Aký je normálny tep? Podľa nových zistení sa normálna srdcová frekvencia u ľudí veľmi líši

Pokojová srdcová frekvencia sa môže podľa novej štúdie medzi ľuďmi veľmi líšiť.
Väčšina zdravých ľudí pociťuje malé zmeny tepu v pokoji, ale nová štúdia ukazuje, že normálna pokojová srdcová frekvencia sa môže medzi jednotlivcami líšiť až o neuveriteľných 70 úderov za minútu.
Zistenia spochybňujú konvenčný prístup k meraniu tepu. Lekári zvyčajne kontrolujú pokojový srdcový rytmus pri každej návšteve, ale len aby sa ubezpečili, že spadá do „normálneho“ rozsahu. Nové výsledky namiesto toho naznačujú, že monitorovanie toho, ako pokojová srdcová frekvencia jednotlivca kolísa v priebehu času, môže lekárom povedať viac o pacientovom zdraví, ako porovnanie stavu srdcového rytmu so všeobecnou populáciou.
„Čo je pre vás normálne, môže byť pre niekoho nezvyčajné a môže naznačovať chorobu,“ uviedol spoluautor štúdie Giorgio Quer. Prezeranie údajov o srdcovej frekvencii človeka z dlhodobého hľadiska „sa môže ukázať ako bohatý zdroj informácií“ na vyhodnotenie zdravia, uviedol Quer.
Napríklad niektoré štúdie naznačujú, že zvýšenie pokojovej srdcovej frekvencie môže byť skorým príznakom infekcie. Súčasná štúdia však neskúmala, či zmeny srdcovej frekvencie súviseli so zmenami v zdraví. „Stojí za zváženie, že stúpajúca (pokojová srdcová frekvencia) môže slúžiť ako včasné varovné znamenie fyziologickej zmeny,“ napísali autori v štúdii, ktorá bola uverejnená v časopise PLOS One.
Je potrebné porovnávať výkyvy, nie celú populáciu
Pokojová srdcová frekvencia sa u ľudí môže značne líšiť. Kým 60 - 70 úderov za minútu sa u zdravých dospelých považuje za normálne, atléti majú často tep hlboko pod touto úrovňou a tehotné ženy ho majú zvyčajne oveľa vyšší, ako je priemer. Srdcová frekvencia pod 65 úderov za minútu a nad 90 za minútu bola podľa predchádzajúceho výskumu spojená s vyšším rizikom kardiovaskulárnych chorôb.
Lekári všeobecne súhlasia s tým, že srdcová frekvencia posudzovaná izolovane a porovnávaná s priemerom „poskytuje veľmi málo užitočných informácií o súčasnom zdraví jednotlivca, pokiaľ nie je mimo očakávaného rozsahu,“ uviedol Quer v štúdii.
Teraz s príchodom smarthodiniek a fitness náramkov je možné sledovať pokojovú srdcovú frekvenciu jednotlivca v priebehu času a prispôsobiť interpretáciu údajov konkrétnemu pacientovi.
Quer a jeho kolegovia testovali túto teóriu analýzou údajov zo smarthodiniek a fitness náramkov, ktoré približne rok nosilo viac ako 92 000 jednotlivcov. Zaznamenali pokojové srdcové frekvencie len 40 úderov za minútu, alebo až 109 úderov za minútu, čo je nečakane široký rozsah. Faktory ako vek, pohlavie, index telesnej hmotnosti (BMI) a priemerná dĺžka spánku predstavovali menej ako 10% zmeny srdcovej frekvencie medzi jednotlivcami.
Ale aj medzi tými, ktorí majú pomerne extrémny tep v pokoji autori zistili, že hodnoty pre každého jednotlivca zriedka kolísali v priebehu roka o viac ako 10 úderov za minútu. Quer dospel k záveru, že aj keď neexistuje „normálna“ srdcová frekvencia, určite existuje normálna pokojová srdcová frekvencia pre každého jednotlivca.
Je však potrebné vykonať viac štúdií, ktoré budú sledovať ľudí po mnoho rokov, než vedci „skutočne pochopia“ hodnotu pokojového srdcového rytmu, dodal Quer.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.