• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.3.2019Meniny má Adrián
19°Bratislava

Táto spánková porucha súvisí s mimoriadne vysokým rizikom Parkinsonovej choroby

  • 19:54 08.03.2019
  • Montreal
Táto spánková porucha súvisí s mimoriadne vysokým rizikom Parkinsonovej choroby

Na základe obrovskej štúdie sa podarilo zistiť, že ľudia s určitou spánkovou poruchou majú vysoké riziko nástupu Parkinsonovej choroby.

Parkinsonova choroba je neurologické ochorenie, ktoré postihuje motoriku človeka a môže viesť k vzniku ďalších neurodegeneratívnych porúch. Vedci dodnes presne nevedia, čo spôsobuje Parkinsonovu chorobu, ale podarilo sa im odhaliť niekoľko rizikových faktorov, ktoré ju môžu predurčovať.

Medzi najčastejšie rizikové faktory Parkinsonovej choroby patrí pohlavie, vek, a genetická predispozícia. Najnovšie sa k týmto faktorom pridala aj konkrétna spánková porucha, ktorá dokáže predpovedať nástup Parkinsonovej choroby s vysokou pravdepodobnosťou.

Ide o takzvané poruchy správania v REM spánku. Už ich názov napovedá, že k nim dochádza počas REM fázy spánku, keď je telo paralyzované. V tejto fáze sa nám snívajú najživšie sny, a paralýza nám zabraňuje v tom, aby sme na ne fyzicky reagovali. U ľudí s poruchami správania v REM spánku ale nedochádza k celkovej paralýze, čo znamená, že počas spánku môžu robiť to, o čom sa im sníva, bez toho, aby o tom vedeli. Námesačnosť je jednou z porúch správania v REM fáze.

Výskumu z prostredia McGillovej univerzity v kanadskom Montreale sa podarilo dokázať, že mnohí pacienti s poruchou správania v REM fáze časom nadobudnú aj príznaky Parkinsonovej choroby. Rozhodli sa preto zistiť, či by táto spánková porucha mohla byť priamym spúšťačom ochorenia.

Vedci preto zhodnotili motoriku, kognitívne schopnosti a senzorické schopnosti 1.280 ľudí s poruchou správania v REM fáze. Keď sa s nimi opäť stretli po 12 rokoch, zistili, že až u 73.5 percent účastníkov sa za tento čas vyvinula Parkinsonova choroba.

Pacienti, ktorí za 12 rokov začali pociťovať problémy s motorikou, mali až trojnásobnú šancu na vznik Parkinsonovej choroby a jej podobných ochorení ako demencia. Vysoké riziko bolo aj u tých, ktorí vykazovali kognitívne poruchy alebo začali mať problémy s čuchom.

Keďže sa štúdia odohrávala v rôznych zdravotníckych centrách naprieč Severnou Amerikou, Európou a Áziou, dá sa povedať, že jej výsledky sú aplikovateľné na celú populáciu.

Lacnejšia a rýchlejšia forma testovania

Parkinsonova choroba sa obvykle diagnostikuje pomocou zobrazenia dopamínových transportérov, ktoré hodnotí integritu dopaminergického systému, ktorý sa pri Parkinsonovej chorobe skracuje. Ide o časovo a finančne náročný zákrok, ktorý by mohol byť nahradený metódou pozorovania a hodnotenia rizikových faktorov, ktoré predkladajú autori našej štúdie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, oup.com, medicalnewstoday.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Mozgová aneuryzma: Čo to je, prečo vzniká, a ako ju liečiť?

Mozgová aneuryzma: Čo to je, prečo vzniká, a ako ju liečiť?

VČERA - 20:13Zdravie

Podľa odhadov sa aneuryzma nachádza v mozgu približne každého 20. z nás. Ako tento stav vzniká, a kedy môže ohroziť život?

Ľudia s Parkinsonovou chorobou voňajú inak. Túto vôňu by ste si mali všímať

Ľudia s Parkinsonovou chorobou voňajú inak. Túto vôňu by ste si mali všímať

VČERA - 19:49Zdravie

Parkinsonova choroba dokáže zmeniť aj ľudský pach.

Vysoký krvný tlak nie je vždy zlý. Týmto ľuďom môže dokonca prospievať

Vysoký krvný tlak nie je vždy zlý. Týmto ľuďom môže dokonca prospievať

VČERA - 19:14Zdravie

Podľa nových údajov nie je znižovanie vysokého krvného tlaku prospešné pre všetkých pacientov.

Vedci odhalili šiesty zmysel človeka. Máte ho aj vy?

Vedci odhalili šiesty zmysel človeka. Máte ho aj vy?

20:04 21.03.2019Zdravie

Niektorí z nás možno nevedomky disponujú schopnosťou, ktorá sa doteraz pripisovala len zvieratám. Ako zistiť, či ste jedným z vyvolených?

Tento minerál vám nesmie chýbať, ak chcete schudnúť

Tento minerál vám nesmie chýbať, ak chcete schudnúť

19:38 21.03.2019Zdravie

Vyššie hladiny minerálu dokážu výrazne pomôcť pri snahe schudnúť.