• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 21.8.2019Meniny má Jana
20°Bratislava

Kurzy autoškoly sú stále drahšie. Rastie úmerne aj ich kvalita?

  • 18:45 18.05.2019
  • Bratislava
Kurzy autoškoly sú stále drahšie. Rastie úmerne aj ich kvalita?

V niektorých autoškolách dnes zaplatíte o 200 eur viac ako pred dvomi rokmi.

Ceny kurzov pre získanie vodičského oprávnenia na osobné automobily, ľudovo nazývané kurzy autoškoly, v priebehu posledných rokov výrazne vzrástli. Podľa TV Markíza sa ceny za tieto kurzy na niektorých miestach Slovenska v priebehu posledných dvoch rokov zvýšili až o dvesto eur. Najviac to pocítili mladí ľudia v Bratislave.

Najnovšie správy pritom tvrdia, že zdražovanie kurzov autoškôl ešte neskončilo, rásť by mali opäť začiatkom budúceho roka.

Za nárast cien kurzov v poslednom období môžu úpravy legislatívy platnej v Slovenskej republike. Všetky automobily patriace autoškole musia byť povinne vybavené GPS zariadením a čítačkou kľúčových čipov. Tieto kľúčové čipy majú inštruktori i žiaci, pričom pri každom použití vozidla ich musia priložiť k čítačke.

Dôvody na zavedenie povinnosti mať v autách takúto výbavu sú zrejmé: ministerstvo dopravy chcelo takýmto spôsobom bojovať proti autoškolám, ktorých inštruktori jazdy iba predstierali a vodičáky rozdávali nevyškoleným novopečeným vodičom.

Náklady na zriadenie týchto zariadení museli niesť prevádzkovatelia autoškôl, investície sa pritom počítali v rozmedzí jedného až piatich tisíc eur. Zriadenie týchto zariadení údajne malo za dôsledok nutnosť zvýšenia cien kurzov až o dvesto eur, ako tomu bolo napríklad v Bratislave.

Či bolo toto zvýšenie úmerné, je otázne.

Zatiaľ, čo priemerná cena kurzu na získanie vodičského oprávnenia typu B stála v roku 2017 asi 500 eur, v roku 2019 to bolo už 700 eur. Rast cien pocítilo celé Slovensko, ale v porovnaní s Bratislavou sa jednalo o výrazne menšie navýšenia. V Nových Zámkoch si spravíte vodičák už za 550 eur, teda o 150 eur lacnejšie ako v hlavnom meste. Podmienky pritom majú všetky autoškoly totožné bez ohľadu na lokalitu svojho pôsobenia.

Od januára 2020 ceny kurzov autoškôl opäť porastú, čo prevádzkovatelia autoškôl obhajujú prirodzeným vývojom a snahou o kompenzovanie predchádzajúcich nákladov.

Stúpa aj kvalita?

Ak zohľadníme skutočnosť, že žiaci autoškôl pre nové technické zariadenia musia skutočne absolvovať jazdy, nemôžu sa im vyhnúť alebo ich iba predstierať, môžeme uvažovať aj o relatívnom zvýšení kvality výučby nových vodičov.

Bolo by ale naivné domnievať sa, že za doplatok navyše inštruktori venujú žiakom alikvótne viac pozornosti ako doteraz alebo úmerne k cene zvyšujú kvalitu výúčby.

Autoškoly dnes dodržiavajú vzdelávacie postupy, ktoré sú dané zákonom a to, čo autoškoly vzájomne odlišuje, je okrem finálnej ceny kurzu aj prístup jej inštruktorov ku klientom-žiakom. V tomto kontexte stále majú priestor na realizáciu a konkurenčným tlakom vytvorenú snahu o poskytnutie čo najlepšej služby.

Zdroj: Autoviny.sk

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Erik Stríž, Autoviny.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prečo je dobré vypnúť klimatizáciu 5 - 10 minút pred dojazdom do cieľa

Prečo je dobré vypnúť klimatizáciu 5 - 10 minút pred dojazdom do cieľa

VČERA - 9:10Auto

Najčastejším problémom, ktorý stojí za nefunkčnosťou klimatizácie, je únik chladiacej kvapaliny.

Mercedes svojou reklamou na SUV od AMG vyvolal vlnu tvrdej kritiky

Mercedes svojou reklamou na SUV od AMG vyvolal vlnu tvrdej kritiky

15:12 03.08.2019Auto

Vzhľadom na súčasné diskusie o globálnom otepľovaní a klimatických zmenách sa na hlavu Mercedesu zosypala tvrdá kritika pre reklamu na upravený model SUV dcérskej značky AMG.

Elektromobily sú nevyhnutné, no pretrvajú aj spaľovacie pohony

Elektromobily sú nevyhnutné, no pretrvajú aj spaľovacie pohony

16:12 28.07.2019Auto

Gregor Strassl, šéf najväčšieho rakúskeho súkromného predajcu vozidiel Denzel, považuje príchod elektromobilov za nevyhnutný, no uprednostňuje spoločné používanie spaľovacích motorov, elektrických a hybridných pohonov.

6 tajomstiev o vašom aute, ktoré poznajú len experti

6 tajomstiev o vašom aute, ktoré poznajú len experti

19:41 22.07.2019Auto

Tieto triky poznajú mnohí experti, no len neradi sa o ne delia.

Flixmobility rozšíri ponuku o zdieľanú automobilovú mobilitu

Flixmobility rozšíri ponuku o zdieľanú automobilovú mobilitu

13:04 20.07.2019Auto

Spoločnosť Flixmobility, ktorá prevádzkuje autobusovú prepravu pod značkou Flixbus, plánuje vstúpiť na trh zdieľanej mobility.