Ako ochrániť zdravie metabolizmu po menopauze? Pomôže vám tento vitamín

Metabolizmus sa s pribúdajúcim vekom spomaľuje a jeho zdravie kolabuje. Ako tomuto stavu zabrániť, ak už máte po menopauze?
Zdravie metabolizmu žien po menopauze neraz ohrozuje takzvaný metabolický syndróm. Ide o niekoľko rizikových faktorov (obezita, vysoký tlak, vysoká hladina cukru v krvi), ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku cukrovky 2. typu, infarktu, porážky a iných smrteľných ochorení.
Štúdia uverejnená v žurnále Menopause zisťovala vplyv estrogénu a vitamínu D na metabolický syndróm u skupiny Číňaniek po menopauze.
Štúdie sa dokopy zúčastnilo 616 žien vo veku od 49 do 86 rokov. Ani jedna z nich na začiatku skúmania neužívala doplnky s obsahom vitamínu D alebo estrogénu. V priebehu štúdie sa hodnotila hladina estradiolu (najsilnejší z estrogénových hormónov) a vitamínu D v ich krvi a prítomnosť rizikových faktorov metabolického syndrómu.
Vitamín, ktorý vás zachráni
Vedeckému tímu sa podarilo nájsť spojitosť medzi vitamínom D a estradiolom. U žien s nižšou hladinou vitamínu D v tele bola zároveň nižšia hladina estradiolu a naopak.
Ako sa ďalej podarilo preukázať, vysoká úroveň vitamínu D bola prítomná u tých žien, ktoré dosahovali lepšie hodnoty krvného tlaku, cukru a tukov v krvi. U tých, ktorým namerali nižšiu hodnotu estradiolu, tiež zaznamenali horšie výsledky merania krvného tlaku a vyššiu hladinu cholesterolu a triglyceridov.
Najvýznamnejším nálezom štúdie ostáva fakt, že ženy s nízkou úrovňou vitamínu D a estradiolu v organizme boli náchylnejšie na metabolický syndróm ako ostatné.
Čo je to metabolický syndróm?
Metabolický syndróm zahŕňa 5 rizikových faktorov: obezitu, vysokú úroveň triglyceridov, nízku úroveň HDL cholesterolu („dobrý“ cholesterol), vysoký krvný tlak a zvýšenú hladinu cukru v krvi.
Metabolický syndróm je závažný zdravotný problém obrovského počtu ľudí žijúcich v modernej dobe. Odhaduje sa, že len v Spojených štátoch sa v rokoch 2011 – 2012 pohybovalo 35% dospelých a polovica ľudí po 60-ke, ktorí trpeli touto poruchou.
Doktorka JoAnn Pinkertonová zo Severoamerickej spoločnosti na výskum menopauzy (The North American Menopause Society) hovorí, že nový výskum je dôkazom toho, že ženy po menopauze by mali prijímať vitamín D vo forme doplnkov. „Spoločnosť na výskum endokrinného systému odporúča ženám po menopauze užívať denne dávku aspoň 30 nanogramov na mililiter.“

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.