Farba piluliek má vplyv na to, do akej miery u vás budú účinkovať

Prečo sa niektoré pilulky predávajú ako biele, iné ako ružové? Rozličné farby liekov majú svoje vysvetlenie v psychológii.
Niet lepšieho dôkazu o sile ľudského mozgu, ako je placebo. Stačí uveriť predstave o tom, že vás malá cukrová tabletka razom zbaví bolesti hlavy, a bolesť skutočne pominie.
Mozog je mocný orgán, ktorý dokáže uplatniť placebo efekt aj pri užívaní skutočných liekov. V tomto prípade na nás však účinkuje ich farba. Na začiatok si položme otázku: Ak by sa vám na pokožke vytvorila svrbivá vyrážka a mali by ste na výber biely a červený krém proti svrbeniu, ktorým by ste ju natreli?
Ako chutí dúha?
Placebo je mocný jav, vďaka ktorému niečo, čo by nemalo zavážiť, mení celú skutočnosť. Tento psychologický efekt sa často spomína v súvislosti s „falošnými“ liekmi, no jeho značný vplyv možno pozorovať aj pri naozajstných liečivách.
Štúdia z roku 1996 hovorí, že zelené a modré pilulky u ľudí po užití častejšie pôsobia utišujúco ako pilulky iných farieb. Oproti tomu červené a oranžové dodávajú užívateľom viac energie.
Žlté pilulky podľa štúdie z roku 1970 slúžia tiež ako antidepresíva, a štúdia z roku 1982 zas tvrdí, že zelené pilulky bojujú proti úzkosti, a tie biele utišujú bolesť. Aj vy by ste svoju svrbivú vyrážku natreli radšej bielym ako červeným krémom?
Farby a ich význam
Možno aj napriek svojmu presvedčeniu každý z nás podvedome vníma farby okolo seba a ich symboliku. Stačí sa napríklad pozrieť na obchodné značky, ktoré využívajú znalosť farebného spektra na prilákanie zákazníkov.
Mozog vníma jednotlivé farby v prostredí, na základe čoho si stanovuje očakávania od udalostí a skutkov.
Napríklad žltú farbu si asociujeme s hrejivými energickými slnečnými lúčmi, a pri modrej zas myslíme na pokojnú hladinu mĺkveho jazera. Je preto pochopiteľné, že žlté antidepresíva pacientovi navodia radostné myšlienky ešte pred prehltnutím, zatiaľ čo pri modrých by to také jednoznačné rozhodne nebolo.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.