• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 26.5.2024Meniny má Dušan
19°Bratislava

Ako rozpoznať psychopatiu u žien: Tento neverbálny znak ju prezradí

  • 19:35 13.05.2024
  • Svet
Ako rozpoznať psychopatiu u žien: Tento neverbálny znak ju prezradí

Výskum odhalil znak psychopatie u žien, ktorý môžete bežne pozorovať.

Podľa psychiatrov existuje jednoduchý spôsob, ako zistiť, či je žena psychopatka. Štúdia vedcov z Univerzity v Novom Mexiku analyzovala algoritmy sledovania hlavy a nahrávky 213 uväznených amerických žien, ktoré vypočúvala polícia. Cieľom bolo posúdiť neverbálne správanie a jeho vzťah k psychopatii.

Výskumníci zistili, že ženy, ktoré dosiahli vyššie skóre v hodnotení psychopatie, počas výsluchov veľmi málo hýbali hlavou. Na diagnostikovanie psychopatie použili hodnotenie PCL-R. Ide o 20-položkový kontrolný zoznam, ktorý hodnotí osobu od 1 do 40 bodov. Každý, kto dosiahne 30 a viac bodov, je zaradený do kategórie psychopat.

Výskumníci zistili, že čím nižšia bola úroveň pohybu hlavy, tým vyššie skóre mali väzenkyne v hodnotení psychopatie. Štúdia tvrdí, že je prvou, ktorá spája psychopatiu a neverbálnu komunikáciu. Výskumníci v štúdii uverejnenej v odbornom časopise Personality and Individual Differences napísali:

"Neverbálne správanie (t. j. dynamika hlavy) predstavuje dôležitú, ale nedostatočne preskúmanú formu komunikácie, ktorá môže zvýšiť našu schopnosť odhaliť určité formy psychopatológie vrátane psychopatie. Domnievame sa, že naše výsledky pomáhajú identifikovať jedinečný vzorec dynamiky hlavy charakteristický pre ženy s vysokým skóre psychopatie, konkrétne, že počas klinického rozhovoru vykazujú viac nehybnej polohy hlavy.

Výskumníci odsúdeným ženám povedali, že ich rozhovory a ďalšie údaje budú nahrávané na video kvôli kvalite údajov a možnému použitiu v budúcich analýzach. Netušili, že ich nahrávajú, aby analyzovali ich pohyby.

Výskumníci tiež poznamenávajú, že podvodné správanie je často prejavom snahy o manipuláciu u mužov psychopatov. Ženy psychopatky na manipuláciu využívajú skôr flirtovanie.

Treba však dodať, že toto zistenie sa nemusí vzťahovať na všeobecnú populáciu, keďže všetky účastníčky boli väzenkyne a ich správanie môže byť výsledkom ich pobytu vo väzení.

Zdroj: Info.sk, TM, psypost.org, sciencedirect.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Letuška prezradila, čo by nikdy nerobila v lietadle ako cestujúca

Letuška prezradila, čo by nikdy nerobila v lietadle ako cestujúca

VČERA - 21:13Zaujímavosti

Bývalá stewardka sa podelila o svoje skúsenosti z práce v niekoľkých aerolinkách.

Bohatá úroda čučoriedok: Takto ju dosiahnete správnym hnojením

Bohatá úroda čučoriedok: Takto ju dosiahnete správnym hnojením

VČERA - 20:33Zaujímavosti

Pri hnojení čučoriedok je potrebný trochu iný prístup a aj látky, keďže čučoriedky si vyžadujú rozdielne podmienky ako iné rastliny vo vašej záhrade.

Kvety pažítky nevyhadzujte, takto ich využijete v kuchyni

Kvety pažítky nevyhadzujte, takto ich využijete v kuchyni

VČERA - 18:35Zaujímavosti

Pažítku pozná každý a mnohí majú radi. Dokážete z nej však zužitkovať viac ako len zelené stonky, takže rozhodne nezabúdajte ani na kvety.

Zvieratá z útulkov si v sobotu v Bratislave hľadajú nových majiteľov

Zvieratá z útulkov si v sobotu v Bratislave hľadajú nových majiteľov

VČERA - 12:59Zaujímavosti

V sobotu sa v Bratislave koná charitatívne adopčné podujatie Nájdite sa...! so zvieratkom z útulku.