Tváre sa dotýkate aj 16-krát za hodinu. Takto sa to odnaučíte

Dotýkanie sa tváre môže významne zvýšiť riziko infekcie vírusmi.
Všetci sa nevedomky dotýkame tváre po celý deň, či už kvôli svrbeniu nosa, šúchaniu unavených očí alebo utieraniu úst pri jedle. No dotyk tváre dokáže zvýšiť riziko prenosu vírusu.
Vaše ústa a oči sú oblasti, cez ktoré môžu vírusy ľahšie vstúpiť do tela. Stačí sa ich dotknúť prstom, na ktorom už je infekcia.
Aj keď sa vyhýbame ľuďom, ktorí sú očividne chorí, alebo nosíme rúška, je takmer nemožné sa vyhnúť vírusom, ktoré sú na povrchoch.
Tváre sa dotýkame neustále
Vedci, ktorí skúmali toto správanie, zistili, že ľudia sa neustále dotýkajú tváre. V jednej štúdii z roku 2008 vedci zistili, že ľudia v kancelárskom prostredí sa svojej tváre dotkli v priemere 16-krát za hodinu.
Ďalšia štúdia z roku 2015 pozorovala 26 študentov medicíny na univerzite v Austrálii. Zistili, že sa tváre dotkli až 23-krát za hodinu. Takmer polovica dotykov tváre sa týkala úst, nosa alebo očí, čo sú najjednoduchšie cesty, cez ktoré sa vírusy a baktérie dostanú do nášho tela.
Zistilo sa, že dokonca aj zdravotnícki pracovníci, ktorí by mali byť obozretnejší, sa dotýkali tváre v priemere 19-krát za 2 hodiny, pričom si neumývali ruky pravidelne.
Tváre sa dotýkame tak často, že pravdepodobnosť opakovanej kontaminácie rúk medzi umývaním je extrémne vysoká. Stačí sa dotknúť kľučky alebo podobného povrchu a znova ste ohrození infekciou.
Je to zvyk, ktorého sa môžete zbaviť
Podľa psychológov môže nový prsteň, náramok alebo dokonca gumička na zápästí slúžiť ako pripomienka na zvýšenie povedomia o rukách. Na ruke by sme mali mať niečo zvláštne, aby nás to donútilo zmeniť svoje správanie.
Podľa Zacharyho Sikoru, klinického psychológa v nemocnici Northwestern Medicine Huntley Hospital v Huntley, Illinois nám aj krátka pauza môže pomôcť uvedomiť si, čo s rukami robíme. Pomáhajú aj odkazy, napríklad lístočky nalepené v domácnosti alebo kancelárií, ktoré nám pripomenú, že sa nesmieme dotýkať tváre.
„Majte plné ruky práce. Ak ste doma a pozeráte televíziu, skúste skladať bielizeň, triediť poštu alebo niečo držať v rukách,“ uviedol Sikora pre Healthline a dodal, že pomôže aj obyčajná vreckovka, pokiaľ vám to pripomenie, aby ste ruky držali mimo tváre.
Odporúča tiež použitie výrazne voňavého dezinfekčného prostriedku na ruky alebo voňavého mydla na ruky. Vôňa vás upozorní na polohu vašich rúk.
Ak ste na schôdzke alebo sedíte v triede, odporúča spojiť ruky a položiť ich do lona. Účinnou pomôckou sú aj rukavice. Ako dodal:
„Ak ste na verejnosti a ste s najväčšou pravdepodobnosťou vystavení dotyku povrchov s vírusom, môžete nosiť rukavice. Keď sa dostanete do cieľa, dajte si ich dole. Môže to byť pre vás nezvyčajné, ale nosenie rukavíc doma vám tiež môže pomôcť prelomiť zvyk dotýkať sa tváre.“

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.