5 príznakov, ktoré naznačujú, že ste prekonali COVID-19 bez toho, aby ste o tom vedeli

Nákaze novým koronavírusom sa najčastejšie pripisujú príznaky ako vysoká teplota a pretrvávajúci kašeľ. Existujú však aj ďalšie, pomocou ktorých môžete zistiť, či ste už ochorenie sami neprekonali.
Koronavírusu sa najčastejšie pripisujú príznaky ako vysoká telesná teplota a suchý a dráždivý kašeľ. Podľa novších výskumov a ľudí, ktorí ochorenie prekonali, existujú aj ďalšie spôsoby, akými sa ochorenie prejavuje, no nie vždy sú také zreteľné.
Týchto 5 príznakov môže naznačovať koronavírus aj bez prítomnosti kašľa a horúčky:
Strata čuchu
Na náhlu stratu čuchu, známu aj pod odborným pojmom anosmia, sa sťažovala asi tretina pacientov, ktorých pozitívne testovali na COVID-19 v Taliansku, Číne a Južnej Kórei. Niektorí z nich dokonca okrem anosmie neudávali výskyt žiadnych iných príznakov.
Okrem straty čuchu je u pacientov bežná aj strata chute a už aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) začlenila tieto príznaky medzi jeden z charakteristických prejavov koronavírusu, pričom sa bežne vyskytujú najmä u mladších ľudí s dobrou obranyschopnosťou, u ktorých sa neprejavia ďalšie problémy. Žiaľ, často sa o nich hovorí ako o „skrytých prenášačoch“. Viac sa dočítate v článku:
Zápal spojiviek
Podľa Americkej akadémie oftalmológie môže koronavírus „spôsobiť miernu folikulárnu konjuktivitídu, ktorá nie je inak odlíšiteľná od iných vírusových ochorení.“ Podľa akadémie sa zápal spojiviek prenáša kontaktom aerosólu so spojivkou, čo je sliznica pokrývajúca povrch oka a vnútornú stranu viečok.
Pri zápale spojiviek dochádza k začervenaniu očí, pocitu pálenia alebo podráždenia a hromadeniu hnisu, ktorý sa ukladá pri mihalniciach. Oči tiež často svrbia a slzia.
Hnačka
Podľa výskumu, ktorý prebehol na 203 pacientoch z čínskeho mesta Wu-chan, ktoré sa pokladá za kolísku epidémie koronavírusu, je hnačka jednou z prvých ťažkostí, na ktorú sa sťažujú niektorí nakazení koronavírusom.
Štúdia publikovaná v časopise American Journal od Gastroenterology hovorí, že 99 z 203 pozitívne testovaných pacientov pociťovalo tráviace ťažkosti, pričom 92 pacientov sa sťažovalo aj na respiračné ťažkosti. Tráviace ťažkosti sa u väčšiny z nich s postupom ochorenia zhoršovali.
Ľudí s tráviacimi ťažkosťami najčastejšie trápila strata chuti do jedla (83 percent) a hnačka (29 percent).
Bolesť brucha
V rámci tej istej pokusnej vzorky z Wu-chanu sa 0,4 percenta pacientov sťažovalo aj na bolesť brucha.
Vedúci pobočky Verejného zdravotníctva v anglickom meste Worchester Michael Hirsh hovorí, že v nemocniciach pribúdajú pacienti s koronavírusom, ktorí sa nesťažujú na žiadny príznak okrem bolesti brucha.
„V súčasnosti sa častejšie stretávame s pacientmi, ktorí sem neprišli kvôli dýchacím problémom, ale kvôli bolesti brucha,“ uviedol Hirsh pre spravodajský server Mass Live. Podľa odborníka môže byť príčinou bolesti brucha vznikajúci zápal pľúc v spodných pľúcnych lalokoch.
Únava
WHO uvádza únavu ako jeden z častých príznakov COVID-19. V tomto prípade ide o extrémny druh vyčerpania, pri ktorom má človek problém aj postaviť sa z postele.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.