• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 19.5.2019Meniny má Gertrúda
21°Bratislava

Jednoduchý spôsob, ako dokážu rodičia zvýšiť IQ dieťaťa

  • 18:51 10.05.2019
  • Bratislava
Jednoduchý spôsob, ako dokážu rodičia zvýšiť IQ dieťaťa

Správanie rodičov dokáže ovplyvniť inteligenciu dieťaťa.

Deti, ktorých rodičia sú viac “ukecaní”, zvyknú mať vyššie IQ. Potvrdil to nedávny výskum publikovaný v odbornom žurnále Developmental Psychology. Pozorovacia štúdia zistila, že deti, ktoré počuli viac reči od rodičov či opatrovateľov, mali lepšie rozumové a matematické zručnosti.

Niektoré deti v štúdii počuli až dvojnásobne viac slov ako ostatné. Výsledky ukázali, že deti, ktoré počuli kvalitnejší prejav od svojich rodičov, používali rôznorodejší slovník a poznali viac slov. Vo výskume vedci použili malé nahrávače zvuku, ktorými vybavili 107 detí vo veku od 2 do 4 rokov. Tie zaznamenali 16 hodín denne počas troch dní v ich dome.

Prvá autorka štúdie Katrina d’Apice vysvetlila výsledky štúdie:

„Používanie náhrávačov zvuku nám umožnilo študovať interakcie medzi malými deťmi a ich rodinami v reálnom živote nenápadným spôsobom v domácom prostredí a nie v laboratóriu. Zistili sme, že množstvo dospelých hovorených slov, ktoré deti počujú, je pozitívne spojené s ich kognitívnymi schopnosťami.

Je však potrebný ďalší výskum, aby sa preskúmali dôvody tohto prepojenia - je možné, že väčšie vystavenie reči poskytuje deťom viac príležitostí na vzdelávanie, ale tiež je možné, že inteligentnejšie deti vyvolávajú viac slov od dospelých v ich prostredí.“

Kým reč rodičov bola spojená s kognitívnymi schopnosťami detí, ich rodičovské stratégie boli spojene so správaním detí. Konkrétne, pozitívne rodičovstvo bolo spojené s menšou agresivitou, neposlušnosťou a nepokojom. Pozitívne rodičovstvo zahŕňa reagovanie na deti pozitívnym spôsobom a povzbudzuje ich, aby preskúmali svet.

Spoluautorka štúdie Sophie von Stummová uviedla:

„Táto štúdia je doteraz najväčším prírodovedeckým pozorovaním domáceho prostredia v ranom živote. Zistili sme, že množstvo hovorených slov od dospelých, ktorým boli deti vystavené, sa u rodín veľmi líšilo. Niektoré deti počuli v jeden deň dvakrát toľko slov ako na druhý.

Štúdia zdôrazňuje, že je dôležité pristupovať k skúsenostiam z raného života ako k dynamickým a premenlivým, nie statickým subjektom - budúci výskum nám pomôže pochopiť súhru medzi skúsenosťami z oblasti životného prostredia a rozdielmi vo vývoji detí.”

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, psycnet.apa.org, spring.org.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Farba piluliek má vplyv na to, do akej miery u vás budú účinkovať

Farba piluliek má vplyv na to, do akej miery u vás budú účinkovať

VČERA - 20:12Zdravie

Prečo sa niektoré pilulky predávajú ako biele, iné ako ružové? Rozličné farby liekov majú svoje vysvetlenie v psychológii.

Pre správny vývoj chrupu treba u detí dávať pozor na zlozvyky

Pre správny vývoj chrupu treba u detí dávať pozor na zlozvyky

VČERA - 11:12Zdravie

U malých detí môže z rôznych dôvodov dochádzať k nesprávnemu postaveniu chrupu.

Ako prirodzene znížiť inzulín na redukciu hmotnosti

Ako prirodzene znížiť inzulín na redukciu hmotnosti

21:48 17.05.2019Zdravie

Hladiny inzulínu sú dôležité nielen u diabetikov, ale u všetkých ľudí. Ak sa vám nedarí schudnúť, na vine môže byť práve inzulín.

Dietetik radí: Takto vyzerá najzdravší spôsob, ako piť alkohol

Dietetik radí: Takto vyzerá najzdravší spôsob, ako piť alkohol

20:50 17.05.2019Zdravie

Profesionál v odbore výživy a stravovania odpovedá na najčastejšie otázky ohľadom stravovania a alkoholu.

Arteriovenózna malformácia v mozgu: O skrytom ochorení sa mnohí dozvedia neskoro

Arteriovenózna malformácia v mozgu: O skrytom ochorení sa mnohí dozvedia neskoro

19:55 16.05.2019Zdravie

Mozgová arteriovenózna malformácia je defekt, ktorý vás pri komplikáciách môže stáť život. Je preto nutné si všímať varovné príznaky.