• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 12.7.2020Meniny má Nina
14°Bratislava

Kurzy autoškoly sú stále drahšie. Rastie úmerne aj ich kvalita?

  • 18:45 18.05.2019
  • Bratislava
Kurzy autoškoly sú stále drahšie. Rastie úmerne aj ich kvalita?

V niektorých autoškolách dnes zaplatíte o 200 eur viac ako pred dvomi rokmi.

Ceny kurzov pre získanie vodičského oprávnenia na osobné automobily, ľudovo nazývané kurzy autoškoly, v priebehu posledných rokov výrazne vzrástli. Podľa TV Markíza sa ceny za tieto kurzy na niektorých miestach Slovenska v priebehu posledných dvoch rokov zvýšili až o dvesto eur. Najviac to pocítili mladí ľudia v Bratislave.

Najnovšie správy pritom tvrdia, že zdražovanie kurzov autoškôl ešte neskončilo, rásť by mali opäť začiatkom budúceho roka.

Za nárast cien kurzov v poslednom období môžu úpravy legislatívy platnej v Slovenskej republike. Všetky automobily patriace autoškole musia byť povinne vybavené GPS zariadením a čítačkou kľúčových čipov. Tieto kľúčové čipy majú inštruktori i žiaci, pričom pri každom použití vozidla ich musia priložiť k čítačke.

Dôvody na zavedenie povinnosti mať v autách takúto výbavu sú zrejmé: ministerstvo dopravy chcelo takýmto spôsobom bojovať proti autoškolám, ktorých inštruktori jazdy iba predstierali a vodičáky rozdávali nevyškoleným novopečeným vodičom.

Náklady na zriadenie týchto zariadení museli niesť prevádzkovatelia autoškôl, investície sa pritom počítali v rozmedzí jedného až piatich tisíc eur. Zriadenie týchto zariadení údajne malo za dôsledok nutnosť zvýšenia cien kurzov až o dvesto eur, ako tomu bolo napríklad v Bratislave.

Či bolo toto zvýšenie úmerné, je otázne.

Zatiaľ, čo priemerná cena kurzu na získanie vodičského oprávnenia typu B stála v roku 2017 asi 500 eur, v roku 2019 to bolo už 700 eur. Rast cien pocítilo celé Slovensko, ale v porovnaní s Bratislavou sa jednalo o výrazne menšie navýšenia. V Nových Zámkoch si spravíte vodičák už za 550 eur, teda o 150 eur lacnejšie ako v hlavnom meste. Podmienky pritom majú všetky autoškoly totožné bez ohľadu na lokalitu svojho pôsobenia.

Od januára 2020 ceny kurzov autoškôl opäť porastú, čo prevádzkovatelia autoškôl obhajujú prirodzeným vývojom a snahou o kompenzovanie predchádzajúcich nákladov.

Stúpa aj kvalita?

Ak zohľadníme skutočnosť, že žiaci autoškôl pre nové technické zariadenia musia skutočne absolvovať jazdy, nemôžu sa im vyhnúť alebo ich iba predstierať, môžeme uvažovať aj o relatívnom zvýšení kvality výučby nových vodičov.

Bolo by ale naivné domnievať sa, že za doplatok navyše inštruktori venujú žiakom alikvótne viac pozornosti ako doteraz alebo úmerne k cene zvyšujú kvalitu výúčby.

Autoškoly dnes dodržiavajú vzdelávacie postupy, ktoré sú dané zákonom a to, čo autoškoly vzájomne odlišuje, je okrem finálnej ceny kurzu aj prístup jej inštruktorov ku klientom-žiakom. V tomto kontexte stále majú priestor na realizáciu a konkurenčným tlakom vytvorenú snahu o poskytnutie čo najlepšej služby.

Zdroj: Autoviny.sk

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Erik Stríž, Autoviny.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Predaj automobilov v Európe klesne tento rok podľa VDA o zhruba 25 %

Predaj automobilov v Európe klesne tento rok podľa VDA o zhruba 25 %

17:52 05.07.2020Auto

Predaj automobilov v Európe klesne tento rok o zhruba 25 % v porovnaní s rokom 2019 v dôsledku pandémie nového koronavírusu.

Muskov najnovší tweet znížil trhovú hodnotu Tesly o miliardy dolárov

Muskov najnovší tweet znížil trhovú hodnotu Tesly o miliardy dolárov

14:35 03.05.2020Auto

Šéf americkej automobilky Tesla Elon Musk niekoľkými mimoriadnymi príspevkami na sieti Twitter znížil trhovú hodnotu spoločnosti o miliardy dolárov.

Pandémia môže zlikvidovať v nemeckom automobilovom sektore vyše 100.000 miest

Pandémia môže zlikvidovať v nemeckom automobilovom sektore vyše 100.000 miest

16:57 29.03.2020Auto

Nemeckému automobilovému sektoru hrozí v dôsledku pandémie nového koronavírusu strata viac než 100.000 pracovných miest.

Toyota na budúci týždeň obnoví výrobu v troch závodoch v Číne

Toyota na budúci týždeň obnoví výrobu v troch závodoch v Číne

11:43 16.02.2020Auto

Japonská automobilka Toyota Motor v sobotu (15. 2.) oznámila, že na budúci týždeň plánuje obnoviť výrobu v troch zo svojich štyroch hlavných závodov v Číne.

Audi malo v rámci dieselového škandálu zničiť tisíce dokumentov

Audi malo v rámci dieselového škandálu zničiť tisíce dokumentov

15:58 09.02.2020Auto

Nemecká automobilka údajne v rámci dieselového škandálu ničila tisíce dokumentov.