• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 13.12.2018Meniny má Lucia
-1°Bratislava

TOP 5 dôvodov, prečo si nekúpiť auto s automatom!

  • 8:39 28.11.2018
  • Bratislava
TOP 5 dôvodov, prečo si nekúpiť auto s automatom!

Automatické prevodovky sú stále populárnejšie aj u nás, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Tým najhlavnejším je najmä čoraz hustejšia premávka v mestách. Ľudia dochádzajúci do práce uprednostňujú komfort automatickej prevodovky pred plnou kontrolou nad autom.

Vývoj moderných samočinných prevodoviek sa posúva dopredu extrémnym tempom a v každom novom aute nás prekvapujú svojou rýchlosťou alebo komfortom. Ešte stále však so sebou prinášajú aj niekoľko nevýhod, o ktorých by ste pred kúpou mali vedieť!

1. CENA

Zákazníkov, ktorí majú hlbšie do vrecka, môže odradiť vyššia nákupná cena vozidla s automatickou prevodovkou. Napriek neustálej snahe o zníženie výrobných nákladov je konštrukcia automatických prevodoviek stále zložitejšia v porovnaní s obyčajným manuálom. To sa odráža aj na konečnej cene vozidla, ktorá môže byť vyššia aj o niekoľko tisíc eur.

2. EFEKTIVITA

K základným nevýhodám automatických prevodoviek v minulosti patrili najmä zvýšená spotreba a nižšia efektivita. Dnešné viacstupňové prevodovky sa spotrebou dokážu manuálu nielen vyrovnať, ale ho dokonca aj podliezť. To nemusí platiť pri pohybe v meste, keď dochádza k častému preklzu meniča. Kvapalinové meniče momentu majú pri pomalom rozbiehaní z miesta sklon k preklzu a časť energie sa vtedy mení na obyčajné teplo, ktoré zahrieva prítomnú kvapalinu v prevodovke. So zvýšenou spotrebou musíte rátať aj pri CVT variátoroch.

3. HMOTNOSŤ

Autá plné najrôznejších vychytávok a bezpečnostných systémov vážia oveľa viac ako v minulosti. Každý kilogram má pritom negatívny vplyv aj na jazdné vlastnosti a spotrebu. V závislosti od druhu samočinnej prevodovky môže dôjsť k zvýšeniu prevádzkovej hmotnosti od 15 až do 75 kilogramov.

4. ŠTART ROZTLAČENÍM

Auto s manuálnou prevodovkou je možné “nakopnúť” aj pri slabej batérii vďaka možnosti roztlačiť auto. Podobným spôsobom auto s automatickou prevodovkou nenaštartujete a v prípade núdze budete odkázaní na asistenčné služby a MHD.

5. ÚPLNÁ KONTROLA

Napriek neustálemu zlepšovaniu riadiacej jednotky, vodič pri samočinných prevodovkách stále nemá úplnú kontrolu pri voľbe stupňa a spôsobu správania sa prevodovky pri jazde v rôznych podmienkach ako pri manuálnom radení.

Zdroj: Autoviny.sk

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Peter Orosz, autoviny.sk, Foto: autoviny.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Za ako dlho Slovák zarobí na pneumatiky na Bugatti Veyron? Prekvapilo to aj nás!

Za ako dlho Slovák zarobí na pneumatiky na Bugatti Veyron? Prekvapilo to aj nás!

DNES - 8:13Auto

Ak by ste čakali, že si majitelia Bugatti Veyron na svoj automobilový skvost obúvajú bežné pneumatiky, sklameme vás. Na tomto aute je výnimočné doslova všetko.

Podľa otca legendárnych motorov Audi sú elektromobily len drahým omylom

Podľa otca legendárnych motorov Audi sú elektromobily len drahým omylom

16:53 11.12.2018Auto

Fritz Indra sa podieľal na vývoji motorov pre Audi Quattro či športových Alpine.

Koniec spaľovacích motorov od VW dostal konkrétny dátum

Koniec spaľovacích motorov od VW dostal konkrétny dátum

17:16 10.12.2018Auto

Čakali sme ho všetci, ale že koniec príde tak skoro, je celkom veľkým prekvapením.

Toto sú najobľúbenejšie autá na svete! Je medzi nimi aj to vaše?

Toto sú najobľúbenejšie autá na svete! Je medzi nimi aj to vaše?

6:56 10.12.2018Auto

Na ktorom mieste rebríčka predávanosti sa umiestni vaše auto?

TV program