• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 15.7.2020Meniny má Henrich
26°Bratislava

7 chýb pri výchove, ktorými ničíte mentálne zdravie dieťaťa

  • 19:48 26.05.2020
  • Bratislava
7 chýb pri výchove, ktorými ničíte mentálne zdravie dieťaťa

Rodičia by mali robiť všetko preto, aby ich dieťa malo nielen fyzické, ale aj mentálne pohodlie za každých okolností. Týmto chybám pri výchove sa preto treba vyhýbať.

Sami viete, že svet dneška je mimoriadne stresujúci a fyzicky aj psychicky vyčerpávajúci. Všetok ten stres sa pritom neodráža len na vašej nálade, ale aj na psychike vašich detí.

Psychicky silné a odolné deti dokážu samostatne riešiť všetky problémy, a podľa mnohých štúdií sú dokonca aktívnejšie v škole a budúcom zamestnaní.

Je preto dôležité dbať nielen o pevné fyzické zdravie dieťaťa, ale aj o jeho psychiku. To si však vyžaduje, aby sa rodičia vyhýbali týmto častým chybám:

1. Zľahčujete jeho pocity

Deti potrebujú vedieť, že je zdravé prejavovať svoje pocity a rozprávať sa o nich. Keď dieťaťu poviete „nebuď z toho taký/á smutný/á“ alebo „o nič nejde“, dávate mu nechtiac najavo, že na citoch nezáleží a tie zlé treba potlačiť.

Ak sa vaše dieťa bojí napríklad počas búrky, vysvetlite mu, že chápete jeho pocity a opýtajte sa, čo by mu pomohlo prekonať strach. Takto sa deti učia samostatne zvládať emocionálne náročné situácie.

Cieľom je pomôcť deťom samostatne sa dopracovať k zlepšeniu negatívnej situácie.

2. Chránite ho pred neúspechom

Rodičia sa neradi pozerajú na dieťa, ktoré si nevie poradiť s výzvou, akú by hravo zvládli zaňho. Ak teda riešite väčšinu domácich úloh z predmetu, ktorý mu nejde, spomeňte si na to, že v škole nad ním nebudete stáť, keď bude písať diktát či písomku.

Zlyhanie je veľká súčasť úspechu, a ako dospelým sa vám to pravdepodobne už stihlo niekoľkokrát osvedčiť. Ak dieťa nezíska príležitosť poučiť sa z neúspechu, nikdy si nevybuduje vytrvalosť v dosahovaní dlhodobých cieľov.

3. Príliš ho rozmaznávate

Deti milujú hračky a rodičia sa zas radi pozerajú na radosť na ich tvárach, keď hračku dostanú. Výskumy však dokazujú, že ak dáte deťom všetko, po čom túžia, oslabíte tým ich disciplínu.

Deti by ste mali od raného veku viesť k tomu, že môžu dosiahnuť všetko, po čom túžia, ak o to zabojujú. Stačí ich to naučiť pomocou každodenných drobností – napríklad im dovoľte pozerať televízor až keď si urobia domáce úlohy alebo im zvýšte vreckové, ak doma poupratujú.

4. Očakávate dokonalosť

Je prirodzené, že pre svoje dieťa chcete to najlepšie a rovnaké ciele očakávate aj od neho, no svet takto jednoducho nefunguje. Ak latku nastavíte príliš vysoko, u dieťaťa môže po čase dôjsť k poklesu sebavedomia.

Psychicky odolné deti vám vyrastú vtedy, keď im nastavíte realistické ciele. Ak ich aj deti nesplnia, netreba ich za to príliš kritizovať – skôr sa poučia z vlastných chýb.

5. Vždy sa staráte o ich pohodlie

Deti sú zvlášť v mladšom veku prieberčivé, a preto je veľa zážitkov a skúseností, s ktorými prídu do kontaktu, a nemusia sa im páčiť. Môže ísť o nové jedlá, nových známych, nový koníček alebo sťahovanie.

Namiesto toho, aby ste podľahli detským protestom, skúste svoje deti povzbudzovať do nových vecí. Keďže začiatky bývajú najťažšie, neváhajte ich aj aktívne podporiť. Po prvých krokoch si uvedomia, že to v skutočnosti nie je také ťažké, ako sa na prvý pohľad zdá, čo ich povzbudí aj do budúcna.

6. Nestanovujete mantinely

Zo svojich detí síce chcete vychovať zodpovedných ľudí schopných samostatného rozhodovania, no na druhej strane je potrebné, aby vedeli, kto je doma šéf. Dohliadnite napríklad na to, aby sa mladšie deti vracali domov vždy v presne stanovený čas.

Mentálne silné deti majú rodičov, ktorí chápu dôležitosť hraníc a konzistentnosti. Príliš časté vyjednávanie môže viesť k nepríjemným nezhodám.

7. Nedoprajete si čas sami pre seba

Čím sme starší, tým je pre nás ťažšie pridržiavať sa zdravých zvyklostí. Starostlivosťou o vlastné telo však zároveň inšpirujete deti k zdravšiemu životnému štýlu, a preto ich tiež môžete zapojiť do zdravého stravovania, cvičenia a koníčkov.

Pred deťmi by ste sa tiež nemali báť hovoriť o strese, no robte to opatrne. Ak ste napríklad mali ťažký deň v práci, oznámte im, že teraz si musíte odpočinúť pri čaji a knihe. Nie je to vždy jednoduché, no aj takto dieťa naučíte pracovať s vlastnými ťažkosťami.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, cnbc.com, sciencedirect.com, heysigmund.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Zbraň na verejnosti za bieleho dňa – hádku v Prievidzi musela ukončiť polícia

Video: Zbraň na verejnosti za bieleho dňa – hádku v Prievidzi musela ukončiť polícia

DNES - 14:49Zaujímavosti

Prievidžanov vystrašila hádka na ulici. Jeden z mužov na druhého po celý čas mieril zbraňou. Záležitosť musela preveriť polícia.

Video: Reportérka musela zakryť to, čo sa dialo za ňou

Video: Reportérka musela zakryť to, čo sa dialo za ňou

VČERA - 21:21Zaujímavosti

Reportérka na pláži musela svojím telom zakryť šokujúcu scénku, ktorá sa odohrala za jej chrbtom.

Video: Turisti by pre fotky aj zabíjali. Dieťa zhodili z útesu a držali ho len za ruky

Video: Turisti by pre fotky aj zabíjali. Dieťa zhodili z útesu a držali ho len za ruky

VČERA - 20:47Zaujímavosti

"Diablova cesta" je lákadlom pre mnohých turistov, ktorí túžia po dokonalých záberoch. Rodina s malým chlapcom to ale pri prehliadke miesta prehnala.

Video: Trump sa vozil na golfovom vozíku, pomocník z neho takmer vypadol

Video: Trump sa vozil na golfovom vozíku, pomocník z neho takmer vypadol

21:54 13.07.2020Zaujímavosti

Americký prezident sa nechal počuť, že golf vie hrať bleskovo rýchlo. Spomaliť zrejme nestíha ani pri šoférovaní vozíka, na čo doplatil jeho pomocník.

Video: Ako zviazať cesnak do strapcov

Video: Ako zviazať cesnak do strapcov

20:44 12.07.2020Zaujímavosti

Ak si doma vypestovaný cesnak túžite zviazať do strapcov, aké ste videli na domácich trhoviskách, toto video vás to naučí.