Nové zistenia: Takto vplýva spirulina na krvný tlak

Môže užívanie týchto baktérií skutočne znižovať krvný tlak?
Podľa nedávnej štúdie môže spirulina pomôcť znížiť krvný tlak. Spirulina je sušená biomasa Spiruliny platensis, druhu cyanobaktérie, no známa je tiež ako modrozelená riasa. Dnes je spirulina používaná ako doplnok a pridáva sa do určitých potravín. Má však dlhú históriu, ktorá sa ťahá až k Aztékom a starovekej Afrike.
Nakoľko obsahuje vysoké množstvo bielkovín, železa a iných živín, je mimoriadne zaujímavá pre výskumníkov, ktorí skúmajú bezpečnosť potravín, podvýživu a dokonca aj potravu na dlhé vesmírne lety.
Spirulina má výrazný prínos pre zdravie
Tento nutrične bohatý produkt má množstvo zdravotných výhod. Napríklad niektoré výskumy ukázali, že má protizápalové vlastnosti, pomáha zmierniť hladiny glukózy a lipidov v krvi, znižuje príznaky alergickej rinitídy a dokonca chráni pred niektorými druhmi rakoviny.
Vedci skúmali potenciál spiruliny liečiť arteriálnu hypertenziu. Už predtým poznali pozitívny vplyv spiruliny na krvný tlak, no v súčasnej štúdii chceli vedci preniknúť do detailov a presne pochopiť, ako pôsobí spirulina na cievy. Najprv simulovali účinky trávenia na spirulínu, ako vysvetľuje prvý autor Albino Carrizzo:
"Po reprodukcii toho, čo sa stane v ľudskom čreve po požití látky, sme dokázali izolovať peptidy, ktoré by naše telo absorbovalo."
Potom výskumníci testovali "natrávenú" spirulínu na tepnách z myší. Ako očakávali, spirulina spôsobila uvoľnenie tepien prostredníctvom oxidu dusnatého (NO). Oxid dusnatý hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravého krvného tlaku, a u mnohých ľudí je hypertenzia zapríčinená práve chybou v mechanizme NO.
Vedci identifikovali aktívnu zložku
Ďalej chcel tím určiť aktívnu molekulu v natrávenej spirulíne, ktorá bola zodpovedná za túto aktivitu. Po použití niečoho, čo výskumníci označujú za "komplexný viacstupňový peptidomický prístup", identifikovali jeden konkrétny peptid, ktorý podľa všetkého dodával spirulíne jej účinok na vysoký tlak - SP6.
SP6 interaguje s dôležitou signalizačnou cestou známou ako PI3K / AKT. Táto interakcia vedie k uvoľneniu NO a následne k poklesu krvného tlaku. Ako uviedol autor štúdie Carmine Vecchione:
"Vieme, že hypertenzní pacienti majú často poruchu prirodzených procesov, ktoré pôsobením oxidu dusnatého regulujú endotel (vnútornú stenu ciev). Tento peptid, ktorý sme izolovali v extrakte zo spirulíny, pôsobí pozitívne na tento mechanizmus."
V ďalších testoch vedci podávali SP6 myšiam a ako predpokladali, namerali pokles krvného tlaku. Nakoniec skúmali SP6 na zvieracom modeli hypertenzie a znova zistili, že výrazne znižuje hypertenziu.
Keďže ide o prvú štúdiu na identifikáciu SP6 ako potenciálneho antihypertenzívneho lieku, bude potrebný ďalší výskum, avšak autori sú nadšení vyhliadkami. Profesor Vecchione verí, že SP6 môže byť prirodzeným liekom na zlepšenie funkcie endotelu a následným bojom proti vysokému tlaku.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.