• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 1.6.2020Meniny má Žaneta
23°Bratislava

Ako zistiť, či ste „skrytý prenášač“ koronavírusu? Pozor by si mali dať najmä mladší

  • 20:27 23.03.2020
  • Bratislava
Ako zistiť, či ste „skrytý prenášač“ koronavírusu? Pozor by si mali dať najmä mladší

Existuje znak, ktorý by nás varoval pred koronavírusom ešte predtým, ako sa objavia všetky bežné príznaky?

Nový koronavírus Covid-19 je mimoriadne nákazlivý a ohrozuje predovšetkým starších ľudí a ľudí so zníženou imunitou. Ako už iste viete, prvé príznaky ochorenia často nebadať aj 5 dní po nakazení, takže človek môže nakaziť iných bez toho, aby vedel, že je chorý.

Žiaľ, neexistuje spoľahlivý spôsob, ako zistiť, či máte koronavírus, ak sa u vás nevyskytli jeho klasické príznaky. Vo svete sa na potvrdenie alebo vyvrátenie prítomnosti koronavírusu používajú len laboratórne testy, ktorých ale nie je dostatok.

Existuje ale jeden príznak, ktorý vie koronavírus prezradiť ešte predtým, ako dôjde k vzniku kašľa, bolesti hrdla, horúčke, slabosti a prípadným zmenám v trávení. Asi tretina pacientov, ktorí boli v Taliansku, Číne a Južnej Kórei pozitívne testovaní na koronavírus, sa sťažovala na náhlu stratu čuchu (anosmiu), ktorá mala predchádzať iným typickým príznakom Covid-19.

„V Južnej Kórei, kde bolo testovanie rozšírenejšie, sa u 30 percent pacientov s pozitívnym výsledkom vyskytla anosmia ako hlavný príznak inak mierneho prípadu,“ uviedol vo vyhlásení profesor Nirmal Kumar.

Odborníci uvádzajú, že množstvo pacientov nakazených koronavírusom v celom svete uvádza ako príznaky len stratu čuchu a chute bez toho, aby na sebe pozorovali bežnejšie príznaky koronavírusu, ako sú už spomínaná vysoká teplota a kašeľ.

„Počet prípadov, keď je u pacienta možné pozorovať anosmiu bez iných príznakov, rapídne rastie,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení akademickej obce. „Irán hlási prudký nárast prípadov izolovanej anosmie a s podobným fenoménom sa stretávajú aj kolegovia zo Spojených štátov, Francúzska a severného Talianska.“

Neprítomnosť typických príznakov Covid-19 v týchto prípadoch by mohla znamenať, že takýchto ľudí netestujú, a teda nemajú dôvod na pobyt v karanténe. Bohužiaľ, práve oni môžu nevedome prispievať k šíreniu vírusu. „Títo pacienti mohli dosiaľ pôsobiť ako skrytý prenášači, ktorí prispeli k rapídnemu rozšíreniu Covid-19.“

Koronavírus u mladých

Profesor Kumar pre Sky News uviedol, že špecifickým prípadom sú nakazení pacienti v mladom veku. Najčastejšie u nich môže dôjsť k vzniku minimálneho počtu príznakov koronavírusu a nie je vylúčené, že ho pocítia len formou straty čuchu alebo chute.

„Mladí pacienti nemajú výrazné príznaky, ako je kašeľ a horúčka, ale môžu sa stretnúť so stratou čuchu a chute, čo znamená, že vírus prežíva v ich nose,“ uviedol Kumar, ktorý vyzýva každého, kto na sebe spozoruje stratu chute alebo čuchu, na preventívnu domácu izoláciu aspoň na 7 dní.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, sky.com, entuk.org, sciencealert.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Koži prekážajú zmeny teplôt aj dezinfekcia, pomôcť môžu krémy

Koži prekážajú zmeny teplôt aj dezinfekcia, pomôcť môžu krémy

DNES - 9:16Zdravie

V prípade popraskanej kože na rukách môžu ako prvá pomoc poslúžiť krémy.

Príznaky demencie: Týchto 9 znakov pri rozprávaní ju prezradí

Príznaky demencie: Týchto 9 znakov pri rozprávaní ju prezradí

VČERA - 20:08Zdravie

Demencia je široký pojem, ktorý zastrešuje niekoľko porúch kognitívnych schopností. Prvotným príznakom demencie sú často problémy pri rozprávaní. Na týchto 9 znakov treba dať pozor.

Dospelí, ktorí v mladosti absolvovali takúto operáciu, sú náchylnejší na alkoholizmus

Dospelí, ktorí v mladosti absolvovali takúto operáciu, sú náchylnejší na alkoholizmus

VČERA - 19:36Zdravie

Výsledky novej štúdie naznačujú, že niektoré operácie by u mladistvých mali počkať, kým nedovŕšia dospelosť.

Tento druh syra zvyšuje krvný tlak

Tento druh syra zvyšuje krvný tlak

20:14 30.05.2020Zdravie

Ľudia, ktorí sú náchylní na ochorenia vyvolané vplyvom vysokého tlaku, by si mali dať pozor na potraviny, ktoré by mohli ohroziť ich zdravie. Medzi ne patrí aj tento druh syra.

5 znakov na znamienku, ktoré prezrádzajú, že ide o rakovinu kože

5 znakov na znamienku, ktoré prezrádzajú, že ide o rakovinu kože

19:33 30.05.2020Zdravie

Znamienka sú jedným z najvýraznejších prejavov rakoviny pokožky. Na ktoré zmeny si treba dať pozor?