Medzi depresiou a mozgovou porážkou existuje spojenie

Sú ľudia, ktorí sa často cítia na dne, lepším terčom pre mŕtvicu?
Každý z nás sa už neraz cítil na dne. To posledné, čo by sme si pri takýchto pocitoch priali, je ďalší problém navyše. Ako však ukázal výskum z New Yorku, depresívne pocity pravdepodobne zvyšujú riziko mozgovej porážky, a to zvlášť u starších dospelých.
Smútok ako spúšťač mozgovej príhody
Štúdia najprv podrobila 1100 obyvateľov New Yorku v priemernom veku 70 rokov dotazníku navrhnutom tak, aby dokázal odhaliť príznaky depresie. Ani jeden účastník v minulosti neprekonal mozgovú príhodu. Na základe výsledkov dotazníka boli účastníci hodnotení bodmi od 0 po 60, pričom 16 bodov naznačovalo vážnejší pocit depresie.
Účastníkov potom sledovali po dobu 14 rokov. Počas tohto obdobia okolo 100 z nich utrpelo mozgovú príhodu. Tí z nich, ktorí na základe dotazníka vykazovali viacero príznakov depresie, mali až o 75% vyššiu šancu na ischemickú mŕtvicu (najčastejší druh mŕtvice) ako tí bez depresívnych príznakov.
Celkovo až 11% účastníkov so zvýšeným bodovaním zažilo porážku. Z ľudí, ktorých nehodnotili ako depresívnych, ju zažilo 7% účastníkov.
Ako zabrániť mŕtvici
Podľa doktorky Marilalaury Simonettovej z neurologického oddelenia Millerovej zdravotníckej školy v Miami (Florida) sú závery štúdie síce len predbežné, ale ak by sa potvrdili, „skorá diagnostika a liečba depresie by bola oveľa dôležitejšia.“
Zaujímavé je, že percentá sa nepohli ani vtedy, keď vedci zohľadnili faktory prispievajúce k mŕtvici, ako je cukrovka, vysoký krvný tlak, fajčenie a konzumácia alkoholu.
Je však dôležité pripomenúť, že štúdia našla len spojenie medzi depresiou (depresívnymi príznakmi) a porážkou, a nestanovila depresiu za príčinu vzniku mozgovej príhody. To znamená, že je nutné podniknúť ďalší výskum, ktorý by vysvetlil, ako presne príznaky depresie vplývajú na kardiovaskulárny systém a riziko mŕtvice.
Ďalšou dôležitou poznámkou na záver je to, že štúdia sa zamerala na sledovanie zdravia menšiny – a síce hispáncov žijúcich v Spojených štátoch. Je teda nejasné, či by sa jej výsledky dali aplikovať aj ďalšie časti populácie.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.