Toto zvieratko dokáže znížiť riziko schizofrénie o 25%

Vystavenie zvieraťu pomáha znižovať riziko schizofrénie a bipolárnej poruchy.
Pes alebo mačka v dome nielenže robia deťom spoločnosť, ale môžu im ponúknuť aj zníženie rizika schizofrénie alebo bipolárnej poruchy. Tím vedcov vedený Robertom Yolkenom skúmal vplyv zvierat na deti počas prvých 12 rokov života a ich následnú diagnostiku schizofrénie alebo bipolárnej poruchy. Ich štúdia bola uverejnená v časopise PLOS One.
„Vystavenie domácemu psovi pri narodení a počas prvých troch rokov života je spojené so značne zníženým rizikom následnej diagnózy schizofrénie,“ uviedli autori štúdie. Vedci rovnako zistili, že vystavenie detí mačkám znižovalo ich riziko schizofrénie a bipolárnej poruchy. Môže to byť spôsobené sociálno-demografickými, neuroimúnnymi alebo inými biologickými faktormi alebo kombináciami faktorov.
Skupinová štúdia zahŕňala 396 osôb so schizofréniou, 381 pacientov s bipolárnou poruchou a 594 kontrolných pacientov. Analýza ukázala, že vystavenie psom počas prvých 12 rokov života bolo spojené s približne 25% zníženým rizikom následnej diagnózy schizofrénie, čo nebolo vysvetlené demografickými faktormi vrátane veku pri hodnotení, pohlavia, rasy, miesta narodenia a úrovne vzdelania rodičov.
Napriek týmto zisteniam existovali tendencie k zvýšenému riziku oboch psychických porúch v definovaných obdobiach expozície.
V minulosti výskumníci spájali psychiatrické poruchy, ako je schizofrénia a bipolárna porucha, s environmentálnymi expozíciami v ranom veku, ako aj s vysokou mierou dedičnosti v rodine. Avšak kontakt s domácimi miláčikmi, ako sú mačky a psy, v tomto časovom období často slúži ako zdroj environmentálnej expozície.
Rozsiahle genetické štúdie tiež zistili veľké množstvo genomických oblastí spojených so zvýšeným rizikom vzniku oboch porúch. Bolo však identifikovaných málo génov, ktoré by spôsobovali podstatné rozdiely medzi rôznymi populáciami.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.