USA sú pripravené uvaliť na Turecko ďalšie sankcie
- 8:47 17.10.2019
- Washington

Spojené štáty uvalia na Turecko ďalšie ekonomické sankcie, ak Ankara nezastaví bojové operácie, ktoré na severe Sýrie vedú turecké jednotky. Informovala o tom v stredu agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie amerického ministerstva financií.
„Ak neuzavrú prímerie, budú nasledovať ďalšie sankcie,“ povedal v stredu na tlačovej konferencii americký minister financií Steven Mnuchin.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ešte predtým uviedol, že sankcie, ktoré na Turecko uvalili Spojené štáty v pondelok, Ankaru „netrápia“.
O postupe Turecka na severovýchode Sýrie majú vo štvrtok v Ankare s Erdoganom rokovať aj americký viceprezident Mike Pence a minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo. Turecký prezident však medzičasom vyhlásil, že ani jedného z nich neprijme.
Turecko podniká v Sýrii ofenzívu proti Kurdmi vedeným Sýrskym demokratickým silám (SDF), ktoré považuje za teroristickú organizáciu, pričom jeho deklarovaným cieľom sú aj bojovníci z IS. SDF boli rozhodujúcim spojencom USA a západných veľmocí v boji proti IS, keď v časti Sýrie aj susedného Iraku vyhlásila táto organizácia samozvaný kalifát.
Kurdi minulý týždeň náhle prišli o podporu Washingtonu, keď prezident USA Donald Trump stiahol zo severu Sýrie takmer všetky americké sily. Následne podpísali Rusmi sprostredkovanú dohodu so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom.

Prvé kolo prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov vyhral Simion
V prvom kole opakovaných prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov zvíťazil krajne pravicový kandidát George Simion so ziskom približne 30 percent hlasov.

Na Českej diaľnici zvýšia rýchlostný limit
Diaľnica sa pripravuje na zavedenie nového rýchlostného limitu.

Zelenskyj v Prahe: Česko robí všetko pre to, aby zastavilo ruskú agresiu
Český prezident Petr Pavel s manželkou Evou v nedeľu privítali na Pražskom hrade ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho manželku Olenu.

Pellegrini navštívil Taliansko a uctil si pamiatku Štefánika
Prezident SR Peter Pellegrini v nedeľu navštívil talianske letisko Campoformido, odkiaľ generál M. R. Štefánik 4. mája 1919 vzlietol na svoj posledný let do vlasti.

Trump: Nie som si istý, či všetci ľudia v USA majú právo na riadne súdne procesy
Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre televíziu NBC News povedal, že si nie je istý, či majú všetci ľudia v Spojených štátoch nárok na riadny súdny proces zaručený ústavou krajiny.