3 najväčšie spánkové mýty, ktoré vás oberajú o zdravý spánok

Možno práve kvôli nim sa vám nedarí dobre spávať.
Spánok je neoddeliteľnou súčasťou života, a má vplyv na produktivitu, náladu, celkové zdravie a pohodlie človeka. Mnoho ľudí má problémy so spánkom nielen kvôli stresujúcemu spôsobu života alebo iným vonkajším faktorom, ale aj preto, že uveria mýtom, ktoré sa šíria v celej spoločnosti.
Ak si myslíte, že pohár vína vám pomôže skôr zaspať, že chrápanie nikomu neškodí, alebo že vám stačí spať 5 hodín denne, ste na omyle. Pravda o týchto a ďalších mýtoch o spánku vás napokon môže priviesť ku kvalitnejšiemu životu.
Vedecký tím z New Yorku sa pozrel na viac ako 8.000 webových stránok, ktoré šírili nepravdy o spánku, a vybral tie najčastejšie z nich. Týmto trom spánkovým mýtom podľa vedcov verí najviac ľudí.
1. Človeku stačí spávať 5 hodín denne a menej
Povera o tom, že ľudia vedia bez problémov zvládať každodenný život po 5-hodinovom spánku, bola jedna z prvých, ktoré sa podarilo vyvrátiť na základe vedeckých poznatkov. Okrem toho ide o najnebezpečnejšiu poveru, pretože pri jej dodržiavaní človek riskuje dlhodobé negatívne následky.
Namiesto 5 hodín by ste každý deň (respektíve každú noc) mali prespať aspoň 7 hodín. Pomôže vám, keď si vytvoríte harmonogram, ktorého sa budete každý deň pridŕžať, bez výnimky víkendov.
2. Chrápanie neškodí
Ďalší rozšírený mýtus sa spája s chrápaním, ktoré je vo všeobecnosti neškodné, no v zriedkavých prípadoch môže byť príznakom spánkového apnoe. Ide o potenciálne nebezpečnú spánkovú poruchu, pri ktorej dochádza k zastaveniu dychu počas spánku.
Autori výskumu vyzývajú ľudí, ktorí majú dojem, že nahlas chrápu, aby sa so svojím problémom zverili doktorovi. V opačnom prípade hrozí až zástava srdca.
3. Pitie alkoholu pred spaním vám dožičí kvalitnejší spánok
Tvorcovia štúdie, ktorí svoje dielo publikovali na stránkach online vedeckého magazínu Sleep Health, tiež podotýkajú, že napriek populárnemu názoru o alkohole pred spaním vám pohárik vína či piva určite nezaručí zdravší spánok.
V skutočnosti je to práve naopak – alkohol oberá telo o schopnosť dosiahnuť hlboký spánok, ktorý je potrebný na bezchybné fungovanie počas dňa.
Medzi ďalšie časté mýty, ktoré sa nezakladajú na pravde, patria aj tieto:
- Pozeranie televízora z postele vám pomáha uvoľniť sa
- Ak sa vám nedarí zaspať, mali by ste ostať ležať
- Posúvanie budíka je prospešné pre spánok
Spoluautor štúdie Girardin Jean Louis hovorí, že do informovania verejnosti o dôležitosti spánku a zdravých zvykov by sa malo vkladať viac úsilia. „Lekári dokážu zabrániť zvyšovaniu rizika vzniku srdcových ochorení, obezity a cukrovky tým, že sa s pacientom porozprávajú a vysvetlia mu, prečo sa spánkové mýty nezakladajú na pravde.“
Na pravdivosti niektorých tvrdení o spánku sa dodnes nevedia zhodnúť ani odborníci. Napríklad nie je jasné, či sa cez víkend oplatí „dospávať“ zameškané hodiny z pracovného týždňa.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.