• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 2.6.2020Meniny má Xénia, Oxana
21°Bratislava

Žena sa predávkovala kofeínom. Takto vyzeral jej zážitok

  • 17:33 22.05.2020
  • Londýn
Žena sa predávkovala kofeínom. Takto vyzeral jej zážitok

Žena skonzumovala dávku kofeínu v ekvivalente 56 šálok kávy. Takto vyzerali následky.

Kofeín, ktorý sa okrem kávy nachádza aj v čajoch, sýtených nápojoch a ďalších potravinách, patrí do skupiny stimulantov. Ich špeciálna schopnosť je tá, že pri optimálnej dávke dokážu človeku dodať energiu, no priveľké množstvo môže pôsobiť až fatálne.

O tom, aké zhubné vedia byť účinky kofeínu vo vysokých dávkach, svedčí aj prípad 26-ročnej pacientky, ktorú prijali na jednotku intenzívnej starostlivosti v Nemocnici kráľovnej Alžbety v Londýne.

Nemenovaná žena si na internete kúpila kofeínový prášok, ktorým sa sama predávkovala. Do nemocnice prišla po tom, ako skonzumovala dve vrchovaté lyžice prášku. V Spojených štátoch sú niektoré druhy práškového kofeínu zakázané, v Európe však platia miernejšie pravidlá.

Mierne predávkovanie kofeínom, pri ktorom hovoríme asi o 1-2 gramoch látky, sa zvyčajne prejavuje nebezpečnými príznakmi, ako je tachykardia (tep srdca presahuje 100 úderov za minútu), dezorientácia, rozklad tkanív kostrových svalov, halucinácie alebo manická epizóda.

Pri predávkovaní vyššími dávkami – ku ktorému zväčša dochádza konzumáciou doplnkov s obsahom kofeínu – hrozí až smrť. Smrteľné dávky kofeínu predstavujú okolo 5 gramov. Naša 26-ročná pacientka užila 20 gramov kofeínu prášku, čo je ekvivalent 56 šálok kávy vypitých naraz.

Žena sa po príchode do nemocnice sťažovala na búšenie srdca, nadmerné potenie, úzkosť a ťažkosti s dýchaním. Jej tep dosahoval 109 úderov srdca za minútu a tlak mala extrémne nízky. V nemocnici sa jej dýchanie ešte viac zrýchlilo, čo sprevádzalo viditeľné podráždenie.

Lekári u ženy stanovili hneď niekoľko diagnóz. Okrem polymorfickej ventrikulárnej tachykardie zažívala aj metabolickú acidózu a závažnú poruchu elektrolytov, pri ktorých sa v organizme hromadia kyseliny.

Metabolickú acidózu začali najprv liečiť podávaním náhradných elektrolytov, ale pacientkin stav sa nezmenil, takže musela byť hospitalizovaná na jednotke intenzívnej starostlivosti. Na tomto mieste ju uspali fentanylom a paralyzovali rokuróniom. Žene následne nasadili umelú pľúcnu ventiláciu.

Pacientku liečili aj aktívnym uhlím, ktoré je schopné naviazať na seba toxíny v črevách. Vďaka tomu nevstrebaný kofeín neprenikol do krvného obehu.

Ženu sa podarilo dostať z ohrozenia života, no liečba neskončila ani vtedy. Asi po týždni bola 26-ročná pacientka prepustená z jednotky intenzívnej starostlivosti, po ktorej musela absolvovať psychiatrickú liečbu.

Podľa lekárov má žena šťastie, že prežila predávkovanie kofeínom. Krvné testy u nej po hospitalizácii zaznamenali kofeín na úrovni 147,1 mg/l, pričom za smrteľnú sa považuje už dávka 80 mg/l. Počiatočná hodnota po konzumácii kofeínového prášku mohla byť ešte vyššia.

Pacientka po uzdravení vyjadrila obavu nad tým, aké jednoduché je dostať sa ku kofeínovému prášku. „O tom, že sa dá predávkovať kofeínom, som zistila po prečítaní článku na Daily Mail Austrália o tínedžerovi, ktorý umrel po dvoch lyžičkách kofeínového prášku,“ uviedla žena v nemocnici. „Na internete som si kúpila kilo práškového kofeínu za 29.99 libier s donáškou na ďalší deň. Spolu s rodinou sme v šoku, že sa tak jednoducho a lacno viete dostať k takému nebezpečnému množstvu kofeínu.“ (29,99 libier predstavuje sumu 33,50 eur.)

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, casereports.bmj.com, fda.gov, iflscience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

DNES - 18:15Zdravie

Halucinácie sa vždy nespájajú len so psychickým ochorením alebo požitím návykových látok. Niektoré z nich môžu byť aj príjemné. Prečo však vznikajú?

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

DNES - 16:02Zdravie

Prelomová štúdia, ktorá prebehla za účasti takmer 150.000 dobrovoľníkov, poukázala na nečakaný vplyv mlieka na diabetes a hypertenziu.

Prekvapivé zistenie o koronavíruse: Respiračný vírus poškodzuje cievy

Prekvapivé zistenie o koronavíruse: Respiračný vírus poškodzuje cievy

VČERA - 21:45Zdravie

Nová štúdia ukázala, že ochorenie COVID-19 spôsobuje vážne poškodenie krvných ciev.

Prvé varovné príznaky Alzheimerovej choroby badať v očiach

Prvé varovné príznaky Alzheimerovej choroby badať v očiach

VČERA - 18:05Zdravie

Skorá diagnóza Alzheimerovej choroby aj pomocou najnovších testov by mohla pomôcť spomaliť priebeh ochorenia.

Koži prekážajú zmeny teplôt aj dezinfekcia, pomôcť môžu krémy

Koži prekážajú zmeny teplôt aj dezinfekcia, pomôcť môžu krémy

VČERA - 9:16Zdravie

V prípade popraskanej kože na rukách môžu ako prvá pomoc poslúžiť krémy.