• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 11.8.2020Meniny má Zuzana
21°Bratislava

Bábätku odpadla noha. Mladá mama varuje rodičov a lekárov pred nebezpečným ochorením

  • 20:36 12.08.2019
  • Cleethorpes
Bábätku odpadla noha. Mladá mama varuje rodičov a lekárov pred nebezpečným ochorením

Matka opísala hrôzu, ktorou si so synom prešla.

Mladá matka si prešla peklom, keď jej syn prišiel o všetky štyri končatiny následkom sepsy, ktorá nastala po infekcii hrdla. Ako uvádza Daily Mail, 23-ročná Abigail Wardlová sa obávala, že jej syn je dehydrovaný, keď odmietal jesť a piť a všimla si mäkkú priehlbinu na zadnej časti hlavy. Na druhý deň lekári malého Olivera Aisthorpa uviedli do umelého spánku, keď zistili, že chlapček dostal sepsu. Matke z Cleethorpes v anglickom Lincolnshire doktori oznámili, Oliver pravdepodobne neprežije a dokonca bol k nemu v nemocnici privolaný kňaz, aby ho pokrstil.

Oliverovi sa však podarilo prežiť, no následkom sepsy mu sčerneli a odumreli všetky končatiny a ako uviedla jeho matka, jedna noha mu dokonca odpadla, keď ho dvíhala. Po amputovaní zvyšných končatín chlapca prepustili z nemocnice a podľa jeho rodiny sa mu postupne darí prispôsobiť životu bez rúk a nôh. Wardleová však aj napriek krutému osudu opisuje ich strasti s pozitívnymi vyhliadkami:

„To, čím sme prešli, bolo strašné a v živote som sa tak nebála. Niektorí ľudia nás možno ľutujú, ale ja sa cítim ako najšťastnejšia mama na svete. Stále mám svojho Olivera, možno nemá ruky ani nohy, ale stále je to môj usmiaty, statočný chlapec."

Moment, kedy chlapcovi odpadla noha opísala slovami:

„Jedného dňa mi zdravotná sestra pomáhala zdvihnúť Olivera z jeho kresla späť do postele a jeho noha jednoducho odpadla. Lekári pribehli a pýtali sa ma, či chcem opustiť miestnosť, pretože to bolo dosť nepríjemné. Povedala som im: "Noha môjho syna práve odpadla a visí na vlásku, nechcem ho tu nechať."

Vážne následky sepsy u detí

Matka si všimla podozrivý príznak, keď našla mäkkú priehlbinu na Oliverovej hlave, čo je symptóm sepsy u batoliat. Následne vzala svojho syna k všeobecnému lekárovi, ktorý jej povedal, aby mu dala tekutiny a paracetamol. Keď sa Oliverov stav nasledujúci deň zhoršil, matka ho zobrala do nemocnice. Odtiaľ ho pustili, no v noci sa chlapec stal letargickým a nemal energiu ani na plač. Mama vzala svojho syna späť do nemocnice a keď sa zdravotná sestra na dieťa pozrela, okamžite ho previezli na resuscitačné oddelenie.

Jeho ruky a nohy začali černieť a lekári museli chlapca uviesť do umelého spánku. Lekári zistili, že Oliverova sepsa vznikla pri nediagnostikovanej infekcii hrdla, ktorá nemala príznaky. Podarilo sa im stabilizovať chlapca, ale varovali Wardleovú, že ak sa jeho stav ešte zhorší, už ho nebudú môcť zachrániť. Amputácia sa stala jeho jedinou nádejou na prežitie.

Amputácia konečne priniesla úľavu

Sepsa môže spôsobiť nadmerné zrážanie krvi, čo spôsobuje zablokovanie krvných ciev. Tkanivá nedostávajú kyslík a živiny a dochádza k odumretiu. Ak zomrie príliš veľa tkaniva, musí sa odstrániť. Lekári chceli zachrániť Oliverovu nohu, no matka ich prosila, aby už operáciu viac neodkladali. Doktori si dlho mysleli, že nohu zachránia, no telo sa jej snažilo zbaviť.

Pred šiestimi týždňami sa lekári rozhodli amputovať aj zvyšné končatiny. Ako uviedla Wardleová: "Keď mu odstránili končatiny, bol ako iné dieťa - taký šťastný a plný života, konečne to bola úľava." Chlapec bol definitívne prepustený z nemocnice pred tromi týždňami a teraz si zvyká na život bez končatín.

Wardlová sa svojim príbehom snaží šíriť povedomie o sepse u detí. Medzi jej príznaky patrí neschopnosť močiť po dobu 12 hodín, neschopnosť udržať jedlo alebo mlieko a opuch v oblasti rany.

"Nechcem, aby si iná rodina prešla tým, čím sme si prešli my, a preto chcem, aby si všetci boli vedomí sepsy. Chcem, aby z toho, čo sa stalo Oliverovi, vyplynulo niečo dobré. Chcem, aby sa jeho príbeh použil na šírenie povedomia a na poučenie ostatných rodičov a praktických lekárov. Nemala som tušenie, ako chorý je Oliver, ale keby som nešla do nemocnice, nebol by tu."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, dailymail.co.uk, metro.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
VEĽKÝ TEST RÚŠOK: Tomuto typu sa vyhnite, je horší ako žiadne rúško

VEĽKÝ TEST RÚŠOK: Tomuto typu sa vyhnite, je horší ako žiadne rúško

VČERA - 20:19Zdravie

Podľa vedcov môžu niektoré typy pokrývok tváre v skutočnosti zvyšovať riziko šírenia koronavírusu.

Tieto lieky pri chronickej bolesti neužívajte, môžu vám skôr uškodiť

Tieto lieky pri chronickej bolesti neužívajte, môžu vám skôr uškodiť

20:09 09.08.2020Zdravie

Podľa lekárov môžu niektoré lieky spôsobiť viac škody ako úžitku.

Kedy vysoká teplota signalizuje nedostatok vitamínu: Na tieto príznaky treba dať pozor

Kedy vysoká teplota signalizuje nedostatok vitamínu: Na tieto príznaky treba dať pozor

20:08 08.08.2020Zdravie

Vysoká telesná teplota môže v niektorých prípadoch značiť nedostatok vitamínu. Ako zistiť, či si ho stačí doplniť, alebo či by ste radšej mali zájsť na vyšetrenie?

Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

19:37 07.08.2020Zdravie

Mnohí sa pri šírení koronavírusu spoliehajú na horúce počasie s veľkým množstvom UV žiarenia zo Slnka. Podľa odborníkov tak robia chybu.

Horúčavy majú trvať niekoľko dní, netreba zabúdať na pitný režim

Horúčavy majú trvať niekoľko dní, netreba zabúdať na pitný režim

14:25 07.08.2020Zdravie

Horúčavy, ktoré v piatok zasiahli Slovensko, by mali pretrvať aj počas nadchádzajúcich dní.