Problémy so srdcom a krvným tlakom sú spojené s týmto nápojom. Pijú ho aj deti

Tomuto nápoju holdujú aj mladí. Riziká často nepoznajú.
Energetické nápoje môžu spôsobiť nepravidelný srdcový rytmus a zvýšený krvný tlak v priebehu niekoľkých hodín po vypití.
Nová štúdia ukazuje, že konzumácia energetických nápojov môže mladých a zdravých ľudí vystaviť riziku nepravidelného srdcového rytmu a smrteľných ochorení srdca, ako aj vysokého krvného tlaku.
Nepravidelné údery srdca sú spôsobené abnormálnymi elektrickými signálmi do srdca, ktoré môžu viesť k srdcovej arytmii a náhlej smrti.
Energetické nápoje sú rýchlo sa rozvíjajúcim globálnym odvetvím a často ich pravidelne pijú aj mladí vo veku 12 až 17 rokov. Rastie počet pacientov, najmä tínedžerov, ktorí boli prijatí na pohotovosti kvôli problémom súvisiacim s kofeínovými energetickými nápojmi.
Spoluautorka štúdie Kate O’Dellová uviedla:
„Energetické nápoje sú ľahko dostupné a bežne ich konzumuje veľké množstvo dospievajúcich a mladých dospelých vrátane študentov vysokých škôl. Pochopenie toho, ako tieto nápoje ovplyvňujú srdce, je nesmierne dôležité.“
Z tohto dôvodu dostala skupina mladých zdravých dospelých v tejto štúdii dve fľaše komerčne dostupných kofeínových energetických nápojov alebo placebo.
Menej ako štyri hodiny po vypití nápoja došlo k abnormálnym elektrickým aktivitám srdca, čo viedlo k predĺženiu QT intervalu o 6 alebo 7,7 milisekúnd.
QT interval je miera elektrických aktivít srdca. Ak je QT interval príliš dlhý alebo krátky, môže spôsobiť život ohrozujúcu arytmiu.
Okrem toho sa po konzumácii energetických nápojov zvýšil krvný tlak účastníkov o 5 mm/ Hg.
Na vine nie je kofeín, ale kombinácia ďalších látok
Každá fľaša nápoja obsahovala od 152 do 160 miligramov kofeínu. Rovnaké množstvo sa nachádza v bežne predávaných fľašiach alebo plechovkách energetického nápoja s objemom 460ml.
Hoci energetické nápoje, ktoré účastníci konzumovali, mali vysoký obsah kofeínu, vedci tvrdia, že dávka kofeínu pod 400 miligramov by nemala spôsobiť žiadne elektrokardiografické zmeny.
Namiesto toho si myslia, že poruchy srdcového rytmu sú spôsobené zložkou alebo kombináciou zložiek v energetických nápojoch.
B-vitamíny, aminokyselina taurín a glukuronolaktón sú ďalšie zložky bežne používané v energetických nápojoch. Prvý autor štúdie Sachin A. Shah uviedol:
„Zistili sme súvislosť medzi konzumáciou energetických nápojov a zmenami v QT intervaloch a krvným tlakom, ktorý nemožno pripísať kofeínu. Súrne musíme preskúmať konkrétnu zložku alebo kombináciu zložiek v rôznych druhoch energetických nápojov, čo by mohlo vysvetliť zistenia, ktoré sa objavili v našich klinických skúškach.“
Štúdia, ktorá je najväčším kontrolovaným výskumom vedľajších účinkov energetických nápojov na srdcia zdravých ľudí, bola publikovaná v časopise Journal of the American Heart Association.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.