• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 15.7.2020Meniny má Henrich
12°Bratislava

Čo sa vám v skutočnosti stane, ak zjete 5-dňové cestoviny alebo ryžu

  • 19:09 14.10.2019
  • Canberra
Čo sa vám v skutočnosti stane, ak zjete 5-dňové cestoviny alebo ryžu

Dvojica potravín po čase v niektorých prípadoch pôsobí fatálne.

Všetci vieme, že mäso, ktoré odpočívalo na kredenci viac ako 1-2 dni, sa už nedá zachrániť. V prípade nevinne vyzerajúcich cestovín a ryže by sme ale mali uplatňovať podobnú mentalitu, a to najmä kvôli baktérii s názvom Bacillus cereus.

B. cereus nie je ničím výnimočná a vyskytuje sa prakticky všade – v pôde, v organizmoch zvierat a hmyzu, v prachových časticiach aj v rastlinách. Čo z nej teda robí smrteľné nebezpečenstvo?

B. cereus sa rozmnožuje najmä na miestach, kde má prístup k dostatku živín z jedla, teda aj na ryži, mliečnych výrobkoch, korení, sušenom jedle a zelenine. Niektoré formy baktérie účinkujú ako probiotiká, iné zas u človeka dokážu vyvolať príznaky otravy jedlom. V najhorších prípadoch dokonca môže nastať smrť.

5-násobná otrava kvôli šalátu

Journal of Clinical Microbiology v roku 2005 priniesol správu o otrave jedlom u 5 detí v jednej domácnosti po tom, ako všetky zjedli 4 dni starý cestovinový šalát. Rodina šalát pripravila v piatok, v sobotu si ho vzali na piknik a do pondelka bol odložený v chladničke. V tento deň ho deti zjedli.

U všetkých 5 detí sa po zjedení cestovín dostavili typické príznaky otravy jedlom. Rodičia ich vzali do nemocnice, kde došlo k úmrtiu toho najmladšieho. Ďalšie dieťa si domov odnieslo vážne poškodenie pečene a ostatné 3 utrpeli miernejšiu formu otravy jedlom.

Vedci v štúdii poukazujú na to, že prípady otravy jedlom väčšinou nekončia na pohotovosti kvôli relatívne miernym príznakom, a úmrtia v dôsledku nakazenia a následného poškodenia pečene sú extrémne vzácne. Napriek tomu nešlo o jediný prípad, ktorý zaskočil odborníkov.

Smrteľné následky predprípravy jedla

Ďalší prípad fatálnych následkov konzumácie starých cestovín sa vyskytol v Belgicku v roku 2011. 20-ročnému študentovi sa stala osudná predpríprava jedla na týždeň vopred.

Študent si v predstihu uvaril špagety, ktoré o 5 dní prihrial spolu s omáčkou a na neurčitý čas nechal na kuchynskej linke. Po zjedení cestovín nastúpila hnačka, bolesť brucha a zvracanie. Študent po niekoľkých hodinách boja s príznakmi umrel.

Otrava jedlom: Príznaky a prevencia

Predtým, ako sa navždy vzdáte cestovín, je nutné pripomenúť, že fatálne prípady sú mimoriadne raritné a väčšina ľudí ich prežije bez poškodenia pečene. O týchto prípadoch otravy jedlom sa ale často nehovorí, pretože sa väčšinou liečia v prostredí domova bez lekárskej analýzy, preto o nich neexistuje záznam.

Prečo je B. cereus niekedy taká smrteľná a čo sa s tým dá robiť? Baktéria je známa tým, že do jedla uvoľňuje nebezpečné toxíny. Niektoré z nich nedokáže zničiť ani teplo z mikrovlnky.

Jedným takýmto toxínom je emetický toxín, ktorý u človeka spôsobuje vracanie. Tento toxín dokáže odolať teplu vo výške 121 stupňov C po dobu 90 minút, pričom takýchto toxínov je oveľa viac.

Ďalším nebezpečným toxínom je hemolyzín BL, ktorý v tele vyvoláva zápal. Toxín sa zameriava na zdravé bunky, ktoré predierkuje, čím dôjde k ich smrti a vzniku zápalu.

Biotechnologička z Austrálskej národnej univerzity Anukriti Mathurová dodnes pracuje na identifikovaní spôsobov, ako zastaviť ničivý hemolyzín. Vedecký tím sa zameriava na to, ako zastaviť aktivitu toxínu a ako znížiť zápal, ktorý vyvoláva. Výskum v tejto oblasti je však ešte len v plienkach.

Kým vedci nenájdu spôsob, ako zabrániť postupu smrteľných toxínov v tele, stačí, keď si jedlo budete odkladať do chladničky a pred konzumáciou ho tepelne ošetríte. Prihrievaním by ste mali odstrániť väčšinu toxínov, ktoré sa v ňom môžu nachdádzať.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, sciencealert.com, asm.org, nih.gov
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Reportérka musela zakryť to, čo sa dialo za ňou

Video: Reportérka musela zakryť to, čo sa dialo za ňou

VČERA - 21:21Zaujímavosti

Reportérka na pláži musela svojím telom zakryť šokujúcu scénku, ktorá sa odohrala za jej chrbtom.

Video: Turisti by pre fotky aj zabíjali. Dieťa zhodili z útesu a držali ho len za ruky

Video: Turisti by pre fotky aj zabíjali. Dieťa zhodili z útesu a držali ho len za ruky

VČERA - 20:47Zaujímavosti

"Diablova cesta" je lákadlom pre mnohých turistov, ktorí túžia po dokonalých záberoch. Rodina s malým chlapcom to ale pri prehliadke miesta prehnala.

Video: Trump sa vozil na golfovom vozíku, pomocník z neho takmer vypadol

Video: Trump sa vozil na golfovom vozíku, pomocník z neho takmer vypadol

21:54 13.07.2020Zaujímavosti

Americký prezident sa nechal počuť, že golf vie hrať bleskovo rýchlo. Spomaliť zrejme nestíha ani pri šoférovaní vozíka, na čo doplatil jeho pomocník.

Video: Ako zviazať cesnak do strapcov

Video: Ako zviazať cesnak do strapcov

20:44 12.07.2020Zaujímavosti

Ak si doma vypestovaný cesnak túžite zviazať do strapcov, aké ste videli na domácich trhoviskách, toto video vás to naučí.

Video: Pracovník supermarketu sa rozprával s princom Charlesom, náhle odpadol

Video: Pracovník supermarketu sa rozprával s princom Charlesom, náhle odpadol

21:20 10.07.2020Zaujímavosti

Muž sa rozprával s princom Charlesom, keď náhle stratil vedomie a spadol na zem.