• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 22.9.2020Meniny má Móric
25°Bratislava

Žena sa predávkovala kofeínom. Takto vyzeral jej zážitok

  • 17:33 22.05.2020
  • Londýn
Žena sa predávkovala kofeínom. Takto vyzeral jej zážitok

Žena skonzumovala dávku kofeínu v ekvivalente 56 šálok kávy. Takto vyzerali následky.

Kofeín, ktorý sa okrem kávy nachádza aj v čajoch, sýtených nápojoch a ďalších potravinách, patrí do skupiny stimulantov. Ich špeciálna schopnosť je tá, že pri optimálnej dávke dokážu človeku dodať energiu, no priveľké množstvo môže pôsobiť až fatálne.

O tom, aké zhubné vedia byť účinky kofeínu vo vysokých dávkach, svedčí aj prípad 26-ročnej pacientky, ktorú prijali na jednotku intenzívnej starostlivosti v Nemocnici kráľovnej Alžbety v Londýne.

Nemenovaná žena si na internete kúpila kofeínový prášok, ktorým sa sama predávkovala. Do nemocnice prišla po tom, ako skonzumovala dve vrchovaté lyžice prášku. V Spojených štátoch sú niektoré druhy práškového kofeínu zakázané, v Európe však platia miernejšie pravidlá.

Mierne predávkovanie kofeínom, pri ktorom hovoríme asi o 1-2 gramoch látky, sa zvyčajne prejavuje nebezpečnými príznakmi, ako je tachykardia (tep srdca presahuje 100 úderov za minútu), dezorientácia, rozklad tkanív kostrových svalov, halucinácie alebo manická epizóda.

Pri predávkovaní vyššími dávkami – ku ktorému zväčša dochádza konzumáciou doplnkov s obsahom kofeínu – hrozí až smrť. Smrteľné dávky kofeínu predstavujú okolo 5 gramov. Naša 26-ročná pacientka užila 20 gramov kofeínu prášku, čo je ekvivalent 56 šálok kávy vypitých naraz.

Žena sa po príchode do nemocnice sťažovala na búšenie srdca, nadmerné potenie, úzkosť a ťažkosti s dýchaním. Jej tep dosahoval 109 úderov srdca za minútu a tlak mala extrémne nízky. V nemocnici sa jej dýchanie ešte viac zrýchlilo, čo sprevádzalo viditeľné podráždenie.

Lekári u ženy stanovili hneď niekoľko diagnóz. Okrem polymorfickej ventrikulárnej tachykardie zažívala aj metabolickú acidózu a závažnú poruchu elektrolytov, pri ktorých sa v organizme hromadia kyseliny.

Metabolickú acidózu začali najprv liečiť podávaním náhradných elektrolytov, ale pacientkin stav sa nezmenil, takže musela byť hospitalizovaná na jednotke intenzívnej starostlivosti. Na tomto mieste ju uspali fentanylom a paralyzovali rokuróniom. Žene následne nasadili umelú pľúcnu ventiláciu.

Pacientku liečili aj aktívnym uhlím, ktoré je schopné naviazať na seba toxíny v črevách. Vďaka tomu nevstrebaný kofeín neprenikol do krvného obehu.

Ženu sa podarilo dostať z ohrozenia života, no liečba neskončila ani vtedy. Asi po týždni bola 26-ročná pacientka prepustená z jednotky intenzívnej starostlivosti, po ktorej musela absolvovať psychiatrickú liečbu.

Podľa lekárov má žena šťastie, že prežila predávkovanie kofeínom. Krvné testy u nej po hospitalizácii zaznamenali kofeín na úrovni 147,1 mg/l, pričom za smrteľnú sa považuje už dávka 80 mg/l. Počiatočná hodnota po konzumácii kofeínového prášku mohla byť ešte vyššia.

Pacientka po uzdravení vyjadrila obavu nad tým, aké jednoduché je dostať sa ku kofeínovému prášku. „O tom, že sa dá predávkovať kofeínom, som zistila po prečítaní článku na Daily Mail Austrália o tínedžerovi, ktorý umrel po dvoch lyžičkách kofeínového prášku,“ uviedla žena v nemocnici. „Na internete som si kúpila kilo práškového kofeínu za 29.99 libier s donáškou na ďalší deň. Spolu s rodinou sme v šoku, že sa tak jednoducho a lacno viete dostať k takému nebezpečnému množstvu kofeínu.“ (29,99 libier predstavuje sumu 33,50 eur.)

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, casereports.bmj.com, fda.gov, iflscience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Čo sa stane, ak naraz dostanete chrípku a COVID-19? Briti posielajú svetu výstrahu

Čo sa stane, ak naraz dostanete chrípku a COVID-19? Briti posielajú svetu výstrahu

DNES - 11:07Zdravie

Osoby, ktoré sa naraz nakazia chrípkou aj koronavírusom, budú podľa britského vládneho Úradu pre verejné zdravie v mimoriadnom ohrození života.

Tento faktor zvyšuje riziko úmrtia na COVID-19, často ho ignorujeme

Tento faktor zvyšuje riziko úmrtia na COVID-19, často ho ignorujeme

20:07 20.09.2020Zdravie

Pacienti s COVID-19, ktorí majú vysoké hladiny tohto hormónu, sú vystavení väčšiemu riziku.

Ako sa vyhnúť rakovine pľúc: Tieto 3 bežne dostupné lieky jej dokážu zamedziť

Ako sa vyhnúť rakovine pľúc: Tieto 3 bežne dostupné lieky jej dokážu zamedziť

19:38 20.09.2020Zdravie

Podľa lekárov ľudia, ktorí na dennej báze užívajú tieto lieky, neriskujú rakovinu pľúc.

Zistite, či vám hrozí duševné ochorenie: Takýto tep srdca to prezradí

Zistite, či vám hrozí duševné ochorenie: Takýto tep srdca to prezradí

18:09 20.09.2020Zdravie

Výskum potvrdil spojenie srdcového tepu a depresie, čo by mohlo pomôcť pri diagnóze a liečbe tohto duševného ochorenia.

Prečo by ste nemali nosiť tenisky so zahnutou špičkou

Prečo by ste nemali nosiť tenisky so zahnutou špičkou

20:45 19.09.2020Zdravie

Nosenie topánok so zdvihnutou špičkou sa môže pretaviť do dlhodobých problémov. Riziko netreba podceniť, varujú podológovia.