• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Streda, 20.2.2019Meniny má Lívia
Bratislava

Tabletka po a 4 najčastejšie mýty, ktoré o nej kolujú

 • 20:02 06.02.2019
 • Bratislava
Tabletka po a 4 najčastejšie mýty, ktoré o nej kolujú

Zabudli ste niekedy užiť antikoncepciu, alebo ste zabudli na prezervatív? Potom vám je možno známa núdzová forma antikoncepcie, o ktorej dlhodobo kolujú nie celkom pravdivé mýty.

Núdzová antikoncepcia vo forme takzvanej tabletky „po“ je bezpečný spôsob, ako zabrániť nežiadanému tehotenstvu do piatich dní po nechránenom pohlavnom styku. Jej hlavnou funkciou je zabrániť spermiám oplodniť vajíčko. Na rozdiel od potratu, tabletka po nedokáže prerušiť tehotenstvo. Jej úlohou je zabrániť mu ešte predtým, ako k nemu dôjde.

Okolo tabletky po sa rozprestiera niekoľko mylných tvrdení, ktoré by v najhoršom prípade mohli viesť až k jej nesprávnemu použitiu. Tieto 4 sú tie najčastejšie z nich:

1. Existuje len 1 forma núdzovej antikoncepcie

V skutočnosti rozlišujeme až 3 formy núdzovej antikoncepcie:

 1. 1,5-miligramová tabletka, ktorú možno užiť do 72 hodín po nechránenom styku, a ktorú možno dostať v lekárni bez predpisu. Jej účinnosť klesá v závislosti od času, kedy ju užijete.
 2. 30-miligramová tabletka, ktorú možno užiť do 120 hodín (5 dní) po nechránenom styku, a ktorú možno dostať v lekárni bez predpisu. Aj jej účinnosť klesá postupom času.
 3. Vnútromaternicové teliesko, ktoré vám do piatich dní od nechráneného styku môže aplikovať gynekológ. Ide o mimoriadne účinnú dlhodobú formu antikoncepcie.

2. Lekárnik vydá tabletku po jedine žene, ktorá absolvovala nechránený pohlavný styk

Mnoho ľudí si myslí, že o núdzovú tabletku môže v lekárni požiadať len žena, ktorá ju plánuje užiť. Toto tvrdenie je čiastočne pravdivé, pretože lekárnik pred vydaním lieku potrebuje poznať zdravotný stav pacientky, a tak sa môže pýtať niektoré z týchto otázok:

 • Akú formu antikoncepcie bežne používate?
 • Prečo potrebujete núdzovú formu antikoncepcie?
 • Koľko času uplynulo od nechráneného pohlavného styku?
 • Užívate iné lieky?

Na základe vašich odpovedí dokáže lekárnik zhodnotiť vašu spôsobilosť užiť tabletku po, a vysvetlí vám jej potenciálne vedľajšie účinky a spôsob užívania.

3. Tabletka po vyvolá potrat a ohrozí budúce tehotenstvo

Ako sme už vyššie spomenuli, tabletka po slúži výlučne na zabránenie alebo oneskorenie ovulácie (uvoľnenie vajíčka z vaječníka), čím zabraňuje samotnému otehotneniu. Nikdy nevyvoláva potrat, a neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by mala škodiť plodu, ak ste už tehotná v čase, keď ju užijete. Núdzová tabletka tiež nemá žiadny dopad na vašu plodnosť v budúcnosti.

4. Ak poznáte svoj cyklus, nepotrebujete antikoncepciu

Menštruačný cyklus každej ženy pozostáva zo 4 fáz: menštruácia, folikulárna fáza, ovulácia a luteálna fáza. Cyklus každej ženy je jedinečný a líši sa aj v závislosti od konkrétneho mesiaca. Bežne trvá 28 dní, ale za normálny sa pokladá aj vtedy, ak má trvanie medzi 20 až 40 dňami.

Ovulácia (časť cyklu, keď sa dospelé vajíčko uvoľňuje z vaječníka) sa dá len ťažko predpovedať. Niektoré štúdie dokazujú, že menej ako polovica žien ovuluje medzi 12. až 16. dňom cyklu, a že ovulácia môže nastať prakticky v ktorýkoľvek deň cyklu.

Vajíčko vie prežiť až deň po ovulácii, zatiaľ čo spermie sa dožívajú až 5 dní po vniknutí do ženského rozmnožovacieho ústrojenstva – to znamená, že žena môže prakticky otehotnieť aj 5 dní pred ovuláciou, respektíve 24 hodín po nej.

K tomu si ešte pripočítajte rôznorodosť meštruačného cyklu, a bude vám jasné, že poznať svoj cyklus nie je dosť na to, aby ste sa vedeli brániť pred nechceným tehotenstvom. Používať antikoncepciu by sme preto mali počas celého cyklu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, mariestopes.org.au, plannedparenthood.org, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nedokážete sa sami poštekliť? Toto to znamená o vašom mozgu

Nedokážete sa sami poštekliť? Toto to znamená o vašom mozgu

VČERA - 21:11Zdravie

Väčšina ľudí na svete sa nedokáže samostatne poštekliť. Nájdu sa ale aj takí, ktorí to dokážu. Čo to hovorí o zdraví mozgu?

Afty sú jasným znakom nedostatku jedného vitamínu

Afty sú jasným znakom nedostatku jedného vitamínu

VČERA - 18:48Zdravie

U 74 percent ľudí afty zmizli, keď začali užívať správny vitamín.

Čo sa stane, keď budete 2 a viac dní nosiť to isté spodné prádlo?

Čo sa stane, keď budete 2 a viac dní nosiť to isté spodné prádlo?

VČERA - 11:02Zdravie

Meníte si spodnú bielizeň pravidelne každý deň? Možno vás to prekvapí, ale medzi nami sa nájdu aj takí, ktorí toto pravidlo striktne nedodržiavajú. Čo tým riskujú?

Koľko klikov zvládnete spraviť naraz? Ich počet vám odpovie, či vám hrozí ochorenie srdca

Koľko klikov zvládnete spraviť naraz? Ich počet vám odpovie, či vám hrozí ochorenie srdca

21:01 18.02.2019Zdravie

Ak sa klikovaniu bežne nevenujete, pravdepodobne budete sklamaní.

Nový revolučný liek dokáže zvrátiť stratu pamäti z vyššieho veku a depresie

Nový revolučný liek dokáže zvrátiť stratu pamäti z vyššieho veku a depresie

19:57 18.02.2019Zdravie

Liek by mal pomôcť ľuďom s depresiou, schizofréniou a Alzheimerovou chorobou.