• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 9.5.2025Meniny má Roland
Bratislava

Ako liečiť lymskú boreliózu: Tieto rastlinné lieky fungujú lepšie ako antibiotiká

  • 9:50 11.03.2020
  • Bratislava
Ako liečiť lymskú boreliózu: Tieto rastlinné lieky fungujú lepšie ako antibiotiká

Na lymskú boreliózu lekári doteraz predpisovali antibiotiká. No ukazuje sa aj lepší spôsob liečby.

Lymská borelióza je infekčné ochorenie spôsobené baktériou Borrelia burgdorferi (B. burgdorferi). Choroba sa šíri prostredníctvom uštipnutia kliešťom, ktorý baktériu prenáša.

Pri liečbe lymskej choroby zdravotníci vyberajú z troch antibiotík - doxycyklín, cefuroxím a amoxicilín. Antibiotiká však niekedy nie sú účinné a v tele zostávajú stopy B. burgdorferi, následkom čoho nie je možné chorobu úplne vyliečiť.

Vedci teraz vykonali novú štúdiu, ktorá ukázala, že niektoré rastliny môžu byť kľúčom k efektívnejšej liečbe lymskej boreliózy.

Rastliny na efektívnu liečbu lymskej boreliózy

V štúdii publikovanej v časopise Frontiers in Medicine vedci analyzovali potenciál 14 rôznych rastlinných extraktov pri ničení B. burgdorferi. Výsledky porovnávali s účinkom dvoch tradičných antibiotík, doxycyklínom a cefuroxímom.

Testy in vitro naznačujú, že extrakty zo siedmich rôznych rastlín boli účinnejšie proti baktériám lymskej boreliózy ako doxycyklín a cefuroxím.

Predmetnými rastlinami bol orech čierny alebo orešák (Juglans nigra), mačací pazúr (Uncaria tomentosa), palina ročná (Artemisia annua), cist šedavý alebo skalná ruža (Cistus incanus), šišak bajkalský (Scutellaria baicalensis), rastlina cryptolepis sanguinolenta a pohánkovec japonský alebo krídlatka japonská (Polygonum cuspidatum).

Vedci poznamenávajú, že najsilnejšiu antibakteriálnu aktivitu proti B. burgdorferi mali práve cryptolepis sanguinolenta a pohánkovec japonský.

Účinnou látkou v cryptolepis sanguinolenta je alkaloid nazývaný kryptolepín, ktorý ľudia tradične používajú proti malárii, hepatitíde, sepse a tuberkulóze.

Krídlatka japonská obashuje antioxidant nazývaný resveratrol. Niektoré štúdie naznačujú, že resveratrol môže mať protirakovinové vlastnosti a môže chrániť zdravie srdca a mozgu.

Po siedmich dňoch baktéria zmizla

Vedci boli z účinkov rastliny ohromení. Behom siedmich dní dokázal 1% extrakt z rastliny cryptolepis sanguinolenta zničiť baktériu v laboratórnych miskách. A čo viac, baktéria sa po tomto ošetrení nedokázala obnoviť.

Výskumníci testovali aj ďalšie obľúbené rastlinné lieky, ktoré však preukázali zanedbateľné alebo žiadne výsledky. Ukázalo sa, že pri liečbe lymskej boreliózy neboli účinné extrakty z grapefruitových jadierok, právenky latnatej (Andrographis paniculata), ashwagandhy, stévie ani štetky lesnej (Dipsacus fullonum).

Vedci tiež testovali niektoré ďalšie látky ako koloidné striebro, monoglycerid monolaurín a antimikrobiálny peptid LL37, ktorý sa nachádza aj v ľudských imunitných bunkách. Žiadna z týchto látok nemala významný vplyv na B. burgdorferi.

Zatiaľ čo súčasné zistenia naznačujú, že veľa rastlín vykazuje sľubné výsledky v liečbe lymskej choroby, vedci varujú, že stále sú potrebné štúdie na zvieratách a ľuďoch na potvrdenie účinnosti a bezpečnosti prírodných prostriedkov.

Zdroj: Info.sk, TM, sciencedirect.com, frontiersin.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime

7:07 07.05.2025Zdravie

Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie

6:45 06.05.2025Zdravie

Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu

6:46 04.05.2025Zdravie

Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy

7:17 03.05.2025Zdravie

Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?

19:14 02.05.2025Zdravie

Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.