• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 16.12.2019Meniny má Albína
Bratislava

Tesla odhalila superlacné SUV-kupé Model Y! Prinášame parametre, ceny i dostupnosť

  • 13:42 20.03.2019
  • Bratislava
Tesla odhalila superlacné SUV-kupé Model Y! Prinášame parametre, ceny i dostupnosť

Z nového Modelu Y sa vraj stane najpredávanejší automobil značky.

Americká automobilová a technologická spoločnosť Tesla predstavila úplne nový model elektrického kompaktného SUV s názvom Model Y. Jedná sa o menšiu alternatívu k veľkému Modelu X s dizajnom výrazne inšpirovaným menším elektrickým sedanom Model 3.

Tesla uviedla nový model iba pred niekoľkými hodinami na tlačovej konferencii, ktorej zvolanie bolo pre mnohých veľkým prekvapením. Správy o Tesle sú ako na hojdačke - jeden deň čítame o tom, ako nezvláda vyrábať ani automobily, za ktoré už zákazníci zaplatili depozit, na druhý deň sa dočítame o fenomenálnom úspechu Tesly na burze. Dnes čítame o úplne novom modeli elektromobilu, ktorý má navyše obrovské ambície. Zodpovedajú potenciálu?

Teslu Model Y predstavil osobne ElonMusk, zakladateľ značky Tesla a tradične nešetril superlatívmi. Avizované technické vlastnosti vozidla, ako aj jeho uvádzacia cena, sú pritom vskutku pôsobivé.

Štandardný dojazd elektrického crossoveru (alebo kompaktného SUV s črtami kupé) Tesla Model Y je 370 km, verzia LongRange prejde na jedno nabitie do 480 km.

Maximálna rýchlosť elektromobilu dosahuje 240 km/h a zrýchlenie z 0 na 100 km/h umožňuje už za 3,5 sekundy, čo je excelentný výkon.

Nová Tesla zatiaľ odhaľuje iba svoj zovňajšok a interiér ostáva verejnosti skrytý, očakávame ale podobný dizajnový koncept ako v Modeli 3 - teda minimalizmus a optimalizáciu výrobných nákladov na správnych miestach, ktorá nebude realizovaná na úkor kvality materiálov. Automobilka informovala iba tom, že Model Y bude možné prepojiť s mobilným telefónom ako ostatné modely elektromobilov a na palubnej doske bude osadený až 15-palcový dotykový monitor.

Cena Modelu Y v Spojených štátoch štartuje už na úrovni 39 000 amerických dolárov. Jedná sa pritom o prémiový automobil, elektromobil a crossover. Táto cena zohľadňuje štandardnú výbavu vozidla a výkonovo najslabšie naladené elektrické motory, pričom na jeseň budúceho roka Tesla spustí predaje vylepšených verzií Performance, LongRangeRear-Wheel Drive a Dual-Motor All-Wheel Drive, ktorých cena bude s príplatkovou výbavou podľa očakávaní vyššia ako o niekoľko desiatok tisíc dolárov.

Výkonovo najslabšia a najlacnejšia verzia Modelu Y sa do predaja dostane neskôr ako jej drahšie varianty, najskôr na jar 2021. Na základe doterajších skúseností s Teslou a jej neschopnosťou plniť záväzné termíny čakáme, že sa aj tento ešte bude posúvať na neskôr.

Kuriozitou je, že modelové portfólio automobilky Tesla je dnes tvorené modelmi s označeniami S 3 X Y.

Zdroj: Autoviny.sk

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Erik Stríž, autoviny.sk, Foto: Tesla, Video: YouTube
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Škoda Karoq sa od jesene 2020 bude vyrábať aj v Bratislave

Škoda Karoq sa od jesene 2020 bude vyrábať aj v Bratislave

VČERA - 16:31Auto

Minulý týždeň sa začala sériová výroba kompaktného SUV Škoda Karoq v Nižnom Novgorode.

Audi predala v novembri vyše 163.300 áut, dosiahla najlepší november v histórii

Audi predala v novembri vyše 163.300 áut, dosiahla najlepší november v histórii

15:08 07.12.2019Auto

Nemecká automobilka Audi zvýšila minulý mesiac predaj áut vo svete o takmer štvrtinu, pod čo sa podpísalo najmä výrazné zvýšenie predaja v Európe.

Vláda dotuje elektromobily, na ich nabíjanie zabudla, tvrdí dodávateľ energií

Vláda dotuje elektromobily, na ich nabíjanie zabudla, tvrdí dodávateľ energií

11:03 07.12.2019Auto

Štát spúšťa od 17. decembra druhé kolo dotácií na nákup elektromobilov. Problémom však môže byť ich nabíjanie, a to aj napriek postupne rastúcemu počtu nabíjacích staníc.

Tesla investuje do novej fabriky v Nemecku štyri miliardy eur

Tesla investuje do novej fabriky v Nemecku štyri miliardy eur

15:43 17.11.2019Auto

Americká automobilka Tesla plánuje do nedávno oznámenej továrne pri Berlíne investovať štyri miliardy eur.

Rastúci podiel benzínových automobilov zvyšuje uhlíkovú stopu

Rastúci podiel benzínových automobilov zvyšuje uhlíkovú stopu

11:38 17.11.2019Auto

Rastúci podiel predaja automobilov s benzínovými motormi na úkor naftových zvyšuje množstvo emisií oxidu uhličitého (CO2), vypúšťaných do atmosféry.