• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 14.12.2019Meniny má Branislava, Bronislava
Bratislava

Čo sa vám v skutočnosti stane, ak zjete 5-dňové cestoviny alebo ryžu

  • 19:09 14.10.2019
  • Canberra
Čo sa vám v skutočnosti stane, ak zjete 5-dňové cestoviny alebo ryžu

Dvojica potravín po čase v niektorých prípadoch pôsobí fatálne.

Všetci vieme, že mäso, ktoré odpočívalo na kredenci viac ako 1-2 dni, sa už nedá zachrániť. V prípade nevinne vyzerajúcich cestovín a ryže by sme ale mali uplatňovať podobnú mentalitu, a to najmä kvôli baktérii s názvom Bacillus cereus.

B. cereus nie je ničím výnimočná a vyskytuje sa prakticky všade – v pôde, v organizmoch zvierat a hmyzu, v prachových časticiach aj v rastlinách. Čo z nej teda robí smrteľné nebezpečenstvo?

B. cereus sa rozmnožuje najmä na miestach, kde má prístup k dostatku živín z jedla, teda aj na ryži, mliečnych výrobkoch, korení, sušenom jedle a zelenine. Niektoré formy baktérie účinkujú ako probiotiká, iné zas u človeka dokážu vyvolať príznaky otravy jedlom. V najhorších prípadoch dokonca môže nastať smrť.

5-násobná otrava kvôli šalátu

Journal of Clinical Microbiology v roku 2005 priniesol správu o otrave jedlom u 5 detí v jednej domácnosti po tom, ako všetky zjedli 4 dni starý cestovinový šalát. Rodina šalát pripravila v piatok, v sobotu si ho vzali na piknik a do pondelka bol odložený v chladničke. V tento deň ho deti zjedli.

U všetkých 5 detí sa po zjedení cestovín dostavili typické príznaky otravy jedlom. Rodičia ich vzali do nemocnice, kde došlo k úmrtiu toho najmladšieho. Ďalšie dieťa si domov odnieslo vážne poškodenie pečene a ostatné 3 utrpeli miernejšiu formu otravy jedlom.

Vedci v štúdii poukazujú na to, že prípady otravy jedlom väčšinou nekončia na pohotovosti kvôli relatívne miernym príznakom, a úmrtia v dôsledku nakazenia a následného poškodenia pečene sú extrémne vzácne. Napriek tomu nešlo o jediný prípad, ktorý zaskočil odborníkov.

Smrteľné následky predprípravy jedla

Ďalší prípad fatálnych následkov konzumácie starých cestovín sa vyskytol v Belgicku v roku 2011. 20-ročnému študentovi sa stala osudná predpríprava jedla na týždeň vopred.

Študent si v predstihu uvaril špagety, ktoré o 5 dní prihrial spolu s omáčkou a na neurčitý čas nechal na kuchynskej linke. Po zjedení cestovín nastúpila hnačka, bolesť brucha a zvracanie. Študent po niekoľkých hodinách boja s príznakmi umrel.

Otrava jedlom: Príznaky a prevencia

Predtým, ako sa navždy vzdáte cestovín, je nutné pripomenúť, že fatálne prípady sú mimoriadne raritné a väčšina ľudí ich prežije bez poškodenia pečene. O týchto prípadoch otravy jedlom sa ale často nehovorí, pretože sa väčšinou liečia v prostredí domova bez lekárskej analýzy, preto o nich neexistuje záznam.

Prečo je B. cereus niekedy taká smrteľná a čo sa s tým dá robiť? Baktéria je známa tým, že do jedla uvoľňuje nebezpečné toxíny. Niektoré z nich nedokáže zničiť ani teplo z mikrovlnky.

Jedným takýmto toxínom je emetický toxín, ktorý u človeka spôsobuje vracanie. Tento toxín dokáže odolať teplu vo výške 121 stupňov C po dobu 90 minút, pričom takýchto toxínov je oveľa viac.

Ďalším nebezpečným toxínom je hemolyzín BL, ktorý v tele vyvoláva zápal. Toxín sa zameriava na zdravé bunky, ktoré predierkuje, čím dôjde k ich smrti a vzniku zápalu.

Biotechnologička z Austrálskej národnej univerzity Anukriti Mathurová dodnes pracuje na identifikovaní spôsobov, ako zastaviť ničivý hemolyzín. Vedecký tím sa zameriava na to, ako zastaviť aktivitu toxínu a ako znížiť zápal, ktorý vyvoláva. Výskum v tejto oblasti je však ešte len v plienkach.

Kým vedci nenájdu spôsob, ako zabrániť postupu smrteľných toxínov v tele, stačí, keď si jedlo budete odkladať do chladničky a pred konzumáciou ho tepelne ošetríte. Prihrievaním by ste mali odstrániť väčšinu toxínov, ktoré sa v ňom môžu nachdádzať.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, sciencealert.com, asm.org, nih.gov
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Policajt skočil do idúceho vozidla, šoféroval ho opitý mladík bez vodičáku

Video: Policajt skočil do idúceho vozidla, šoféroval ho opitý mladík bez vodičáku

VČERA - 21:45Zaujímavosti

Odvážny policajt neváhal riskovať vlastný život, aby zastavil 16-ročného mladíka pod vplyvom alkoholu

Video: Takéto tankovanie ste ešte nevideli, benzín si chcela odniesť v igelitke

Video: Takéto tankovanie ste ešte nevideli, benzín si chcela odniesť v igelitke

VČERA - 21:26Zaujímavosti

Žena na čerpacej stanici natankovala benzín do igelitovej tašky.

Video: Žena chcela vedieť, ako jej manžel odchádza z dcérinej postele. Zachytila to kamera

Video: Žena chcela vedieť, ako jej manžel odchádza z dcérinej postele. Zachytila to kamera

VČERA - 21:01Zaujímavosti

Kamera zachytila otcovo úsilie opustiť dcérinu posteľ čo najtichším spôsobom.

Video: Auto na priechode zrazilo ženu. Takto sa šoférovi pomstil jej malý syn

Video: Auto na priechode zrazilo ženu. Takto sa šoférovi pomstil jej malý syn

VČERA - 20:33Zaujímavosti

Chlapec zobral spravodlivosť do vlastných rúk a pomstil zrazenú mamu ešte predtým, ako stihol vodič vyjsť z auta.

Video: Na ceste sa našli stovky mŕtvych vtákov. Fenomén si nikto nevie vysvetliť

Video: Na ceste sa našli stovky mŕtvych vtákov. Fenomén si nikto nevie vysvetliť

21:25 12.12.2019Zaujímavosti

Na waleskom ostrove spozorovali z neba padať stovky mŕtvych vtákov. Miestni ani odborníci si tento jav nevedia racionálne vysvetliť.