• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 12.7.2020Meniny má Nina
14°Bratislava

Smiech zo sna: Čo to znamená a je to normálne?

  • 22:25 05.06.2019
  • Bratislava
Smiech zo sna: Čo to znamená a je to normálne?

Prečo sa ľudia smejú zo sna a čo to v skutočnosti značí?

Možno ste už boli niekedy svedkami toho, že niekto sa počas spánku začal nahlas smiať. Výskumníci sa domnievajú, že vo väčšine prípadov ide o neškodný stav, ku ktorému dochádza počas REM spánku. V niektorých prípadoch ide o príznak poruchy spánku. V zriedkavých prípadoch môže byť príznakom neurologickej poruchy.

Hoci Sigmund Freud a iní psychoanalytici pripisujú smiech zo sna nevedomému prejavu prvotných inštinktov a strachu, odborníci túto teóriu odmietajú ako nedôveryhodnú.

Je to normálne?

Vo väčšine prípadov je smiech odpoveďou na niečo, čo stalo v sne. Po prebudení si môžeme pamätať, že sen bol podivný, bizarný, alebo vôbec nebol zábavný.

REM spánok je najhlbšou fázou spánku, počas ktorej ľudia snívajú. Je to posledná fáza cyklu spánku. Počas tejto doby väčšina ľudí pociťuje zníženie napätia svalov, kedy je telo paralyzované. Väčšina ľudí sa smeje v druhej polovici noci a môže ich to prebudiť.

Je ťažké posúdiť, ako často sa ľudia smejú zo sna, pretože to zvyčajne nedokážu hlásiť, pretože si to nepamätajú. Zdá sa však, že k tomu dochádza pomerne často.

Jedna štúdia zistila, že 33–44% z malej vzorky stredoškolákov sa v predchádzajúcich 6 mesiacoch zasmialo aspoň raz v spánku. Tá istá štúdia ukázala, že 73% zo vzorky študentov uviedlo, že sú si vedomí aspoň jedného prípadu smiech zo spánku za rok.

Vo väčšine prípadov je to normálne a neškodné. Avšak, niektoré príčiny smiechu počas spánku si môžu vyžadovať väčšiu pozornosť.

Sny

Najčastejšou príčinou smiechu v spánku je zvláštny sen. Naši partneri nám často opisujú smiech alebo chichotanie, ktoré môže snívajúceho prebudiť. Po prebudení však mnohí uvádzajú, že sen bol zvláštny alebo bizarný než zábavný. V zriedkavejších prípadoch môže byť smiech v spánku znakom iného zdravotného stavu.

Porucha REM spánku

Niektorí ľudia počas REM spánku nezažívajú uvoľnenie svalov. Ide o poruchu správania v REM spánku, ktorá spôsobuje, že prežívajú svoje sny s fyzickými pohybmi, ako je divoké mávanie končatín. To môže viesť k zraneniam osoby alebo jej partnera a časom sa tento stav zhoršuje.

Menej ako 1% všetkých ľudí má túto poruchu spánku, ale je častejšia u starších mužov. Najviac postihuje mužov starších ako 50 rokov a priemerný vek nástupu je približne 60 rokov.

Ľudia s neurologickým stavom, ako je Parkinsonova choroba, majú až o 50% vyššiu pravdepodobnosť vzniku tejto poruchy.

Nadmerná konzumácia alkoholu alebo abstinenčné príznaky, nedostatok spánku a vedľajšie účinky liekov môžu zohrávať úlohu v rozvoji poruchy správania v REM spánku.

Najbežnejšou liečbou tohto stavu sú antikonvulzíva. Odborníci tiež odporúčajú, aby bola spálňa bezpečnejším prostredím. Je potrebné preto odtiahnuť stolíky, budík či lampy ďaleko od postele.

Neurologické stavy

V zriedkavých prípadoch môže mať smiech zo spánku súvis s neurologickým stavom. Ako bolo uvedené vyššie, u ľudí s chorobami, ako je Parkinsonova choroba, je väčšia pravdepodobnosť poruchy správania v REM spánku.

Iné stavy, ako je hypotalamický hamartóm (HH), môžu tiež spôsobovať záchvaty nekontrolovaného smiechu alebo chichotania. Môžu nastať kedykoľvek, ale často sa vyskytujú, keď osoba zaspí.

HH je benígny vrodený nádor, ktorý vzniká pri abnormálnom embryonálnom vývoji mozgového tkaniva. Záchvaty smiechu sa môžu vyskytnúť mnohokrát za deň a trvajú približne 10 - 20 sekúnd. Môžu začať s pocitom “motýlích krídel” v bruchu, šteklenia na hrudi alebo bolesťou hlavy.

Smiech u bábätiek

Deti sa často smejú v spánku. Odborníci si nie sú úplne istí, prečo, ale je to veľmi časté a zvyčajne sa netreba ničoho obávať. Dôvodom na obavy môže byť, ak má dieťa niekoľko nekontrolovateľných záchvatov smiechu po celý deň sprevádzaných inými nezvyčajnými správaniami, ako sú tie, ktoré sú uvedené vyššie. V takých prípadoch je vhodné sa poradiť s pediatrom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, cambridge.org, frontiersin.org, sleepassociation.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zvláštna reakcia na dezinfekciu rúk: Muža hospitalizovali s príznakmi ako po opici

Zvláštna reakcia na dezinfekciu rúk: Muža hospitalizovali s príznakmi ako po opici

VČERA - 20:15Zdravie

Muž dostal neobvyklú reakciu na dezinfekčný prostriedok na ruky.

Nízkotučná verzus vysokotučná strava: Ktorá z nich je účinnejšia pri chudnutí?

Nízkotučná verzus vysokotučná strava: Ktorá z nich je účinnejšia pri chudnutí?

VČERA - 19:36Zdravie

Výskum ukázal, či obmedzenie tukov skutočne pomáha pri chudnutí.

Od alergie po absces – 11 dôvodov, prečo vám opuchla tvár

Od alergie po absces – 11 dôvodov, prečo vám opuchla tvár

VČERA - 17:55Zdravie

Za opuch v oblasti tváre niekedy môžu aj zdanlivo nesúvisiace problémy.

Stres alebo staroba? Čo sa vám snažia povedať vaše šedivejúce vlasy

Stres alebo staroba? Čo sa vám snažia povedať vaše šedivejúce vlasy

VČERA - 8:22Zdravie

Ako zistiť, či šedivenie vlasov súvisí s prirodzeným starnutím alebo stresom? Po odpoveď si zájdeme za psychológmi.

Nové zistenie: Koronavírus môže spôsobiť smrteľný zápal centrálnej nervovej sústavy

Nové zistenie: Koronavírus môže spôsobiť smrteľný zápal centrálnej nervovej sústavy

20:12 09.07.2020Zdravie

Štúdia zaznamenala vyšší počet pacientov so zriedkavým a niekedy fatálnym neurologickým ochorením nazývaným ADEM.