• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 22.8.2019Meniny má Tichomír
25°Bratislava

Tesla odhalila superlacné SUV-kupé Model Y! Prinášame parametre, ceny i dostupnosť

  • 13:42 20.03.2019
  • Bratislava
Tesla odhalila superlacné SUV-kupé Model Y! Prinášame parametre, ceny i dostupnosť

Z nového Modelu Y sa vraj stane najpredávanejší automobil značky.

Americká automobilová a technologická spoločnosť Tesla predstavila úplne nový model elektrického kompaktného SUV s názvom Model Y. Jedná sa o menšiu alternatívu k veľkému Modelu X s dizajnom výrazne inšpirovaným menším elektrickým sedanom Model 3.

Tesla uviedla nový model iba pred niekoľkými hodinami na tlačovej konferencii, ktorej zvolanie bolo pre mnohých veľkým prekvapením. Správy o Tesle sú ako na hojdačke - jeden deň čítame o tom, ako nezvláda vyrábať ani automobily, za ktoré už zákazníci zaplatili depozit, na druhý deň sa dočítame o fenomenálnom úspechu Tesly na burze. Dnes čítame o úplne novom modeli elektromobilu, ktorý má navyše obrovské ambície. Zodpovedajú potenciálu?

Teslu Model Y predstavil osobne ElonMusk, zakladateľ značky Tesla a tradične nešetril superlatívmi. Avizované technické vlastnosti vozidla, ako aj jeho uvádzacia cena, sú pritom vskutku pôsobivé.

Štandardný dojazd elektrického crossoveru (alebo kompaktného SUV s črtami kupé) Tesla Model Y je 370 km, verzia LongRange prejde na jedno nabitie do 480 km.

Maximálna rýchlosť elektromobilu dosahuje 240 km/h a zrýchlenie z 0 na 100 km/h umožňuje už za 3,5 sekundy, čo je excelentný výkon.

Nová Tesla zatiaľ odhaľuje iba svoj zovňajšok a interiér ostáva verejnosti skrytý, očakávame ale podobný dizajnový koncept ako v Modeli 3 - teda minimalizmus a optimalizáciu výrobných nákladov na správnych miestach, ktorá nebude realizovaná na úkor kvality materiálov. Automobilka informovala iba tom, že Model Y bude možné prepojiť s mobilným telefónom ako ostatné modely elektromobilov a na palubnej doske bude osadený až 15-palcový dotykový monitor.

Cena Modelu Y v Spojených štátoch štartuje už na úrovni 39 000 amerických dolárov. Jedná sa pritom o prémiový automobil, elektromobil a crossover. Táto cena zohľadňuje štandardnú výbavu vozidla a výkonovo najslabšie naladené elektrické motory, pričom na jeseň budúceho roka Tesla spustí predaje vylepšených verzií Performance, LongRangeRear-Wheel Drive a Dual-Motor All-Wheel Drive, ktorých cena bude s príplatkovou výbavou podľa očakávaní vyššia ako o niekoľko desiatok tisíc dolárov.

Výkonovo najslabšia a najlacnejšia verzia Modelu Y sa do predaja dostane neskôr ako jej drahšie varianty, najskôr na jar 2021. Na základe doterajších skúseností s Teslou a jej neschopnosťou plniť záväzné termíny čakáme, že sa aj tento ešte bude posúvať na neskôr.

Kuriozitou je, že modelové portfólio automobilky Tesla je dnes tvorené modelmi s označeniami S 3 X Y.

Zdroj: Autoviny.sk

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Erik Stríž, autoviny.sk, Foto: Tesla, Video: YouTube
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prečo je dobré vypnúť klimatizáciu 5 - 10 minút pred dojazdom do cieľa

Prečo je dobré vypnúť klimatizáciu 5 - 10 minút pred dojazdom do cieľa

9:10 20.08.2019Auto

Najčastejším problémom, ktorý stojí za nefunkčnosťou klimatizácie, je únik chladiacej kvapaliny.

Mercedes svojou reklamou na SUV od AMG vyvolal vlnu tvrdej kritiky

Mercedes svojou reklamou na SUV od AMG vyvolal vlnu tvrdej kritiky

15:12 03.08.2019Auto

Vzhľadom na súčasné diskusie o globálnom otepľovaní a klimatických zmenách sa na hlavu Mercedesu zosypala tvrdá kritika pre reklamu na upravený model SUV dcérskej značky AMG.

Elektromobily sú nevyhnutné, no pretrvajú aj spaľovacie pohony

Elektromobily sú nevyhnutné, no pretrvajú aj spaľovacie pohony

16:12 28.07.2019Auto

Gregor Strassl, šéf najväčšieho rakúskeho súkromného predajcu vozidiel Denzel, považuje príchod elektromobilov za nevyhnutný, no uprednostňuje spoločné používanie spaľovacích motorov, elektrických a hybridných pohonov.

6 tajomstiev o vašom aute, ktoré poznajú len experti

6 tajomstiev o vašom aute, ktoré poznajú len experti

19:41 22.07.2019Auto

Tieto triky poznajú mnohí experti, no len neradi sa o ne delia.

Flixmobility rozšíri ponuku o zdieľanú automobilovú mobilitu

Flixmobility rozšíri ponuku o zdieľanú automobilovú mobilitu

13:04 20.07.2019Auto

Spoločnosť Flixmobility, ktorá prevádzkuje autobusovú prepravu pod značkou Flixbus, plánuje vstúpiť na trh zdieľanej mobility.