Dzurinda: Tusk sám rozhodne, do akej miery ovplyvní európsku politiku
- 13:22 21.11.2019
- Záhreb

Dzurinda v rozhovore pre TASR na sneme EPP v Záhrebe zdôraznil, že Tusk má tie najlepšie predpoklady na to, aby vtlačil Európskej ľudovej strane - a tým pádom aj európskej politike - ešte výraznejšiu pečať než doteraz.
Donald Tusk ako nový predseda Európskej ľudovej strany (EPP) sám rozhodne, do akej miery bude ovplyvňovať budúcu európsku politiku. Uviedol to slovenský expremiér Mikuláš Dzurinda, ktorý je šéfom Centra Wilfrieda Martensa pre európske štúdie, názorového think-tanku EPP v Bruseli.
„Ako predseda Európskej rady musel hľadať kompromisy a vyvažovať názory. Teraz môže konať slobodnejšie a agresívnejšie a vtláčať svoj politický a iný svetonázor. Poznám ho dlho na to, aby som mohol vyjadriť, že tie predpoklady má,“ upozornil expremiér a spresnil, že ide o „historický okamih“ pre EPP, keď sa do jej vedenia dostal líder z krajiny, ktorá bola pred 30 rokmi za železnou oponou.
Zároveň vyjadril nádej, že ako predstaviteľ politickej nadácie EPP bude mať k Tuskovi ešte bližšie než doteraz.
Predošlí piati predsedovia EPP boli z Belgicka (Leo Tindemans a Wilfried Martens), Francúzska (Joseph Daul), Holandska (Piet Bukman) a Luxemburska (Jacques Santer).
Na otázku, ako veľmi môže Tusk cez svoju novú funkciu vplývať na tvorbu európskej politiky, Dzurinda uviedol, že „tak veľmi, ako sám bude chcieť“.
Pripomenul, že bol to bývalý nemecký kancelár Helmut Kohl, ktorý zaviedol mechanizmus summitov EPP pred „veľkými“ summitmi EÚ. Dzurinda, ktorý sa ako premiér na oboch týchto stretnutiach počas ôsmich rokov zúčastňoval, tvrdí, že tento model dobre fungoval a bolo užitočné si pred zasadnutím Európskej rady porovnať, prípadne zladiť politické postoje a oboznámiť sa s argumentmi ostatných lídrov.
„O to kvalifikovanejšie a koherentnejšie sme mohli potom vystupovať na európskych summitoch,“ dodal. V tejto súvislosti tiež upozornil, že napríklad Wilfried Martens, ktorý bol šéfom EPP 23 rokov, veľmi výrazne vplýval na politiku ľudovcov a prostredníctvom nich aj na celoeurópske dianie.
To podľa jeho slov je aj možnosť, ktorá stojí pred Tuskom, ktorý „nemlčí, má svoj názor a vždy bol priamy“.
„Záleží teraz len na ňom, ako svoje schopnosti, presvedčenie a priority bude chcieť presadzovať. Arénu na presadenie sa má,“ vysvetlil Dzurinda s poukázaním, že na summity EPP chodia a budú chodiť aj vplyvní politici ako nemecká kancelárka Angela Merkelová a nová šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Zelenskyj v Prahe: Česko robí všetko pre to, aby zastavilo ruskú agresiu
Český prezident Petr Pavel s manželkou Evou v nedeľu privítali na Pražskom hrade ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho manželku Olenu.

Pellegrini navštívil Taliansko a uctil si pamiatku Štefánika
Prezident SR Peter Pellegrini v nedeľu navštívil talianske letisko Campoformido, odkiaľ generál M. R. Štefánik 4. mája 1919 vzlietol na svoj posledný let do vlasti.

Trump: Nie som si istý, či všetci ľudia v USA majú právo na riadne súdne procesy
Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre televíziu NBC News povedal, že si nie je istý, či majú všetci ľudia v Spojených štátoch nárok na riadny súdny proces zaručený ústavou krajiny.

Pavel prijal Zelenského, do Česka pricestoval s manželkou
Český prezident Petr Pavel v nedeľu popoludní prijal na Pražskom hrade ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho manželku Olenu.

Dvaja muži spadli z člnu do rieky, jedného našli mŕtveho
Muži s člnom narazili do zakotvenej lode, jedného z nich našli mŕtveho.