• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 16.8.2022Meniny má Leonard
21°Bratislava

Táto spánková porucha súvisí s mimoriadne vysokým rizikom Parkinsonovej choroby

  • 19:54 08.03.2019
  • Montreal
Táto spánková porucha súvisí s mimoriadne vysokým rizikom Parkinsonovej choroby

Na základe obrovskej štúdie sa podarilo zistiť, že ľudia s určitou spánkovou poruchou majú vysoké riziko nástupu Parkinsonovej choroby.

Parkinsonova choroba je neurologické ochorenie, ktoré postihuje motoriku človeka a môže viesť k vzniku ďalších neurodegeneratívnych porúch. Vedci dodnes presne nevedia, čo spôsobuje Parkinsonovu chorobu, ale podarilo sa im odhaliť niekoľko rizikových faktorov, ktoré ju môžu predurčovať.

Medzi najčastejšie rizikové faktory Parkinsonovej choroby patrí pohlavie, vek, a genetická predispozícia. Najnovšie sa k týmto faktorom pridala aj konkrétna spánková porucha, ktorá dokáže predpovedať nástup Parkinsonovej choroby s vysokou pravdepodobnosťou.

Ide o takzvané poruchy správania v REM spánku. Už ich názov napovedá, že k nim dochádza počas REM fázy spánku, keď je telo paralyzované. V tejto fáze sa nám snívajú najživšie sny, a paralýza nám zabraňuje v tom, aby sme na ne fyzicky reagovali. U ľudí s poruchami správania v REM spánku ale nedochádza k celkovej paralýze, čo znamená, že počas spánku môžu robiť to, o čom sa im sníva, bez toho, aby o tom vedeli. Námesačnosť je jednou z porúch správania v REM fáze.

Výskumu z prostredia McGillovej univerzity v kanadskom Montreale sa podarilo dokázať, že mnohí pacienti s poruchou správania v REM fáze časom nadobudnú aj príznaky Parkinsonovej choroby. Rozhodli sa preto zistiť, či by táto spánková porucha mohla byť priamym spúšťačom ochorenia.

Vedci preto zhodnotili motoriku, kognitívne schopnosti a senzorické schopnosti 1.280 ľudí s poruchou správania v REM fáze. Keď sa s nimi opäť stretli po 12 rokoch, zistili, že až u 73.5 percent účastníkov sa za tento čas vyvinula Parkinsonova choroba.

Pacienti, ktorí za 12 rokov začali pociťovať problémy s motorikou, mali až trojnásobnú šancu na vznik Parkinsonovej choroby a jej podobných ochorení ako demencia. Vysoké riziko bolo aj u tých, ktorí vykazovali kognitívne poruchy alebo začali mať problémy s čuchom.

Keďže sa štúdia odohrávala v rôznych zdravotníckych centrách naprieč Severnou Amerikou, Európou a Áziou, dá sa povedať, že jej výsledky sú aplikovateľné na celú populáciu.

Lacnejšia a rýchlejšia forma testovania

Parkinsonova choroba sa obvykle diagnostikuje pomocou zobrazenia dopamínových transportérov, ktoré hodnotí integritu dopaminergického systému, ktorý sa pri Parkinsonovej chorobe skracuje. Ide o časovo a finančne náročný zákrok, ktorý by mohol byť nahradený metódou pozorovania a hodnotenia rizikových faktorov, ktoré predkladajú autori našej štúdie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, oup.com, medicalnewstoday.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

VČERA - 14:28Zdravie

Opaľovacie krémy s chemickými filtrami nie sú vhodné pre deti do troch rokov. Upozorňuje na to dermatovenerologička z Národného onkologického ústavu Zuzana Zelenayová.

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

7:02 14.08.2022Zdravie

Na vyrovnanú hladinu cukru v krvi si musia dávať pozor nielen diabetici. Tieto chyby pri raňajkách ju dokážu vykoľajiť.

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

20:05 13.08.2022Zdravie

Kuchári a kuchárky, ale aj konzumenti, ktorí často prichádzajú do kontaktu s niektorými druhmi kuchynského riadu, u seba výrazne zvyšujú riziko vzniku rakoviny.

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

7:03 13.08.2022Zdravie

O negatívach spojených s konzumáciou alkoholu počul už každý. Prečo si teda stále klameme? Týchto 9 lží sa stále nevytratilo z povedomia verejnosti.

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.