• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 19.9.2019Meniny má Konštantín
14°Bratislava

Tento druh čaju je najlepší na chudnutie. Nemusíte ani cvičiť

  • 8:03 12.03.2019
  • Bratislava
Tento druh čaju je najlepší na chudnutie. Nemusíte ani cvičiť

Ľuďom sa podarilo schudnúť 2,5 kg aj bez zmeny stravy a cvičenia.

Pitie zeleného čaju vedie k zníženiu telesnej hmotnosti bez akýchkoľvek ďalších zmien životného štýlu. Štúdia publikovaná vo vedeckom žurnále Journal of the American College of Nutrition ukázala, že účastníci, ktorí pili štyri šálky zeleného čaju denne, schudli 2,5 kg aj bez toho, aby zmenili stravu alebo viac cvičili.

Flavonoidy a kofeín v zelenom čaji urýchľujú metabolizmus, vďaka čomu telo dokáže rýchlejšie spracovávať tuk. Okrem kofeínu sa v zelenom čaji nachádzajú aj antioxidanty katechíny. Medzi najdôležitejšie katechíny patrí Epigallocatechin-3-galát alebo EGCG.

Zelený čaj nezalievajte vriacou vodou

Vriaca voda však môže katechíny znehodnotiť, preto je dôležité vodu nechať vyhladnúť na 90 - 80 stupňov Celzia predtým, než do nej vložíte zelený čaj. EGCG môžete užívať aj ako potravinový doplnok, ktorý obsahuje koncentrovanejšiu formu antioxidantu.

V tejto štúdii bolo 35 obéznych ľudí náhodne rozdelených do troch skupín - jedna pila zelený čaj, druhá užívala extrakt zo zeleného čaju a tretia bola kontrolná skupina.

Výsledky ukázali, že štyri šálky zeleného čaju spôsobili stratu hmotnosti o 2,5 kg bez ďalších zmien životného štýlu. Užívanie doplnkov bolo spojené so stratou hmotnosti o takmer 2 kg.

Ďalšia štúdia na myšiach publikovaná vo vedeckom žurnále Obesity ukázala, že aj keď sú myši kŕmené jedlom s vysokým obsahom tukov, zelený čaj spomaľuje rýchlosť, ktorou priberajú.

Joshua Lambert, ktorý viedol štúdiu na myšiach, povedal:

"Naše výsledky naznačujú, že ak si doplníte EGCG alebo zelený čaj, budete priberať pomalšie. Po prvé, EGCG znižuje schopnosť absorbovať tuk a na druhej strane zvyšuje schopnosť využívať tuk. "

Štúdia ukázala, že zelený čaj neznižuje chuť do jedla, skôr obmedzuje absorpciu tuku. Lambert vysvetlil, že obe skupiny myší jedli rovnako:

"Nebol žiadny rozdiel v množstve jedla, ktoré myši zjedli. V podstate jedli milkshake, len jedna skupina mala milkshake so zeleným čajom."

Lambert si myslí, že niekoľko šálok zeleného čaju môže mať výrazný vplyv na telesnú hmotnosť:

"Ľudské údaje - a tých v súčasnosti nie je veľa - ukazujú, že ľudia, ktorí vypijú čo i len jednu alebo viac šálok čaju denne, pocítia vplyv na telesnú hmotnosť v porovnaní s ľuďmi, ktorí čaj nepijú.”
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, tandfonline.com, onlinelibrary.wiley.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Takto dokáže baza poraziť chrípku

Takto dokáže baza poraziť chrípku

DNES - 19:24Zdravie

Nové dôkazy naznačujú, že tieto tmavofialové bobule dokážu zlepšiť imunitný systém človeka.

10 spôsobov ako si ozdraviť šálku kávy

10 spôsobov ako si ozdraviť šálku kávy

DNES - 19:03Zdravie

Ak chcete svoj štart do dňa ozvláštniť niečím zdravým, inšpirujte sa týmito 10 spôsobmi, ako spraviť z kávy zdravú delikatesu.

Otravu hubami môže zapríčiniť aj nesprávne skladovanie

Otravu hubami môže zapríčiniť aj nesprávne skladovanie

DNES - 9:07Zdravie

Aj nesprávne skladovanie húb môže spôsobiť otravu ľudského organizmu. Upozorňujú na to odborníci.

Prečo sa neoplatí jesť paradajky v kombinácii s potravinami bohatými na železo

Prečo sa neoplatí jesť paradajky v kombinácii s potravinami bohatými na železo

VČERA - 19:20Zdravie

Zdravotné benefity konzumácie paradajok nemožno podceňovať, no v kombinácii s niektorými potravinami nie sú také výhodné ako bez nich.

Akútna leukémia a 5 najčastejšie prehliadaných príznakov, ktoré dokazujú jej prítomnosť

Akútna leukémia a 5 najčastejšie prehliadaných príznakov, ktoré dokazujú jej prítomnosť

VČERA - 10:17Zdravie

Akútna leukémia je jedným z najčastejších druhov zhubných ochorení krvi a tretím najsmrteľnejším druhom rakoviny. Tieto príznaky sa pri diagnostike často prehliadajú.