Lekári varujú pred epidémiou chronickej obličkovej choroby, títo ľudia sú najviac ohrození

Vedci zistili možné príčiny epidémie chronického ochorenia obličiek.
Pri chronickom ochorení obličiek (CKD - angl. Chronic Kidney Disease) sa postupne zhoršuje funkcia obličiek. Tento párový orgán filtruje nebezpečné látky a odpadové produkty z krvi. Pri poškodení obličiek sa tieto produkty hromadia v tele a spôsobujú ochorenia.
Ľudia s CKD môžu mať vysoký krvný tlak, anémiu, slabé kosti a poškodenie nervov. Zlyhanie obličiek zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Tieto komplikácie sa môžu vyskytovať pomaly počas dlhého obdobia.
Nájdenie potenciálnych príčin epidémie
Bežné príčiny zahŕňajú diabetes a vysoký krvný tlak, ktoré sú zodpovedné až za dve tretiny prípadov. Včasná diagnostika a liečba môže zabrániť mnohým komplikáciám. V poslednej dobe sa však toto ochorenie začalo šíriť u ľudí, ktorí pracujú v horúcich klimatických podmienkach.
Výskumní pracovníci z University of Colorado Anschutz zistili, že poľnohospodári, farmári, baníci aj ľudia, ktorí pracujú na plantážach s cukrovou trstinou, bavlnou a kukuricou, sú náchylnejší na rozvoj obličkovej choroby.
Výsledky výskumu boli publikované v odbornom časopise New England Journal of Medicine. Výskumníci sa domnievajú, že vysoké teploty, spôsobené klimatickými zmenami, a pesticídy, ako napríklad glyfosát, by mohli hrať úlohu v tejto epidémii.
Poľnohospodári na Srí Lanke vystavení glyfosátu vykazovali vysoké riziko CKD. Výskumníci tiež skúmali ťažké kovy, ako je olovo a kadmium, ktoré sú bežnými vinníkmi poškodenia obličiek na Srí Lanke a v Strednej Amerike. Ako priblížil spoluautor štúdie Richard Johnson, z Lekárskej fakulty University of Colorado:
"Niektoré pesticídy sú nefrotoxické a mohli by kontaminovať zásoby vody. V skutočnosti existujú štúdie, ktoré dokazujú, že epidémia na Srí Lanke je najväčšia v oblastiach, kde sú plytké studne, v ktorých by sa mohli koncentrovať toxíny."
Ďalšie možné príčiny zahŕňajú infekčné ochorenia, ktoré môžu postihnúť obličky, ako je napríklad hantavírus a leptospiróza, a genetické faktory. Podľa vedcov sú vinníkmi aj vystavenie teplu, ťažká práca a pretrvávajúca dehydratácia.
Epidémia sa rýchlo šíri
Táto choroba sa rýchlo šíri medzi pracovníkmi na vidieku. Autor štúdie Lee Newman poznamenáva, že "toto nie je obvyklé ochorenie obličiek [pretože] nie je spôsobené vysokým krvným tlakom alebo cukrovkou."
„Podľa môjho názoru majú v tejto epidémii význam klimatické zmeny,“ hovorí Johnson. Keď hovoríme o prevalencii choroby medzi vidieckymi pracovníkmi, Johnson dodáva: "Sú to ľudia, ktorí živia planétu. [...] Ak klimatické zmeny budú takto pokračovať, kto nás nakŕmi?"
Výsledky novej štúdie naznačujú, že príčinou tejto epidémie chronického obličkového ochorenia môže byť kombinácia klimatických zmien, toxínov a infekcií. Newman a Johnson sa domnievajú, že inštitúcie musia prijať opatrenia, aby zabránili epidémii tým, že zabezpečia, aby pracovníci mali riadne prestávky, zostali hydratovaní a trávili čas mimo slnka.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.