Londýn pod paľbou kritiky za zníženie dane pre najbohatších
- 9:21 21.08.2013
- LONDÝN

Mnohé firmy v oblasti financií a poisťovníctva odložili vyplatenie odmien zamestnancom až na čas, keď zníženie vstúpi do platnosti.
Britská vláda čelí kritike za zníženie sadzby dane z príjmu pre najlepšie zarábajúcich potom, ako v utorok zverejnené údaje ukázali, že mnohé firmy odložili vyplatenie odmien zamestnancom až na čas, keď bude už daň znížená.
Zamestnanecké odmeny sa vo Veľkej Británii bežne vyplácajú v období od decembra do marca.
Podľa Národného štatistického úradu (ONS) však množstvo britských firiem odložilo vyplatenie odmien až na apríl, keď sa stropná sadzba dane z príjmu zníži z 50 na 45 %. V rámci finančného a poisťovacieho sektora takýto krok urobila takmer tretina firiem.
Tie svojim zamestnancom v roku 2013 rozdali odmeny vo výške celkovo 1,9 mld. britských libier (GBP), čo je takmer 45 % celkovo vyplatených odmien v krajine. Údaje ONS tiež ukázali, že zamestnanci vo financiách a poisťovníctve získali v roku 2013 odmeny v priemernej výške 11 900 GBP, čo je takmer dvakrát toľko ako maximálna výška odmeny, ktorú zamestnancom firmy vyplatili v banskom a ťažobnom priemysle.
"Zatiaľ čo bežné rodiny s nízkym a stredným príjmom musia akceptovať pokles svojho životného štandardu, tí na vrchole si vychutnávajú výhody, ktoré im dalo zrušenie milionárskej dane premiérom Cameronom," vyhlásil Chris Leslie z opozičnej Labouristickej strany, ktorá daň v roku 2010 zaviedla. Dodal, že štát vďaka tomu príde o milióny libier z daňových príjmov.
"Vládna manipulácia daňových predpisov v prospech superboháčov len zhoršuje zlú situáciu. Vláda by si mala zakladať na svojich slovách, že "v tom sme všetci spoločne" a zabezpečiť, aby svojím dielom prispeli aj finančníci z Londýna," komentoval hovorca Daňovej kampane Robina Hooda, ktorá lobuje za to, aby sa zisky z dane z finančných transakcií použili na financovanie sociálnych programov a zmenšovanie chudoby.

Z trhu sťahujú nebezpečnú potravinu, našli v nej norovírus
Obchodné reťazce žiadajú zákazníkov, aby tento produkt nekonzumovali.

EÚ dúfa, že Trumpove clá môžu posunúť dohodu s Mercosurom do cieľa
Prízrak transatlantickej obchodnej vojny vyvoláva nádeje, že dohoda medzi Európskou úniou a štyrmi juhoamerickými krajinami zo združenia Mercosur by mohla dostať definitívnu zelenú napriek dlhodobému odporu Francúzska.

V EÚ zdraželi vajcia najviac Česku a na Slovensku
Vajcia v Česku zdražujú najviac v EÚ.

Hlavný ekonóm WTO upozorňuje: Na toto sa musí pripraviť Európa a celý svet
Hlavný ekonóm pripomína, že je dôležité reagovať na presmerovanie obchodných tokov.

Väčšina Američanov si nemyslí, že clá na dovoz z Číny prospejú ekonomike USA
Väčšina dospelých Američanov si nemyslí, že vysoké clá na dovoz z Číny, ktoré zaviedol prezident Donald Trump, prospejú ekonomike USA.