• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 25.5.2020Meniny má Urban
17°Bratislava

Tento zdravý olej chráni mozog pred demenciou

  • 20:28 27.11.2019
  • Bratislava
Tento zdravý olej chráni mozog pred demenciou

Olej, ktorý majú mnohí ľudia vo svojej domácnosti, dokáže chrániť pred rôznymi typmi demencie.

Zvýšenie funkcie mozgu je kľúčom k zmierneniu účinkov starnutia. Kľúčom k zabráneniu demencie by mohol byť extra panenský olivový olej (EPOO), ktorý pomáha zvýšiť výkon mozgu a zastaviť progresiu účinkov starnutia na mozog. Ukázala to štúdia uverejnená v časopise Aging Cell.

Vedci vysvetlili, že EPOO je superjedlo, ktoré je bohaté na antioxidanty, ktoré sú zvlášť prospešné pre mozog a srdce. Táto nová štúdia nadväzuje na ich predchádzajúcu prácu, ktorá ukazuje, že EPOO môže pomôcť obnoviť pamäť a tiež chráni mozog pred poškodením spôsobeným Alzheimerovou chorobou.

V novej štúdii uskutočnenej na laboratórnych myšiach sa zistilo, že EPOO môže prospieť inej skupine patológie súvisiacej s demenciou, ktorá sa nazýva tauopatia. Abnormálny proteín nazývaný tau proteín sa môže v mozgu hromadiť a môže viesť k demencii a postupnému poklesu kognitívnych funkcií. Táto štúdia odhaľuje, že pridanie extra panenského olivového oleja do stravy môže pomôcť zabrániť špecifickému úbytku mentálnych schopností nazývaných frontotemporálna demencia, ktorá sa prejavuje pri tauopatiách.

Tím vedcov vysvetľuje, že tauopatie a demencia ovplyvňujú rôzne časti mozgu. Alzheimerova choroba napríklad postihuje oblasť hipokampu, ktorá súvisí s pamäťou. Frontotemporálna demencia na druhej strane ovplyvňuje frontálny lalok a spánkové laloky. Frontotemporálna demencia sa zvyčajne pozoruje vo veku od 40 do 65 rokov a dochádza k zmenám osobnostných čŕt, jazyka, rukopisu, správania atď. Postupom času dochádza k zhoršovaniu pamäti a kognitívnych funkcií.

Extra panenský olivový olej prospieva mozgu

Jeden z vedúcich výskumných pracovníkov Domenico Praticò vo svojom vyhlásení uviedol:

„EPOO bola súčasťou ľudskej výživy už veľmi dlhú dobu a má veľa výhod pre zdravie z dôvodov, ktorým zatiaľ úplne nerozumieme. Uvedomenie si, že EPOO môže chrániť mozog pred rôznymi formami demencie, nám dáva príležitosť dozvedieť sa viac o mechanizmoch, prostredníctvom ktorých pôsobí na podporu zdravia mozgu.“

Vedci myšiam vštepili tauopatiu a od mladého veku (zodpovedajúceho veku 30 až 40 rokov u ľudí) im podávali stravu s extra panenským olivovým olejom. Vo veku šiestich mesiacov (zodpovedajúcich veku 60 rokov u ľudí) sa zistilo, že u myši sa znížili depozity tau proteínu o 60%. Zistilo sa tiež, že u týchto myší došlo v ich mozgu k 60% zníženiu tvorby škodlivých usadenín tau. Synaptické funkcie boli u týchto myší lepšie a mali tiež vyššie hladiny proteínu nazývaného compexín-1. Zistilo sa, že tento proteín je dôležitý pre udržiavanie zdravých nervových spojení alebo synapsií. Myši podrobili pamäťovým a poznávacím testom a zistili, že myšiam kŕmeným EPOO sa pri týchto testoch darilo lepšie.

Praticò a jeho kolegovia teraz plánujú preskúmať, čo sa stane, keď budú extra panenský olivový olej podávať starším zvieratám, u ktorých sa už začali vyvíjať usadeniny tau proteínu a príznaky zníženia kognitívnych funkcií, čo odráža klinický scenár u ľudí. „Zaujíma nás najmä to, či EPOO dokáže zvrátiť poškodenie tau a nakoniec liečiť tauopatiu u starších myší,“ dodal Praticò.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, onlinelibrary.wiley.com, news-medical.net, neurosciencenews.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vyrážka v prirodzení: 5 najčastejších dôvodov, prečo potrápi nejednu ženu

Vyrážka v prirodzení: 5 najčastejších dôvodov, prečo potrápi nejednu ženu

VČERA - 20:29Zdravie

Ženy sa často stretávajú s podráždením v oblasti genitálií, ktoré môže sprevádzať aj svrbenie, opuch či bolesť. Toto sú tie najčastejšie dôvody, prečo dochádza k vzniku genitálnej vyrážky.

Tento minerál je mimoriadne dôležitý pre zotavenie z vírusovej infekcie, nesmie vám chýbať

Tento minerál je mimoriadne dôležitý pre zotavenie z vírusovej infekcie, nesmie vám chýbať

VČERA - 19:37Zdravie

Esenciálny minerál pomohol pacientom s ochorením COVID-19, aby sa lepšie zotavili.

5 vedľajších účinkov konzumácie jablčného octu

5 vedľajších účinkov konzumácie jablčného octu

VČERA - 18:01Zdravie

Jablčný ocot je zložka potravy, ktorá sa často skloňuje najmä v súvislosti s chudnutím a liečbou problémovej pokožky. Predtým, ako ho začnete užívať, by ste ale mali poznať aj jeho temnú stránku.

Vznik Alzheimerovej choroby sa spája s nedostatkom tejto látky

Vznik Alzheimerovej choroby sa spája s nedostatkom tejto látky

18:01 23.05.2020Zdravie

Ak sa nedostatočne zásobujete jedlami s obsahom tejto látky, spadáte do rizikovej skupiny.

Žena sa predávkovala kofeínom. Takto vyzeral jej zážitok

Žena sa predávkovala kofeínom. Takto vyzeral jej zážitok

17:33 22.05.2020Zdravie

Žena skonzumovala dávku kofeínu v ekvivalente 56 šálok kávy. Takto vyzerali následky.