• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 24.2.2020Meniny má Matej
Bratislava

Mamograf dokáže odhaliť nielen rakovinu. Lekári našli prekvapivé využitie

  • 18:01 19.01.2020
  • Bratislava
Mamograf dokáže odhaliť nielen rakovinu. Lekári našli prekvapivé využitie

Mamograf mal doteraz jedinú úlohu - ukázať potenciálne rakovinové nálezy v prsníku. No dokáže toho odhaliť ešte viac.

Mamograf pracuje pomocou röntgenových lúčov s nízkou intenzitou, ktorými skenuje prsné tkanivo, či neobsahuje nepravidelnosti a abnormality, ktoré môžu byť príznakmi rakoviny. Ako však ukázal nový výskum, mamografy dokážu odhaliť nielen nádory, ale aj tvorbu arteriálnych kalcifikácií prsníka, ktoré sú tvorené vápnikom vo vnútri tepien v prsníku.

K týmto záberom dospel tím vedcov po vedením Quana Minha Buiho z Kalifornskej univerzity v San Diegu. Bui a jeho tím predstavili svoje zistenia na zasadnutí Americkej asociácie srdca.

Dve muchy jednou ranou

Kalcifikácia je najmä u žien často spojená s nebezpečným hromadením vápenatých sedimentov v artériách, ktoré prenášajú okysličenú krv do srdca. Na vyšetrenie tohto stavu lekári väčšinou používajú CT skeny.

Bui a jeho kolegovia tvrdia, že arteriálna kalcifikácia prsníka môže pomôcť identifikovať ženy, ktoré môžu byť vystavené riziku kardiovaskulárnych problémov vrátane srdcového infarktu, mozgovej príhody a srdcového zlyhania, pri ktorých srdce nedokáže účinne pumpovať krv.

Výskumníci najmä tvrdia, že mamografické vyšetrenie, ktoré ženy od určitého veku pravidelne absolvujú, môže lekárom pomôcť odhaliť nielen rakovinu, ale aj riziko srdcových chorôb. Vysvetľujú, že tieto testy by mohli upozorniť na nahromadenie vápnika v prsných tepnách.

Prsia dokážu naznačiť riziko srdcového ochorenia

Vo svojej štúdii vedci analyzovali údaje z lekárskych záznamov 278 účastníčok s priemerným vekom približne 61 rokov.

Výskumníci zistili, že účastníčky s arteriálnou kalcifikáciou prsníka mali 2,2-krát väčšiu pravdepodobnosť, že u nich nastane srdcové zlyhanie v porovnaní s ostatnými účastníčkami.

Srdcové zlyhanie u žien je pre lekárov náročné diagnostikovať a liečiť, pretože má mierne odlišné príčiny ako zlyhanie srdca u mužov a vyvíja sa rôznymi spôsobmi.

U žien sa zvyčajne vyvinie srdcové zlyhanie neskôr ako u mužov a má viac klinických príznakov. V porovnaní s mužmi majú ženy so srdcovým zlyhaním tuhšie srdcové svaly, ale zachovávajú si normálnu schopnosť čerpania krvi.

Ak by mamograf mohol odhaliť prítomnosť markerov rizika srdcového zlyhania, môže to lekárom pomôcť vyriešiť tento problém skôr.

V súčasnosti Bui a jej kolegovia pokračujú vo svojom výskume analýzou ďalšej sady mamogramov od účastníčok, ktoré tiež dostali diagnózu kardiovaskulárnych stavov súvisiacich s hromadením vápnika v tepnách.

Medzitým vedci odporúčajú zdravotníckym pracovníkom, aby u žien, ktorých mamogramy odhaľujú arteriálne nahromadenie vápnika, začali pridávať ďalšie informácie o rizikách ochorení srdca.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, ahajournals.org, professional.heart.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Cystická fibróza spôsobuje výrazné zahlienenie, odborníci približujú priebeh liečby

Cystická fibróza spôsobuje výrazné zahlienenie, odborníci približujú priebeh liečby

DNES - 10:34Zdravie

Liečba cystickej fibrózy je často namáhavá a zdĺhavá. Pacienti sú okrem toho v bežnom živote vystavení množstvu obmedzení.

Narazený palec na nohe: Kedy je zranenie prsta vážne a ako ho liečiť

Narazený palec na nohe: Kedy je zranenie prsta vážne a ako ho liečiť

VČERA - 20:04Zdravie

Narazený prst na nohe môže byť veľmi bolestivý. Ak však bolesť nemizne, môže to značiť vážne zranenie.

Dva druhy prebiotík dokážu ovplyvniť rakovinu

Dva druhy prebiotík dokážu ovplyvniť rakovinu

VČERA - 19:37Zdravie

Prebiotiká dokážu ovplyvnením imunity obmedziť rast rakoviny.

Ženy, ktoré toto dokážu, budú žiť dlhšie

Ženy, ktoré toto dokážu, budú žiť dlhšie

VČERA - 18:23Zdravie

Ide o zjavný znak nižšieho rizika úmrtia na ochorenie srdca, rakovinu a iné príčiny.

Potenie počas noci: Kedy ide o príznak rakoviny?

Potenie počas noci: Kedy ide o príznak rakoviny?

20:16 22.02.2020Zdravie

Jedným z najdôležitejších predpokladov úspešnej liečby rakoviny je spozorovanie skorých príznakov. Jedným z nich je aj potenie. Kedy treba zájsť za doktorom?