• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 14.12.2019Meniny má Branislava, Bronislava
Bratislava

Skutočný dôvod vašej bolesti krku pravdepodobne nesúvisí so zlým držaním tela

  • 19:03 11.11.2019
  • Bratislava
Skutočný dôvod vašej bolesti krku pravdepodobne nesúvisí so zlým držaním tela

Zlé držanie tela len málokedy zapríčiní celodennú bolesť krku, ktorá sa môže v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov opakovať.

Ak vás často trápia bolesti krku, nie ste sami. Bolesť krčnej chrbtice je jedným z najčastejších zdravotných problémov a za posledné štvrťstoročie dramaticky stúpol počet ľudí, ktorí mu musia čeliť.

Väčšina prípadov bolesti krku sa do niekoľkých mesiacov zlepší až celkom pominie. Na druhej strane polovica až tri štvrtiny ľudí s týmto problémom eviduje návrat bolesti v priebehu nasledovných mesiacov.

Možno vás prekvapí, že za bolesťou krku je len málokedy nesprávne držanie tela – toto tvrdenie nemá reálny vedecký základ. Za dôležitejšie faktory veda označuje nekvalitný spánok, zníženú fyzickú aktivitu a vysokú hladinu stresu.

Mýtus o držaní tela

Bolesťou krku a jej príčinami sa zaoberalo niekoľko odborných publikácií. V jednej z nich sa pozorovaním 1.000 tínedžerov nepodarilo preukázať žiadnu spojitosť medzi držaním tela a vznikom bolesti krku aj napriek tomu, že účastníci boli rozdelení do skupín v závislosti od spôsobu, akým sedeli.

Ďalšie výskumy preukázali, že používanie ergonomických zariadení pri sedení má len malý až nulový účinok na vznik bolesti krku. Existuje dokonca len málo odborných výskumov, ktoré by dokazovali, že používanie týchto zariadení pri liečbe bolesti krku má akýkoľvek vplyv na zníženie bolesti.

Viaceré štúdie sa zamerali na ľudí bez problémov s bolesťou krku a s občasnou bolesťou krku. U niektorých z nich po čase došlo k zhoršeniu bolestí, čo však preukázateľne zapríčinila znížená kvalita spánku a práca v zamestnaní s vysokým napätím. Títo ľudia sa tiež menej pohybovali a vykazovali známky depresívnej nálady.

Vedcom sa tiež podarilo dokázať, že aj u detí vo veku 9 rokov faktory ako únava, ťažkosti so spánkom, bolesti hlavy a brucha a zlá nálada často zvyšovali riziko vzniku pravidelných bolestí krku.

Kľúč k vyliečeniu

Aby ste sa vyhli opakovaným bolestiam krku, postačí viesť aktívny život. Ak nie ste fanúšikom fitcentra, celkom stačí, ak sa denne aspoň prejdete. Okrem toho by ste sa mali vyhýbať nekvalitnému spánku a stresu.

Na stoličke doma alebo v práci teda môžete sedieť tak, ako vám to vyhovuje. Nezabudnite pritom aspoň každú hodinu zmeniť polohu, pretože to jediné je z hľadiska držania tela prospešné pri bolestiach krku.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, theconversation.com, sciencealert.com, oup.com, cochranelibrary.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Rakovina: Bežné antibiotikum dokáže zlepšiť imunitu

Rakovina: Bežné antibiotikum dokáže zlepšiť imunitu

VČERA - 19:50Zdravie

Antibiotikum dokáže podporiť protinádorový účinok liečby.

Zvýšené tuky v krvi môžu poškodiť orgány

Zvýšené tuky v krvi môžu poškodiť orgány

VČERA - 19:23Zdravie

Lekári objavili mechanizmus, prostredníctvom ktorého zvýšené lipidy v krvi vedú k poškodeniu orgánov.

7 najčastejších baktérií a parazitov v jedle, kvôli ktorým môžete ochorieť

7 najčastejších baktérií a parazitov v jedle, kvôli ktorým môžete ochorieť

20:58 12.12.2019Zdravie

Otravu jedlom najčastejšie spôsobujú títo vinníci.

Prečo niektoré vône vyvolávajú silné spomienky

Prečo niektoré vône vyvolávajú silné spomienky

19:54 12.12.2019Zdravie

Pachy a vône môžu vyvolať staré spomienky a zážitky, najmä také, u ktorým pociťujeme silné emócie. Prečo tomu tak je?

Otravy esenciálnym olejom sú na vzostupe. Poznáte príznaky?

Otravy esenciálnym olejom sú na vzostupe. Poznáte príznaky?

19:12 12.12.2019Zdravie

Esenciálne oleje mnohým zabezpečujú liečbu menej vážnych až závažných zdravotných problémov. Vo svete sa však čoraz častejšie vyskytujú prípady nebezpečnej otravy.