Dietetik radí: Takto vyzerá najzdravší spôsob, ako piť alkohol

Profesionál v odbore výživy a stravovania odpovedá na najčastejšie otázky ohľadom stravovania a alkoholu.
Vo vedeckých kuloároch nepretržite prebieha horúca debata o tom, koľko dávok alkoholu denne, respektíve týždenne, sa ešte dá považovať za zdravé množstvo. Už dávno neplatí, že muži si môžu pokojne dopriať 2 poháriky za deň a ženy jeden. Niektoré výskumy zachádzajú do extrému, a hovoria, že aj jeden pohár alkoholu za deň je prílišná záťaž pre zdravie.
Keď si zhubné účinky alkoholu na orgány spojíte s množstvom kalórií a cukru, ktoré obsahuje, možno dospejete k otázke, či by nebolo lepšie skutočne skoncovať s alkoholickými nápojmi. Dietetik Chris Mohr, ktorý je majiteľom poradenskej spoločnosti Mohr Results, si myslí, že alkoholu sa celkom vzdať netreba, ak vieme, ako ho správne piť.
Ako čo najlepšie vyvážiť konzumáciu alkoholu so zdravým životným štýlom?
Mohr radí: Buďte snob. Raz za čas si vychutnajte príchuť a arómu kvalitného nápoja v kruhu priateľov, nikdy však nie osamote. Nemali by ste to preháňať. „Moje maximum sú dve čapované pivá na jedno posedenie, najviac dvakrát za týždeň. Alebo jeden burbon.“
Ak hľadáte tú najzdravšiu voľbu, siahnite po čistých alkoholických nápojoch. Tie miešané obsahujú zbytočné dávky cukru naviac.
Na čo dať pozor pri pive?
Čapované pivo veľa ráz obsahuje viac alkoholu ako pivo zakúpené v obchode. Viac alkoholu znamená viac kalórií. Približne 2-litrové pivo s 9-percentným obsahom alkoholu napríklad obsahuje 270 kalórií.
V bare si však treba dať pozor aj na radlery alebo miešané pivá, ktoré zvyčajne obsahujú len pivo zmiešané s vysokokalorickou limonádou.
Ak sa snažím obmedziť sacharidy, mám vždy voliť vodku?
Ak k svojej nízkosacharidovej diéte v podobe moderných názvov ako paleo-diéta alebo keto-diéta pristupujete naozaj zodpovedne, potom určite viete, že by ste nemali piť žiaden alkohol. Existuje však zoznam alkoholických nápojov, ktoré obsahujú len veľmi málo cukru, a medzi ne patrí určite aj vodka, ale tiež rum a tequila.
Pomáha tequila regulovať krvný cukor?
Možno aj vy ste niekde započuli správy o tom, že tequila pomáha bojovať hneď s niekoľkými ochoreniami, a to vďaka schopnosti regulovať hladinu krvného cukru. Nie je to však pravda.
Tak, ako vodka, rum a džin, aj tequila obsahuje minimum kalórií, čo znamená, že ak ich pijete samé, nezvýšia vašu hladinu cukru.
Zdravotné výhody tequily sa zvyknú zamieňať s vlastnosťami rastliny, z ktorej sa vyrába, teda agáva. Hoci je pravda, že agáva má nízky glykemický index, všetky jej dobré vlastnosti sa strácajú v momente, keď sa destiluje.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.