• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 4.7.2020Meniny má Prokop
17°Bratislava

7 spôsobov, ako zistiť, že máte plodné dni + 5 príznakov porúch ovulácie

  • 19:27 02.11.2019
  • Bratislava
7 spôsobov, ako zistiť, že máte plodné dni + 5 príznakov porúch ovulácie

Plodné dni každej ženy majú vlastný cyklus, ktorým sa riadia. Prezradí ich 7 znakov, ktoré počas nich zvyčajne možno pozorovať.

Plodné dni približne 30 percent žien spadajú medzi 10. a 17. deň menštruačného cyklu. Niektoré ženy dosahujú toto obdobie oveľa skôr, iné zas neskôr a výnimkou nie sú ani tie, ktorým sa najplodnejšie dni niekedy dostavia počas menštruácie. Okrem toho môžete počas cyklu ovulovať aj viackrát.

Keď je ovulácia taká nepredvídateľná, dá sa nejakým spôsobom určiť, kedy nastane? Priebeh plodných dní vám pomôže určiť aj týchto 7 príznakov a tipov.

1. Ovulačná bolesť

Ak vás niekedy bez príčiny pobolieva podbruško, zvyčajne to signalizuje prichádzajúcu ovuláciu. U niektorých žien sa bolesť dostavuje pravidelne každý mesiac. Ide pritom o dočasný stav, ktorý neznačí žiadne zdravotné ťažkosti.

2. Vyššia bazálna teplota

Za bazálnu teplotu považujeme najnižšiu telesnú teplotu v čase odpočinku. Najlepší čas na meranie bazálnej teploty je ráno hneď po prebudení.

Bazálna teplota sa počas ovulácie zvyšuje aspoň o 0,2 stupňa Celzia. Ak teda bežne máte teplotu okolo 36,2 až 36,5 stupňov, pri ovulácii si môžete namerať aj 36,4 až 36,7 stupňov.

3. Ovulačný test

Ovulačný test dnes dostať snáď v každej lekárni aj bez lekárskeho predpisu. Test zachytáva prvky v moči, ktoré mu pomôžu určiť plodné dni. Podrobnejšie informácie sa dozviete z príbalového letáku.

4. Zmena cervikálneho hlienu

Cervikálny hlien je produkovaný maternicovým krčkom. Väčšinou sa skladá z vody, no počas plodných dní dochádza k zmene hladiny estrogénu, následkom čoho sa mení aj konzistencia hlienu.

Hlien je počas plodných dní priehľadnejší, jemnejší a je ho viac.

5. Zmena slín

Ak vypľujete sliny a tie vám pripomínajú vzory námrazy na oknách, pravdepodobne u vás prebiehajú plodné dni. Na trhu dostať dokonca špeciálne mikroskopy, ktoré vedia zaznamenať zmeny vo vzhľade a zložení slín. Štruktúru slín vie ale narušiť jedlo, pitie aj fajčenie.

6. Citlivosť prsníkov

Pri ovulácii telo produkuje zvýšené množstvo hormónov, ktoré môžu prispieť k citlivosti prsníkov. V období plodných dní vás môže bolieť aj okolie bradaviek.

7. Túžba po intimite

Príroda sa o prežitie ľudského druhu postarala tak, že ženám zabezpečila väčšiu túžbu po nežnosti partnera v čase ovulácie. Tento príznak nie je taký badateľný u žien, ktoré trpia depresiou, stresom alebo úzkosťou.

Príznaky problémov s plodnosťou

V prípade, že sa vám nedarí otehotnieť aj napriek tomu, že viete presne, kedy máte plodné dni, môže ísť o problém, ktorý sa nezaobíde bez lekárskej prehliadky. Spozornejte pri týchto príznakoch:

  • Nepravidelná menštruácia
  • Veľké bolesti v podbrušku opakujúce sa každý mesiac
  • Príliš dlhý alebo príliš krátky cyklus
  • Stagnujúca bazálna teplota
  • Nadmerné krvácanie počas menštruácie
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, nih.gov, brightside.me
Najnovšie v kategóriiViac článkov
6 vecí, ktoré môžete očakávať, keď si začnete pravidelne naparovať tvár

6 vecí, ktoré môžete očakávať, keď si začnete pravidelne naparovať tvár

VČERA - 15:20Zdravie

Týchto 6 výsledkov spozorujete na svojej tvári pri pravidelnom naparovaní.

3 nežiaduce účinky pitia citrónovej vody

3 nežiaduce účinky pitia citrónovej vody

VČERA - 14:45Zdravie

Hoci je citrónová voda vo všeobecnosti považovaná za zdravý nápoj, jej konzumácia môže v niektorých prípadoch spôsobiť neželané vedľajšie účinky.

11 spôsobov, ako zabrániť nafukovaniu počas menštruácie

11 spôsobov, ako zabrániť nafukovaniu počas menštruácie

21:32 30.06.2020Zdravie

Nafukovanie samo o sebe je nepríjemné pre každého, no keď sa u žien dostavuje každý mesiac v sprievode menštruačných bolestí, nie je ľahké nad ním len mávnuť rukou.

Lenivá keto diéta: Ľahká cesta k štíhlej postave, alebo len novodobý výmysel?

Lenivá keto diéta: Ľahká cesta k štíhlej postave, alebo len novodobý výmysel?

20:57 30.06.2020Zdravie

Lenivá keto diéta nemá toľko obmedzení ako jej klasická verzia. Je však rovnako účinná?

Trápi vás vypadávanie vlasov? Tento druh huby dokáže zázraky!

Trápi vás vypadávanie vlasov? Tento druh huby dokáže zázraky!

20:23 30.06.2020Zdravie

Vypadávanie vlasov je prirodzený jav, ktorý sa postupom veku zintenzívňuje. Vo väčšej miere postihuje mužov, no dá sa mu zabrániť. Pomôže vám aj táto huba.