• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 17.2.2019Meniny má Miloslava
11°Bratislava

TOP 5 dôvodov, prečo si nekúpiť auto s automatom!

  • 8:39 28.11.2018
  • Bratislava
TOP 5 dôvodov, prečo si nekúpiť auto s automatom!

Automatické prevodovky sú stále populárnejšie aj u nás, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Tým najhlavnejším je najmä čoraz hustejšia premávka v mestách. Ľudia dochádzajúci do práce uprednostňujú komfort automatickej prevodovky pred plnou kontrolou nad autom.

Vývoj moderných samočinných prevodoviek sa posúva dopredu extrémnym tempom a v každom novom aute nás prekvapujú svojou rýchlosťou alebo komfortom. Ešte stále však so sebou prinášajú aj niekoľko nevýhod, o ktorých by ste pred kúpou mali vedieť!

1. CENA

Zákazníkov, ktorí majú hlbšie do vrecka, môže odradiť vyššia nákupná cena vozidla s automatickou prevodovkou. Napriek neustálej snahe o zníženie výrobných nákladov je konštrukcia automatických prevodoviek stále zložitejšia v porovnaní s obyčajným manuálom. To sa odráža aj na konečnej cene vozidla, ktorá môže byť vyššia aj o niekoľko tisíc eur.

2. EFEKTIVITA

K základným nevýhodám automatických prevodoviek v minulosti patrili najmä zvýšená spotreba a nižšia efektivita. Dnešné viacstupňové prevodovky sa spotrebou dokážu manuálu nielen vyrovnať, ale ho dokonca aj podliezť. To nemusí platiť pri pohybe v meste, keď dochádza k častému preklzu meniča. Kvapalinové meniče momentu majú pri pomalom rozbiehaní z miesta sklon k preklzu a časť energie sa vtedy mení na obyčajné teplo, ktoré zahrieva prítomnú kvapalinu v prevodovke. So zvýšenou spotrebou musíte rátať aj pri CVT variátoroch.

3. HMOTNOSŤ

Autá plné najrôznejších vychytávok a bezpečnostných systémov vážia oveľa viac ako v minulosti. Každý kilogram má pritom negatívny vplyv aj na jazdné vlastnosti a spotrebu. V závislosti od druhu samočinnej prevodovky môže dôjsť k zvýšeniu prevádzkovej hmotnosti od 15 až do 75 kilogramov.

4. ŠTART ROZTLAČENÍM

Auto s manuálnou prevodovkou je možné “nakopnúť” aj pri slabej batérii vďaka možnosti roztlačiť auto. Podobným spôsobom auto s automatickou prevodovkou nenaštartujete a v prípade núdze budete odkázaní na asistenčné služby a MHD.

5. ÚPLNÁ KONTROLA

Napriek neustálemu zlepšovaniu riadiacej jednotky, vodič pri samočinných prevodovkách stále nemá úplnú kontrolu pri voľbe stupňa a spôsobu správania sa prevodovky pri jazde v rôznych podmienkach ako pri manuálnom radení.

Zdroj: Autoviny.sk

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Peter Orosz, autoviny.sk, Foto: autoviny.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Autonómne vozidlá zhoršia dopravu v mestách! Dôvod vás prekvapí

Autonómne vozidlá zhoršia dopravu v mestách! Dôvod vás prekvapí

DNES - 7:46Auto

Autonómne vozidlá mali plynulosť zlepšiť, najnovšia štúdia však tvrdí presný opak! A dôvod? Ľudská chamtivosť.

Budúcnosť BMW radu 9 je konečne jasná

Budúcnosť BMW radu 9 je konečne jasná

17:23 14.02.2019Auto

O superluxusnom BMW radu 9 sa špekuluje už niekoľko rokov, teraz padlo oficiálne stanovisko.

Nový VW Passat je konečne odhalený, s tým krásnym americkým nemá nič spoločné

Nový VW Passat je konečne odhalený, s tým krásnym americkým nemá nič spoločné

9:17 13.02.2019Auto

Značka Volkswagen konečne odhalila modernizovaný modelu Passat, na ktorý sme aj my v redakcii striehli už niekoľko posledných týždňov.

Zdravotné problémy a choroby, ktoré vás pripravia o možnosť šoférovať

Zdravotné problémy a choroby, ktoré vás pripravia o možnosť šoférovať

8:24 12.02.2019Auto

O možnosť šoférovať nemusíte prísť iba po nehode, ale aj preventívne. Ktoré zdravotné problémy vás môžu pripraviť o vodičské oprávnenie, a ktoré ochorenia musíte mať nevyhnutne zapísané v dokladoch?

Ako postupovať, ak ste zrazili zviera?

Ako postupovať, ak ste zrazili zviera?

9:23 09.02.2019Auto

Zima je pre šoférov náročným obdobím nielen kvôli zhoršeným poveternostným podmienkam, ale aj pre zvýšený výskyt divej zveri.