zakryť to, čo sa dialo za ňou

VČERA - 21:21Zaujímavosti

Reportérka na pláži musela svojím telom zakryť šokujúcu scénku, ktorá sa odohrala za jej chrbtom.

Video: Turisti by pre fotky aj zabíjali. Dieťa zhodili z útesu a držali ho len za ruky

Video: Turisti by pre fotky aj zabíjali. Dieťa zhodili z útesu a držali ho len za ruky

VČERA - 20:47Zaujímavosti

"Diablova cesta" je lákadlom pre mnohých turistov, ktorí túžia po dokonalých záberoch. Rodina s malým chlapcom to ale pri prehliadke miesta prehnala.

Video: Trump sa vozil na golfovom vozíku, pomocník z neho takmer vypadol

Video: Trump sa vozil na golfovom vozíku, pomocník z neho takmer vypadol

21:54 13.07.2020Zaujímavosti

Americký prezident sa nechal počuť, že golf vie hrať bleskovo rýchlo. Spomaliť zrejme nestíha ani pri šoférovaní vozíka, na čo doplatil jeho pomocník.

Video: Ako zviazať cesnak do strapcov

Video: Ako zviazať cesnak do strapcov

20:44 12.07.2020Zaujímavosti

Ak si doma vypestovaný cesnak túžite zviazať do strapcov, aké ste videli na domácich trhoviskách, toto video vás to naučí.