• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 20.11.2019Meniny má Félix
Bratislava

Priveľa tejto látky v strave zvyšuje riziko demencie, varujú lekári

  • 19:10 08.11.2019
  • New York
Priveľa tejto látky v strave zvyšuje riziko demencie, varujú lekári

Demencia je neurologické ochorenie, ktoré postihuje každú oblasť života. Niektoré stravovacie návyky môžu viesť k zvýšeniu rizika jej vzniku.

Demencia je termín, ktorý zastrešuje niekoľko príznakov spájaných s poškodením mozgu vplyvom ochorení. Nejde pritom o bežný príznak starnutia.

Doteraz nepoznáme spôsob, ako toto neurologické ochorenie poraziť, no výskumy sa prikláňajú k názoru, že zdravý životný štýl dokáže zabrániť jeho vzniku. Vo všeobecnosti platí, že čo je dobré pre srdce, je dobré aj pre mozog. Rovnako je to v opačnom prípade.

Dobrým príkladom tejto rovnice je vysoký príjem soli, ktorý často stojí za zvýšeným krvným tlakom.

V podobnom duchu znie aj posolstvo štúdie publikovanej v prestížnom vedeckom časopise Nature, ktorá hovorí o tom, že vysoké dávky soli v strave vedú k poškodeniu kognitívnej funkcie. Vedci z newyorskej lekárskej fakulty Weill Cornell Medicine argumentujú tým, že veľa soli znižuje hladinu oxidu dusnatého v tele, ktorý je nevyhnutný pre správny chod mozgových ciev.

Výskumníci pozorovali oslabenie kognitívnych schopností, ku ktorým došlo v dôsledku vysokého príjmu soli, a dospeli k záveru, že obmedzenie tejto potraviny v strave a udržiavanie zdravia ciev v mozgu môže zabrániť vzniku demencie.

Odborný asistent na katedre neurológie a vedúci autor štúdie Giuseppe Faraco hovorí, že „naša štúdia opisuje nový mechanizmus, ktorým soľ sprostredkuje poškodenie kognitívnej schopnosti a poskytuje ďalší dôkaz o vplyve stravy na kognitívnu funkciu.“

Najnovší výskum nadviazal na zistenia z roku 2018, podľa ktorých strava s vysokým obsahom soli u myší spôsobila demenciu. Hlodavce viac neboli schopné vykonávať každodenné potreby, ako stavanie hniezda, a mali problémy s pamäťou.

Vedci sa vtedy nazdávali, že v dôsledku príjmu vysokého množstva soli sa tau proteíny v mozgu prestávajú správať stabilne. Tento druh proteínu za určitých okolností tvorí zhluky v oblasti mozgu, kde sa nachádza pamäť, a postupom času sa premiestňuje do ďalších častí. Existuje čoraz viac dôkazov o tom, že tento proces je počiatočný príznak poškodenia mozgu.

„Látky, ktoré sú pre nás zlé, nepochádzajú zo soľničky, ale zo spracovaného jedla a jedla v reštaurácii,“ vysvetľuje autor štúdie na myšiach, doktor Constantino Iadecola. „Množstvo soli, ktorú zjeme, by sme mali kontrolovať. Keď to preženieme, môžeme negatívne ovplyvniť krvné cievy v mozgu.“

Okrem príjmu vysokého množstva soli nám demencia hrozí aj pri neaktívnom životnom štýle. Nedostatok fyzickej aktivity znásobuje šancu na srdcové ochorenia, obezitu a cukrovku, čo sú rizikové faktory vzniku demencie.

Cvičiť by mali aj starší ľudia. Každý týždeň by mali mierne náročnému pohybu venovať aspoň 150 minút. Odporúča sa napríklad svižná prechádzka, bicyklovanie alebo tancovanie. Aspoň dvakrát do týždňa by ste sa mali venovať silovým cvikom, ktoré môže zastúpiť aj práca v záhrade alebo joga.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, nature.com, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nechali ste si predĺžiť riasy? Toto by ste mali vedieť

Nechali ste si predĺžiť riasy? Toto by ste mali vedieť

VČERA - 20:33Zdravie

Lekári upozorňujú na zdravotné riziká súvisiace s predlžovaním rias.

Náhrady stravy: Sú skutočne efektívne?

Náhrady stravy: Sú skutočne efektívne?

21:13 18.11.2019Zdravie

Náhrady stravy sa stali hitom diétnych stravovacích režimov. Skutočne sa však s nimi dá schudnúť?

Ostrá bolesť brucha, ktorá prichádza a odchádza: 9 možných príčin

Ostrá bolesť brucha, ktorá prichádza a odchádza: 9 možných príčin

19:44 17.11.2019Zdravie

Ostrá bolesť brucha môže ľudí dočasne paralyzovať. Keď však bolesť ustúpi, prejaví sa úzkosť z nevedomosti, čo bolesť spôsobuje. Tu sú možné príčiny.

Ako znížiť riziko alergie u detí: Dávajte im tieto dve potraviny

Ako znížiť riziko alergie u detí: Dávajte im tieto dve potraviny

17:52 17.11.2019Zdravie

Ak svojim deťom často doprajete niektoré potraviny, znížite tým u nich riziko vzniku alergií.

Kritické príznaky zlého trávenia, ktoré by ste nikdy nemali ignorovať

Kritické príznaky zlého trávenia, ktoré by ste nikdy nemali ignorovať

19:58 16.11.2019Zdravie

Kľúčové príznaky spomaleného trávenia sa nemusia prejaviť len v črevách a žalúdku. Na tieto by ste rozhodne mali dať pozor.